8 najlepszych aplikacji do robienia notatek – zorganizuj się!

aplikacja do robienia notatek

Tworzenie papierowych list zakupów, czy noszenie ze sobą podręcznego notatnika, jeszcze do niedawna nie było niczym zadziwiającym. Wraz z rozwojem technologicznym tradycyjne metody zapisywania myśli, pomysłów i spostrzeżeń przeszły do historii. Dziś najpraktyczniejszym sposobem na skuteczny „note taking” są aplikacje mobilne. Wyróżnia je szybkość działania, przejrzystość interfejsu i możliwość szerokiej interakcji z programem. Przedstawiamy 8 propozycji, będących mobilnym plannerem i organizerem codziennych obowiązków.

Note taking. Dlaczego aplikacje od robienia notatek są tak popularne?

Jak często zdarzały się sytuacje, w których naszła nas wena, ciekawy pomysł bądź wydarzyło się coś, co wymagało od nas zanotowania ważnych informacji? Z pewnością było ich co niemiara. Ciężko sobie wyobrazić, by za każdym razem zabierać ze sobą papierowy notatnik. Nie zawsze także sprawdzi się systemowa aplikacja do robienia notatek, dostępna w każdym smartfonie. Jest ona mocno ograniczona i wybitnie niepraktyczna, w szczególności gdy będziemy chcieli zanotować coś w formie rysunku, szkicu czy tabelki.

Na szczęście z odsieczą przychodzą nam rozbudowane programy, dzięki którym zapiszemy wszystko to, co mniej lub bardziej ważne.

Do czego służą te aplikacje?

Z oprogramowania note-taking korzystają przede wszystkim osoby, wykonujące kreatywną pracę umysłową. W tym kontekście aplikacja do robienia notatek będzie nieodzownym narzędziem pracy. Dużą potrzebę zapisywania myśli mają przede wszystkim freelancerzy, realizujący różnorakie projekty dla swoich klientów. Wena bywa ulotna, wobec czego warto złapać moment, w którym się ona pojawi.

Program do robienia notatek może przydać się także w wielu nieoczywistych sytuacjach – jego użyteczność jest wręcz nieograniczona. Sprawdzi się m.in. w kontekście zapisywania jadłospisu, tworzenia list zakupów czy zestawień trudnych słówek w języku obcym. Może się przydać także, gdy chcemy mieć uporządkowaną listę obowiązków, które musimy zrealizować w najbliższym czasie.

Aplikacja do robienia notatek – 8 propozycji do note taking:

Material Notes

Bezpłatna aplikacja od robienia notatek Android. To przyjazny w obsłudze program, który zadziwia prostotą użytkowania. Wystarczy kliknąć symbol +, by przejść do tworzenia spersonalizowanych zapisków. Aplikacja współpracuje z oprogramowaniem Microsoft, wobec czego w łatwy sposób można utworzyć kopię zapasową na Dysku Google. Niestety, program dostępny jest wyłącznie na urządzenia z systemem Android. Dodatkowo program nie udostępnia możliwości synchronizacji danych, np. z kilku różnych urządzeń.

Microsoft OneNote

Program do robienia notatek na komputerze i urządzeniach mobilnych. Wersja bezpłatna umożliwia użytkownikowi korzystanie z pełnej funkcjonalności programu przez 30 dni. Aplikacja jest świetnym wyborem, jeśli na co dzień korzystamy z urządzeń wykorzystujących oprogramowanie Microsoftu. To jeden z najbardziej rozbudowanych i użytecznych programów typu note taking. Umożliwia on tworzenie notatek głosowych, implementowanie grafik, tabeli czy szkiców. Można w nim dodawać także przycięte zrzuty ekranu z przeglądarki. Darmowa edycja umożliwia tworzenie notatek do maksymalnie 5 GB.

Notion

To użyteczna, profesjonalna aplikacja do tworzenia notatek, która działa wyłącznie w trybie online. Podstawowa wersja Personal została udostępniona dla użytkowników bezpłatnie. Wszechstronna przestrzeń robocza, w darmowej wersji, może być udostępniona pięciu gościom. Umożliwia to dzielenie się notatkami np. w ramach prowadzenia firmy. W aplikacji możemy zamieszczać różne ważne informacje, np. odwołujące się do realizowanych zadań czy etapów tworzenia projektów.

Evernote

Najbardziej znana aplikacja do tworzenia notatek. Program do robienia notatek w wersji free umożliwia synchronizację maksymalnie dwóch urządzeń. Użytkownik otrzymuje możliwość przesyłania 60 MB miesięcznie, przy czym rozmiar pojedynczej notatki nie może być większy niż 25 MB. Evernote posiada intuicyjną wyszukiwarkę, która pozwoli w krótkim czasie odnaleźć stare notatki. W programie można także załączać wycięte strony internetowe, pliki .pdf, paragony, zdjęcia i inne dokumenty.

Scrble

To aplikacja udostępniona do nieodpłatnego użytkowania w systemie Windows. Jest szczególnie polecana użytkownikom, korzystającym z laptopów z ekranami dotykowymi. W programie można dowolnie modyfikować zapisane treści oraz tworzyć szkice przy użyciu palca. Scrble posiada funkcję automatycznego zmieniania strony, co jest przydatne wówczas, gdy nasza notatka ma więcej, niż jedną stronę.

OneNote

To bezpłatne oprogramowanie dostosowane do pracy w różnym środowisku systemowym. Aplikacja do notatek działa na wszystkich najpopularniejszych platformach, co świadczy o jej wysokiej użyteczności w działaniu. Program posiada sporo opcjonalnych funkcjonalności, pozwalających m.in. na modyfikowanie tła i wpisywanie treści dokładnie tam, gdzie się kliknie. OneNote posiada uproszczony interfejs, który niestety nie posiada możliwości sortowania notatek.

Roam Research

To specyficzny program typu note-taking, działający wyłącznie z poziomu przeglądarki internetowej. To, co odróżnia go od konkurencji, to możliwość błyskawicznego połączenia wielu notatek w jedną, bez konieczności tworzenia dodatkowych folderów. W Roam Research użytkownik tworzy autorską „sieć danych”, co ułatwia proces zapamiętywania wielu informacji. Darmowa wersja trial wygasa po 31 dniach – po tym czasie użytkownik może wykupić pełną wersję aplikacji, bądź zrezygnować z usługi.

Apple Notes

To całkowicie darmowy program kompatybilny z urządzeniami iOS i OSX. Aplikacja posiada rozbudowany panel formatowania tekstu, umożliwiający dobieranie różnorodnych czcionek i stylów pisania. Program obsługuje synchronizację za pomocą konta iCloud, co sprawia, że po zalogowaniu się na inne urządzenie można przeglądać dotychczasowe zapiski.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Aplikacje do robienia notatek - do czego się przydają?

    Programy note taking są pomocne w kontekście zapisywania istotnych informacji, np. związanych z wykonywanym projektem. Przydadzą się także w życiu codziennym, do bardziej prozaicznych czynności, będąc ekologicznym zamiennikiem papierowych notatników.

  2. 🔸Czy darmowe aplikacje od robienia notatek są funkcjonalne?

    W bezpłatnych wersjach użytkownik spotyka się z kilkoma ograniczeniami. Dotyczą one m.in. wielkości zapisywanych plików, czy możliwości synchronizacji z innymi urządzeniami. Pomijając te aspekty, darmowe aplikacje do tworzenia zapisków są jak najbardziej praktyczne.

  3. 🔸Jaki program do robienia notatek na komputerze wybrać?

    Jeśli chcemy korzystać z oprogramowania na desktopie, to warto, aby aplikacja działała także w trybie offline. Przyda się także rozbudowany interfejs i większa ilość funkcjonalności - pracując na komputerze mamy więcej możliwości i swobody w tworzeniu tego typu treści.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość