Blog

Ulga dla zarejestrowanych w e-TOLL

System elektronicznego poboru opłat za przejazd na wybranych płatnych drogach krajowych oraz odcinkach autostrad istnieje już od pewnego czasu. Od czerwca 2021 r. zaczął obowiązywać system e-TOLL zastępujący poprzedni via-TOLL, który obecnie jest stopniowo wygaszany, najpóźniej w terminie do 30 września 2021 r. Dzisiaj opiszemy zasady obowiązywania nowej ulgi dla podmiotów, które się zarejestrują w e-TOLL.

Na czym polega e-TOLL i kogo dotyczy?

System e-TOLL jest to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Podmioty zarejestrowane w e-TOLL mogą regulować opłatę elektronicznie za przejazd po wybranych odcinkach dróg. Po zarejestrowaniu się do systemu e-TOLL użytkownik będzie miał wgląd w historię opłat i będzie zdalnie zarządzał swoim kontem.

W systemie e-TOLL muszą się zaewidencjonować właściciele pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkownicy autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej. Przepisy nie dotyczą ciągników rolniczych. Pojazdy lekkie, do 3,5 ton, mogą również zarejestrować się do e-TOLL, ale jest to dobrowolne.

Nowa ulga dla zarejestrowanych w e-TOLL

W ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została zapisana również zmiana ustawy o podatku dochodowym, która dotyczy stosowania nowej ulgi w związku z nabyciem zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego. W ramach ulgi będzie można odliczyć także inne wydatki i opłaty np. na:

  • obsługę zakupionych urządzeń,
  • opłat z tytułu ich najmu, leasingu czy dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

W ustawie zmieniającej jest zawarta szczegółowa informacja, kiedy i na jakich zasadach można skorzystać z ulgi.

Prawo do odliczenia przysługuje przedsiębiorcom, którzy prowadzą PKPiR, a więc wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, a także rozliczających się ryczałtem, którzy prowadzą ewidencję przychodów.

Jeżeli przedsiębiorca nabędzie urządzenie na podstawie umowy leasingu, najmu lub dzierżawy również poniesione opłaty z tego tytułu, po pomniejszeniu o podatek VAT będą podstawą do skorzystania z ulgi.

Odliczenia będzie można dokonać w składanym zeznaniu rocznym za 2021 rok od wykazanego w nim dochodu, a w przypadku rozliczających się ryczałtem – przychodu.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

7 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

7 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

8 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

8 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

9 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

9 godzin temu