Blog

Urlop ojcowski pracownika

Uprawnienia pracowników związanych z rodzicielstwem i szczególnymi przywilejami z tym związanymi reguluje dział ósmy Kodeksu pracy.

Urlop ojcowski – komu przysługuje?

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi- ojcu wychowującemu dziecko który ma prawo do tego urlopu w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia, albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Przykład 1

Pracownik złożył wniosek o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 17 września do 30 września 2018 r., na dziecko urodzone 2 stycznia 2017 r. (czyli nie minęły jeszcze 24 miesiące życia dziecka). Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego w tym terminie. Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński

Przykład 2

Pracownik wystąpił o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 1 sierpnia 2018 r. do 14 sierpnia 2018 r. w związku z przysposobieniem dziecka urodzonego 10 czerwca 2013 r. Postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się 9 czerwca 2017 r.

Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego od 1 sierpnia 2018 r. do 14 sierpnia 2018 r.  Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Przykład 3

Pracownik wystąpił o urlop ojcowski od 10 kwietnia do 23 kwietnia 2018 r. w związku z przysposobieniem dziecka urodzonego 20 kwietnia 2011 r.

Postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się 18 lutego 2018 r.

Wobec dziecka nie podjęto decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownikowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, tj. od 10 kwietnia do 19 kwietnia 2018r. (do 19 kwietnia, ponieważ 20 kwietnia 2018 r. dziecko ukończy 7 lat).

Za okres urlopu ojcowskiego wypłacany jest zasiłek macierzyński.

Wypłacany jest on wyłącznie w wysokości 100% podstawy wymiaru tego świadczenia. Stanowi o tym art. 31 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej.

Nie może odmówić udzielenia takiego urlopu pracownikowi ponieważ skorzystanie z urlopu ojcowskiego jest niezbywalnym prawem każdego ojca. I jeżeli pracownik ze swojej strony dopełni wszystkich formalności czyli, złoży w formie pisemnej wniosek i pozostałe dokumenty nie później niż 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia to pracodawca musi udzielić mu urlopu ojcowskiego.

Przykład 4

Pracownik wystąpił o całość urlopu ojcowskiego od 17 września do 30 września 2018 r. Wniosek w formie pisemnej i pozostałe dokumenty złożył w dniu 6 września 2018 r., czyli w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu, czyli może skorzystać z urlopu.

Przykład 5

Pracownik wystąpił o pierwszą cześć urlopu ojcowskiego od 3 września do 9 września 2018 r. Wniosek w formie pisemnej złożył w dniu 24.08.2018 r. Natomiast o drugą część urlopu wystąpił od 8 października do 14 października 2018 r. i wniosek w formie pisemnej o tę część złożył 26 września 2018 r. Oba wnioski zostały złożone terminowo i pracownik może skorzystać z tego urlopu.

Natomiast kiedy pracownik nie dotrzyma terminu i złoży wniosek wraz z pozostałą dokumentacją np. dzień przed planowanym urlopem ojcowskim, to w tej sytuacji pracodawca mimo niedotrzymania terminu przez pracownika może go pracownikowi udzielić, bądź odmówić mu prawa do urlopu.

Przykład 6

Pracownik wystąpił o urlop ojcowski od 1 października do 14 października 2018 r., ale wniosek w formie pisemnej i pozostałe dokumenty złożył dopiero 28 września 2018 r., czyli nie zmieścił się w obowiązującym terminie. Dlatego wniosek pracownika został odrzucony przez pracodawcę i pracownik musi wystąpić ponownie z wnioskiem o urlop. Oczywiście w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Co zawiera wniosek, jakie dokumenty należy złożyć i co jest warunkiem uzyskania prawa do urlopu ojcowskiego znajduje się tutaj.

Małgorzata Michalak

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

12 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

12 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

12 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

13 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

13 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

13 godzin temu