Kategorie: BlogWłasny biznes

Przedsiębiorca a zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą w przypadku opłacania składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Składka wynosi 2,45% podstawy. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego w dokumencie ZUS ZUA, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i chorobowego nastąpi w ciągu siedmiu dni od daty powstania obowiązku opłacania składek (czyli np. od dnia założenia firmy).

Sprawdź również nasz materiał na Youtube:

Przedsiębiorca a zasiłek chorobowy

Gdy ZUS ZUA zostanie złożone po obowiązującym terminie objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od daty złożenia dokumentu do ZUS. Przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego nie oznacza, że przedsiębiorca od razu ma prawo do zasiłku za czas choroby. Prawo do otrzymania zasiłku nabywa się dopiero po 90 dniach nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu. Przez „nieprzerwane podleganie ubezpieczeniu” rozumiemy terminowe opłacanie składki.

Składka na ubezpieczenie chorobowe musi być zawsze opłacana w terminie określonym dla danego płatnika, czyli do 10-go lub 15-go dnia następnego miesiąca. Nieopłacenie składki w wymaganym terminie oznacza przerwanie podlegania ubezpieczeniu od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni.

Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

Dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy wystawione przez lekarza na druku ZUS ZLA. Od grudnia 2018 r. zaświadczenie ZUS ZLA jest wystawiane jedynie w formie elektronicznej jako e-ZLA. Dlatego do ZUS składamy tylko zaświadczenie płatnika składek Z-3b.

Z-3b należy przekazać do ZUS w ciągu 7 dni od daty wystawienia zwolnienia lekarskiego. Bieg terminu złożenia liczymy od dnia następującego po dniu wystawienia zwolnienia lekarskiego. Formularz ZUS -Z3b jest dostępny na stronach ZUS lub można go złożyć poprzez PUE ZUS.

Podstawa naliczenia zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu stanowi przeciętny miesięczny przychód od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za okres 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli ubezpieczenie trwało krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej: 13,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.

Ważne!

Podstawy wymiaru zasiłku zarówno tego samego rodzaju, jak i w przypadku zmiany rodzaju pobieranego zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli nie było przerwy między okresami pobierania zasiłku albo gdy przerwa między okresami pobierania zasiłku trwała krócej niż trzy miesiące kalendarzowe.

Ubezpieczony ma prawo do proporcjonalnego pomniejszenia składek na ubezpieczenia społeczne za okresy pobierania zasiłku chorobowego lub wypadkowego, natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega pomniejszeniu. Jest ona niepodzielna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za okres, za który przysługuje zasiłek chorobowy przedsiębiorca nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli prawo do zasiłku powstanie lub wygaśnie w trakcie miesiąca, wówczas podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, obowiązującą przedsiębiorcę za dany miesiąc zmniejsza się proporcjonalnie ( podstawę wymiaru składek dzielimy przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożymy przez liczbę dni przypadających przed powstaniem niezdolności do pracy lub po ustaniu choroby).

W przypadku gdy osoba prowadząca jednoosobową działalność pozarolniczą chorowała tylko część miesiąca, w składanej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA wykazuje pomniejszone składki na ubezpieczenie społeczne i pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli choroba trwała cały miesiąc, na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA wykazuje tylko pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wyliczenia w serwisie ifirma.pl

Aby przedsiębiorca mógł sobie pomniejszyć składki na ubezpieczenia społeczne musi mieć przyznany zasiłek chorobowy przez ZUS. Dopiero na tej podstawie pomniejsza sobie te składki za dany miesiąc.

Teraz tak:

Jeżeli ZUS przyzna zasiłek chorobowy przedsiębiorcy zanim zostanie wygenerowana deklaracja ZUS DRA za dany miesiąc wtedy będzie sobie mógł on pomniejszyć od razu w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne jest zawsze opłacana w pełnej wysokości.

Przykład 1.
Przedsiębiorca był na zwolnieniu lekarskim w kwietniu, termin opłacenia składek za kwiecień to 10 maja. 8 maja ZUS przyznał przedsiębiorcy zasiłek chorobowy. Przedsiębiorca pomniejszy składki na ubezpieczenia społeczne już za kwiecień zaś składkę zdrowotną za kwiecień opłaci w całości (składka zdrowotna jest bowiem niepodzielna).

Przykład 2.
Przedsiębiorca był na zwolnieniu lekarskim w kwietniu i do 10 maja ZUS nie przyznał przedsiębiorcy zasiłku chorobowego. W tej sytuacji przedsiębiorca za kwiecień opłaca składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości i w całości składkę zdrowotną.

Następnie po przyznaniu zasiłku chorobowego przez ZUS przedsiębiorca przygotowuje i wysyła do ZUS korektę deklaracji ZUS za miesiąc kwiecień.

Dowiedz się jak rozliczyć zasiłek przedsiębiorcy w serwisie, przeczytaj.

Małgorzata Michalak

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

3 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

3 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

4 dni temu