Krajowy system e-faktur

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur – kolejna zmiana terminu

Ministerstwo wykryło problemy w kodzie, funkcjonalności i wydajności systemu. Co oznacza to dla przedsiębiorców?

Krajowy System e-Faktur – kolejna zmiana terminu

Przedsiębiorcy mogą spać spokojnie. Ministerstwo zdaje sobie sprawę z tego, że polskie firmy nie mogą pozwolić sobie na zastój w wystawianiu faktur, co mogłoby zagrozić stabilności gospodarczej. Minister zapowiedział przetarg na zewnętrzny audyt Krajowego Systemu e-Faktur, który miałby na celu wykrycie kolejnych potencjalnych błędów. Ministerstwo deklaruje też zintensyfikowanie konsultacji, tak aby KSeF został wprowadzonym w pełnym współdziałaniu ze środowiskiem przedsiębiorców. „Nie możemy dopuścić do bałaganu na miarę Polskiego Ładu+” – powiedział Andrzej Domański, a także „Chciałbym podkreślić, że KSeF jest potrzebny gospodarce i że będzie wprowadzony. Musimy dbać o dochody budżetu, uszczelniać system podatkowy i dbać o polską gospodarkę. Ale wprowadzenie KSeF nie może zagrażać działalności gospodarczej”.

Kluczowe informacje o KSeF w formie video:

O KSeF rozmawialiśmy z naszym księgowym.

KSeF – czy znamy nowy termin wejścia w życie?

Minister finansów deklaruje – „Krajowy System e-Faktur jest najważniejszym tematem, nad którym pracujemy od pierwszego dnia mojej obecności w Ministerstwie Finansów. Na mnie jako ministrze spoczywa odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, ale także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej. Już wykryliśmy problemy, które – moim zdaniem – uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r. Problemy dotyczące kodu, funkcjonalności i wydajności systemu”. Możemy tym samym spodziewać się, że kolejna prognozowana data oddania systemu do użytku nie pojawi się prędko.

Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkowy dla czynnych podatników VAT od 1 lipca 2024, natomiast podatników zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025.

Na ten moment z KSeF przedsiębiorcy korzystać mogą dobrowolnie, aby przygotować się do obowiązkowego korzystania z systemu.

Pytanie, kiedy stanie się ono obligatoryjne, pozostaje otwarte.

Przedsiębiorcy zainteresowani korzystaniem z KSeF mogą zarejestrować się do środowiska testowego. Aplikację znaleźć można na stronie podatki.gov.pl, a logowanie się do niej następuje poprzez jedną z metod uwierzytelniania. System zezwala na anonimowy dostęp, aby umożliwić podgląd pojedynczych wystawionych w nim faktur.

Wszystkiego o Krajowym Systemie e-Faktur dowiesz się z naszego kompendium wiedzy na temat systemu.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Jednoosobowa działalność gospodarcza a komornik – co można zająć w firmie?

Komornik, egzekucja, wyprzedaż majątku – te słowa zazwyczaj kojarzą się z dłużnikami, którzy w swoim…

18 godzin temu

Czy refaktura opłaty za media w przypadku najmu powinna być opodatkowana ryczałtem?

Zastanawiasz się, czy zwrot kosztów za media powinien być opodatkowany ryczałtem przy najmie? W dzisiejszym…

19 godzin temu

AI w rekrutacji – opracowywanie materiałów rekrutacyjnych krok po kroku

Systemy korzystające ze sztucznej inteligencji w procesie rekrutacji zostały zaklasyfikowane w AI Act jako systemy…

20 godzin temu

Pracownik zatrudniony w trakcie roku a wniosek o wyższe zaliczki na podatek

Zastanawiasz się jak obliczać wyższe zaliczki na podatek pracownika zatrudnionego w trakcie roku? W dzisiejszym…

4 dni temu

Na czym polegają dopłaty w spółce z o.o.?

Pojęcie dopłaty zazwyczaj kojarzy się z dofinansowaniem, dokapitalizowaniem jakichś zasobów. Czym są dopłaty w spółce…

4 dni temu

Jawność wynagrodzeń od 2026 roku

Każdy pracodawca będzie miał obowiązek wprowadzenia systemu płac zapewniającego równe wynagrodzenie za taką samą pracę…

4 dni temu