Polski Ład

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku – czy będzie możliwa?

Forma opodatkowania dochodów w działalności gospodarczej jest kluczowa dla optymalizacji obciążeń podatkowych. Przepisy podatkowe niestety są tak skonstruowane, że wybranie sposobu opodatkowania możliwe jest zawsze na początku każdego roku, kiedy tak naprawdę trudno ocenić, jak będą się rozkładały nasze przychody i koszty. Do tej pory nigdy nie było możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku lub po jego zakończeniu. W dzisiejszej publikacji opiszemy czy będzie taka możliwość w trakcie 2022 roku.

Kiedy należy zgłosić zmianę formy opodatkowania?

Zmianę formy opodatkowania co do zasady należy zgłaszać w terminie do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w roku podatkowym. Jeżeli to będzie miało miejsce w styczniu, to zgłoszenia należy dokonać do 20 lutego. Nie ma możliwości na zmianę wyboru jeżeli taki termin zostanie przekroczony. W takim przypadku trzeba będzie zaczekać z decyzją do kolejnego roku podatkowego.

Propozycje zmiany ustawy o Polskim Ładzie

Od początku 2022 roku toczą się dyskusje na temat wydłużenia terminu na decyzję odnośnie wybrania formy opodatkowania. Ma to oczywiście związek z wprowadzonymi zmianami w ustawie o Polskim Ładzie, która zrewolucjonizowała wiele zasad dotyczących rozliczania danin publicznych. Jak do tej pory nie zapadły żadne wiążące propozycje ani ustalenia w temacie zmiany formy opodatkowania ex post. Wiele środowisk związanych z biznesem przedkłada swoje propozycje do projektu nowelizacji ustawy o Polskim Ładzie, która ma wejść w życie od 1 lipca 2022 roku. Powróciły dyskusje na różne tematy, a jednym z nich jest wybór formy opodatkowania. Proponuje się wprowadzenie możliwości takiego wyboru w trakcie 2022 roku lub po jego zakończeniu z uwagi na niestabilność prawa podatkowego.

Czy będzie możliwa zmiana formy opodatkowania w trakcie roku?

Po konsultacjach dotyczących ustawy o Polskim Ładzie Ministerstwo Finansów przedstawiło swoje propozycje m.in. odnośnie zmiany formy opodatkowania w trakcie 2022 roku lub po jego zakończeniu. Jak się okazuje wariantów może być kilka:

  1. Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt mogą się zdecydować na wybór skali podatkowej w terminie do 22 sierpnia 2022 r. W takim przypadku działalność przez pół roku byłaby opodatkowana ryczałtem, a przez drugie pół roku na zasadach ogólnych. Ryczałtowcy będą mogli się również zdecydować na zmianę formy po zakończeniu roku podatkowego.
  2. Przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy będą mogli zdecydować o zmianie formy opodatkowania na podatek według skali, mają czas na decyzję do 30 kwietnia 2023 roku.

Jak podkreśla wiceminister Soboń nie będzie innych terminów na zmianę decyzji co do wyboru formy opodatkowania. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać jedynie osoby, które wybrały na 2022 rok ryczałt lub podatek liniowy.

Podsumowanie

Zmiany w ustawie o Polskim Ładzie to kolejne wyzwanie szczególnie dla księgowych, biur rachunkowych no i przede wszystkim przedsiębiorców. Jak widać sytuacja jest dynamiczna jeżeli chodzi o przygotowywaną nowelizację Polskiego Ładu. Z niecierpliwością czekamy na ostateczny kształt zmienianych przepisów, które na pewno przyniosą kolejne pytania, wątpliwości i nieścisłości. Jak widać rok 2022 będzie pełen niespodzianek.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu