Spółka cywilna czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Niezmiernie często przyszli przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własną firmą nie dostrzegają różnicy między prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej a prowadzeniem działalności w formie spółki cywilnej. Jakie są różnice pomiędzy tymi formami prowadzenia swojego biznesu? Jakie wady i zalety posiada każda z nich? Co jest korzystniejsze – jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka cywilna? W tym artykule opisujemy obie te formy prowadzenia działalności rozwiązując ewentualne wątpliwości.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

To prowadzona przez jedną osobę fizyczną – właściciela firmy. Osoba fizyczna rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej składając wniosek CEIDG-1. Numer NIP oraz numer REGON jednoosobowej działalności gospodarczej przypisany jest do nazwiska właściciela firmy. Nawet po ewentualnym wyrejestrowaniu działalności gospodarczej numery NIP i REGON pozostają bez zmian. Będą one ewentualnie aktywowane po założeniu kolejnej działalności gospodarczej.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej ponosi pełną odpowiedzialność i odpowiada całym swoim majątkiem za należności i zobowiązania wynikające z jej prowadzenia. W miejscu tym warto podkreślić, że majątek firmy stanowi jednocześnie majątek jej właściciela. Odpowiedzialność za zobowiązania i należności wynikające z prowadzenia działalności może objąć również współmałżonka w sytuacji, gdy nie ustanowimy rozdzielności majątkowej przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

JDG a osoby trzecie

Jednoosobowa działalność gospodarcza oraz prowadzenie spraw z nią związanych należy do przedsiębiorcy. Istnieje jednak możliwość umocowania osób trzecich do zastępowania go w niektórych sprawach. Przekazanie części obowiązków i praw wymaga udzielenia stosownego pełnomocnictwa i złożenia go w odpowiedniej instytucji np.: udzielenie pełnomocnictwa dla księgowej do reprezentowania spraw przedsiębiorcy przed Naczelnikiem Urzędu Skarbowego.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Spółka cywilna – czym jest?

Powstaje na podstawie umowy dwóch lub większej ilości wspólników, którymi mogą być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. Po zawarciu umowy spółki, należy udać się do GUS aby uzyskać numer REGON oraz do Urzędu Skarbowego w celu uzyskania numer NIP dla spółki (więcej informacji). W miejscu tym warto podkreślić, że spółka cywilna jest osobnym tworem prawnym. Po rozwiązaniu spółki jej numery identyfikacyjne NIP, REGON są dezaktywowane i nie będzie można ich ponownie użyć. W przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej, w momencie zakładania spółki cywilnej obowiązkowo należy ustalić wkład własny, który wniesiony będzie do majątku spółki przez każdego ze wspólników. Wkład ten nie musi mieć formy gotówkowej, może mieć on postać rzeczy lub prawa do ich użytkowania lub w formie usługi wykonywanej na rzecz spółki przez wspólnika.

Program do faktur – Darmowe konto

Prawa i obowiązki wspólników

Każdy wspólnik spółki, w sytuacji gdy umowa spółki nie stanowi inaczej, ma prawo do równego udziału zarówno w zyskach jak i w zobowiązaniach spółki. Bez względu na wartość lub rodzaj wniesionego przez nich wkładu. Za ewentualnie powstałe zobowiązania wspólnicy odpowiadają całym majątkiem wspólnym oraz majątkiem osobistym. Do prowadzenie spraw spółki w ramach zwykłego zarządu upoważniony jest każdy ze wspólników. Podobnie jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnicy spółki mogą ustanowić pełnomocnictwo dla osoby trzeciej, na przykład dla pracownika biura rachunkowego.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Magdalena Szpilka-Drifkowska

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

3 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

3 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

4 dni temu