ZUS RUD – zgłoszenie umowy o dzieło

Osoby, które zawierają umowę o dzieło nie podlegają pod ubezpieczenia społeczne i pod ubezpieczenia zdrowotne. Do tej pory nie było więc obowiązku dokonywania zgłoszenia do ZUS takich osób w momencie podpisania z nimi umowy. Ma się to jednak zmienić od 2021 roku. W projekcie Rozporządzenia w sprawie wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pojawił się nowy formularz o symbolu RUD.

Dlaczego wprowadzane są zmiany?

Wprowadzana nowa regulacja dotycząca zgłaszania osób zatrudnionych na umowy o dzieło wynika z ustawy o szczególnych rozwiązaniach z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie skuteczności pomocy osobom, które znajdują się poza systemem ubezpieczeń społecznych. Ponadto dzięki temu ZUS będzie mógł dokonywać weryfikowania obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy o dzieło.

Kto i kiedy musi dokonywać zgłoszenia ZUS RUD?

W związku z wprowadzeniem nowego obowiązku płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło będzie zobowiązana do poinformowania ZUS o zawarciu każdej takiej umowy. 

Warunkiem takiego zgłoszenia jest, że taka osoba:

  • nie pozostaje w stosunku pracy ze zleceniodawcą,
  • w ramach umowy o dzieło nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy.

Natomiast jeżeli Wykonawca umowy o dzieło będzie zatrudniony u Zamawiającego lub będzie to dzieło na rzecz pracodawcy w ramach umowy o pracę to wówczas nie ma obowiązku dokonywania takiego zgłoszenia.

Jeżeli wystąpi obowiązek zgłoszenia, należy tego dokonać w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło.

W jaki sposób dokonywać zgłoszenia ZUS RUD?

Zgodnie z projektem Rozporządzenia zostanie wprowadzony nowy formularz osymbolu RUD “Zgłoszenie umowy o dzieło”, który stanowi załącznik nr 24 do Rozporządzenia.

Sposób przygotowania i wypełnienia formularza jest typowy dla tego typu zgłoszeń.

Na początku formularza możemy zapoznać się z instrukcją wypełniania.

W części I  należy podać dane Zamawiającego umowę o dzieło: NIP, Regon, imię i nazwisko, nazwę firmy, dane adresowe. Jest również miejsce na podanie danych kontaktowych typu telefon, adres e-mail, co niewątpliwie ułatwi kontakt z ZUS.

W części II znajdą się dane Wykonawcy dzieła: PESEL, data urodzenia, imię, nazwisko, dane adresowe. Jeżeli Wykonawca nie posiada numeru PESEL wówczas należy podać numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. 

W części danych adresowych należy również pamiętać o podaniu adresu do korespondencji jeżeli będzie inny niż adres zamieszkania Wykonawcy.

W części III należy podać informację o zawartych umowach o dzieło z Wykonawcą. Będą tam daty zawarcia umowy o dzieło i czas jej trwania, a także będzie wskazane co jest przedmiotem umowy. Jest również miejsce na podanie liczby zawartych umów o dzieło.

W części IV osoba Zamawiająca umowę o dzieło w oświadczeniu potwierdza podpisem, że wszystkie podane dane są zgodne ze stanem faktycznym. 

ZUS RUD – podsumowanie

Przekazywanie formularza ZUS RUD będzie stanowiło dla ZUS źródło informacji o ilości i rodzaju zawieranych umów o dzieło. Jest to kolejny element kontrolny i weryfikacyjny w stosunku do przedsiębiorców, którzy zawierają tego typu umowy. Wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób to nowe narzędzie będzie wykorzystywane przez ZUS? Na ten moment trudno ocenić obiektywne przesłanki, które temu przyświecają. Należy poczekać na opublikowanie Rozporządzenia a odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wątpliwości na pewno przyniesienie praktyka stosowania nowych przepisów. 

Zgodnie z projektem Rozporządzenia ma ono wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

17 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

18 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

18 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

18 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

19 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

19 godzin temu