Blog

Spóźnienie z opłacaniem składki chorobowej nie wyklucza z ubezpieczenia chorobowego

Przedsiębiorcy jeśli dokonają zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zyskują prawo do wypłaty zasiłku w przypadku choroby, ale także do innych świadczeń. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, czy spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej wyklucza z ubezpieczenia chorobowego.

Spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej a ubezpieczenie chorobowe

Do końca 2021 roku ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS) była tak skonstruowana, że opóźnienia we wpłatach składek do ZUS lub wpłaty w niepełnej wysokości bardzo często pozbawiły przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego. Dochodziło również do wykreślenia przez ZUS z ubezpieczenia chorobowego w takich przypadkach. Ten niezrozumiały przepis na szczęście został zmieniony. Od 1 stycznia 2022 roku spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej nie wyklucza już z ubezpieczenia chorobowego.

Opóźnienia w zapłacie składki chorobowej – zasady od 1 stycznia 2022 roku

W związku z wprowadzoną zmianą przepisów od 2022 roku fakt zapłaty składek ZUS po terminie lub w niepełnej wysokości nie pozbawia już przedsiębiorcy prawa do zasiłku. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca będzie posiadał zadłużenie w ZUS powyżej 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę – 30,10 zł w 2022 roku, to:

  • nie otrzyma wypłaty zasiłku chorobowego do czasu spłaty zadłużenia,
  • spłata zadłużenia musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia ZUS,
  • po upływie 6 miesięcy prawo do wypłaty świadczenia ZUS przedawnia się.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

1 dzień temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

1 dzień temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

2 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

2 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

2 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

2 dni temu