Blog ifirma.pl

Note taking – 10 najlepszych aplikacji do robienia notatek

|
|
7 minut czytania
Tworzenie papierowych list zakupów, czy noszenie ze sobą podręcznego notatnika, jeszcze do niedawna nie było niczym zadziwiającym. Jednak wraz z rozwojem technologicznym tradycyjne metody zapisywania myśli, pomysłów i spostrzeżeń przeszły do historii.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dziś najpraktyczniejszym sposobem na skuteczny „note taking” są aplikacje mobilne. Wyróżnia je szybkość działania, przejrzystość interfejsu i możliwość szerokiej interakcji z programem. Przedstawiamy 10 propozycji, będących mobilnym plannerem i organizerem codziennych obowiązków.

Note taking a zalety aplikacji do robienia notatek

Jak często miałeś okazję zetknąć się z nagłym przypływem weny, niespodziewanymi narodzinami ciekawego pomysłu, bądź spontanicznym wydarzeniem, które wymagało zanotowania ważnych informacji? Takich sytuacji z pewnością było co niemiara. Ciężko sobie wyobrazić, by za każdym razem w różne miejsca zabierać ze sobą papierowy notatnik z niezbędnymi akcesoriami. Nie zawsze także sprawdzi się systemowa aplikacja do robienia notatek, dostępna w każdym smartfonie. Jest ona mocno ograniczona i wybitnie niepraktyczna, w szczególności gdy będziemy chcieli zanotować coś w formie rysunku, szkicu czy tabelki.

Na szczęście z odsieczą przychodzą nam rozbudowane programy, dzięki którym, bez uprzykrzających życie ograniczeń, zapiszemy wszystko to, co mniej lub bardziej ważne.

Aplikacje do robienia notatek – zastosowanie

Z oprogramowania note-taking korzystają przede wszystkim osoby, wykonujące kreatywną pracę umysłową. W tym kontekście aplikacja do robienia notatek będzie nieodzownym narzędziem pracy, które pomoże utrwalić nawet najbardziej kreatywne pomysły. Dużą potrzebę zapisywania myśli mają przede wszystkim freelancerzy, realizujący różnorakie projekty dla swoich klientów. Wena bywa ulotna, wobec czego warto złapać moment, w którym się ona pojawi.

Aplikacja do robienia notatek może przydać się także w wielu nieoczywistych sytuacjach – zapewniona użyteczność jest wręcz nieograniczona, do czego w dużej mierze przyczynia się sama mobilność takiego rozwiązania. Oprogramowanie do robienia notatek sprawdzi się m.in. w kontekście zapisywania jadłospisu, tworzenia list zakupów czy zestawień trudnych słówek w języku obcym. Może się przydać także, gdy chcemy mieć uporządkowaną listę obowiązków, które musimy zrealizować w najbliższym czasie, pozytywnie wpływając na efektywność podejmowanych działań.

W tym pomoże Ci również to do lista Firmbee.

10 najlepszych aplikacji do robienia notatek

Microsoft OneNote

Program do robienia notatek na komputerze i urządzeniach mobilnych. Aplikacja jest świetnym wyborem, jeśli na co dzień korzystamy z urządzeń wykorzystujących oprogramowanie Microsoftu. Jednak Firma Microsoft zadbała również o stworzenie całego ekosystemu aplikacji dla OneNote, udostępniając bezpłatną międzyplatformową usługę do sporządzania notatek dla systemów Windows, Mac, Android, iOS i w Internecie.

Microsoft OneNote to jeden z najbardziej rozbudowanych i użytecznych programów typu note taking. Umożliwia on nie tylko podstawowe zapisywanie informacji, ale i tworzenie notatek głosowych, implementowanie grafik, tabeli czy szkiców, dodając dodatkowo przycięte zrzuty ekranu z przeglądarki. Same notatki można udostępniać innym osobom, co usprawnia organizację współpracy między użytkownikami.

Microsoft OneNote - aplikacje do robienia notatek

https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/onenote/digital-note-taking-app

Jednocześnie bezpłatna wersja gwarantuje przechowywanie notatek w usłudze OneDrive Microsoft. Marka wstrzymuje jednak niektóre funkcje, udostępniając je dopiero po wykupieniu opcji premium. Płatna wersja łączy się z opcją obsługi lokalnych notesów zapisanych na dysku twardym, a także możliwością nagrywania wideo i audio wraz z notatkami oraz historią wersji. Istnieje również szansa na zintegrowanie narzędzia z Outlookiem, SharePoint i OneDrive dla Firm.

Microsoft OneNote - aplikacje do robienia notatek

https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/onenote/digital-note-taking-app

Notion

To użyteczna, profesjonalna aplikacja typu open source do tworzenia notatek, która działa wyłącznie w trybie online. Dodatkowo udostępniane są opcje prowadzenia listy zadań czy przesyłania poszczególnych plików.

Podstawowa wersja Personal została udostępniona dla użytkowników bezpłatnie. Wszechstronna przestrzeń robocza, w darmowej wersji, może być udostępniona pięciu gościom. Umożliwia to dzielenie się notatkami np. w ramach prowadzenia firmy. W aplikacji możemy zamieszczać różne ważne informacje, np. odwołujące się do realizowanych zadań czy etapów tworzenia projektów.

Równolegle plany Plus oraz Business dają szansę na rozbudowanie zespołu do 100, a nawet i 250 osób, oferując dodatkowo dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji, jak np. rozszerzenie o Notion AI.

Notion - aplikacje do robienia notatek
Notion - aplikacje do robienia notatek

https://www.notion.bz/

Evernote

Jedna z najbardziej znanych aplikacji do tworzenia notatek, która oferuje pakiet usług w różnych wariantach. W ostatnim czasie marka zdecydowała się na poszerzenie zakresu funkcji dostępnych dla użytkowników za darmo. W rezultacie, bez konieczności dodatkowych opłat, możliwe jest korzystanie z trybu offline, dostęp do historii notatek, konwertowanie wiadomości e-mail na notatki, udostępnianie notatek za pomocą poczty elektronicznej bez opuszczania aplikacji, edytowanie dokumentów PDF, a także wykorzystywanie szerokich opcji personalizacji. W programie można także załączać wycięte strony internetowe, pliki .pdf, paragony, zdjęcia i inne dokumenty.

Jednak nawet pomimo wielu funkcjonalności dostępnych za darmo, niektóre opcje wciąż są zarezerwowane wyłącznie dla użytkowników premium Nadal więc obowiązuje limit 1 notatnika i 50 notatek oraz 60 MB danych, jakie można przesłać do aplikacji w ciągu miesiąca.

note taking - Evernote

https://evernote.com/

Google Keep

Ta aplikacja do tworzenia notatek jest dostępna na każdym urządzeniu z systemem Android, ale możliwe jest również używanie jej na iOS lub online na komputerze/laptopie. Google Keep to przede wszystkim przyjazny interfej, który został zaprojektowany tak, by praca z aplikacją nie sprawiała żadnych problemów nawet dopiero początkującym użytkownikom. Rozwiązanie to daje dostęp nie tylko do samego tworzenia tradycyjnych notatek tekstowych, ale także nagrywania wiadomości głosowych, dodawania zdjęć czy tworzenia przejrzystych list.

Jednocześnie narzędzie usprawnia proces porządkowania notatek, łącząc się z dyskiem Google. Dużą zaletę stanowi też płynna synchronizacja danych między wersją mobilną a przeglądarkową.

Google Keep - aplikacje do robienia notatek

https://www.google.com/keep/

Firmbee

Tworzenie notatek to ważny element całego procesu kreatywnego, którego usprawnienie zapewnia wykorzystanie aplikacji Firmbee. Dostępna to-do lista pozwala na planowanie zadań, ustalanie priorytetów i deadline’ów oraz śledzenie własnych postępów. Równolegle firmbee daje opcję tworzenia dopasowanych notatek, które pojawiają się zalogowanym użytkownikom na pulpicie narzędzia. Jednocześnie każdą z notatek można przypisać do różnych rekordów (projektów, kontaktów, kandydatów, itd.).

note taking - Firmbee
note taking - Firmbee
note taking - Firmbee

https://firmbee.com/pl

Xmind

Jest to nowoczesne narzędzie umożliwiające tworzenie kreatywnych notatek w postaci mapy myśli. Program ten program jest dostępny na prawie wszystkich platformach, w tym Windows, Mac i Linux.

Xmind

https://xmind.app/

Xmind pozwala użytkownikom przenieść własne myśli na mapy, które z łatwością można personalizować w zależności od konkretnych potrzeb. Na platformie dostępne są również polecane motywy ułatwiające pracę z narzędziem, szczególnie na początku.

Obsidian

Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych aplikacji służąca do tworzenia notatek oraz łączenia ich za pomocą złożonej sieci. W efekcie za sprawą tego narzędzia budowane jest kompleksowe środowisko pozwalające na kreowanie konkretnej bazy wiedzy, którą można poszerzać wraz z pojawiającymi się potrzebami, co gwarantuje satysfakcjonujący poziom elastyczności działań.

aplikacje do robienia notatek - Obsidian

https://obsidian.md/sync

Obsidian, dając opcję tworzenia cyfrowych baz danych wraz z pomocnymi wykresami, nadał więc nowy wymiar praktyce sporządzania notatek.

Scrble

To aplikacja udostępniona do nieodpłatnego użytkowania w systemie Windows. Jest szczególnie polecana użytkownikom, korzystającym z laptopów z ekranami dotykowymi. W programie można dowolnie modyfikować zapisane treści oraz tworzyć szkice przy użyciu palca. Scrble posiada funkcję automatycznego zmieniania strony, co jest przydatne wówczas, gdy nasza notatka ma więcej, niż jedną stronę.

Scrble

https://www.scrble.com/

Roam Research

To specyficzny program typu note-taking, działający wyłącznie z poziomu przeglądarki internetowej. To, co odróżnia go od konkurencji, to możliwość błyskawicznego połączenia wielu notatek w jedną, bez konieczności tworzenia dodatkowych folderów. W Roam Research użytkownik tworzy autorską „sieć danych”, co ułatwia proces zapamiętywania wielu informacji. Darmowa wersja trial wygasa po 31 dniach – po tym czasie użytkownik może wykupić pełną wersję aplikacji, bądź zrezygnować z usługi.

note taking - Roam Research

https://roamresearch.com/

Thunk Notes

Jest to aplikacja, która, oprócz dostarczania intuicyjnego narzędzia do tworzenia notatek, oferuje ich łączenie ze sobą backlinkami. Do pozostałych dostępnych funkcji zalicza się daily notes, zadania i checklisty, kalendarz oraz wizualizację połączeń między notatkami na grafie.

Dużą zaletę tej aplikacji stanowi znajdująca się w jednym miejscu lista zadań ze wszystkich notatek. Dodatkowo różnego rodzaju powiązane notatki automatycznie otwierają się w pasku bocznym, co znacznie ułatwia pracę użytkownikom.

aplikacja Thunk Notes

https://www.thunknotes.com/

Note taking a AI

Innowacyjne narzędzia AI znajdują coraz szersze zastosowanie w codziennym życiu, również w kontekście sporządzania notatek. Wsparcie sztucznej inteligencji znacznie usprawnia proces tworzenia treści i pozwala na zaoszczędzenie czasu, jednocześnie poprawiając wydajność. Dążąc do maksymalizacji efektywności, warto więc korzystać z pomocy AI, którą zapewnią takie aplikacje, jak na przykład Supernormal, MeetGeek , Instaminutes czy Sembly.

Więcej o możliwościach AI możesz dowiedzieć się z naszego cyklu – AI w biznesie.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Aplikacje do robienia notatek - do czego się przydają?

   Programy note taking są pomocne w kontekście zapisywania istotnych informacji, np. związanych z wykonywanym projektem. Przydadzą się także w życiu codziennym, do bardziej prozaicznych czynności, będąc ekologicznym zamiennikiem papierowych notatników.
  2. Czy darmowe aplikacje od robienia notatek są funkcjonalne?

   W bezpłatnych wersjach użytkownik spotyka się z kilkoma ograniczeniami. Dotyczą one m.in. wielkości zapisywanych plików, czy możliwości synchronizacji z innymi urządzeniami. Pomijając te aspekty, darmowe aplikacje do tworzenia zapisków są jak najbardziej praktyczne.
  3. Jaki program do robienia notatek na komputerze wybrać?

   Jeśli chcemy korzystać z oprogramowania na desktopie, to warto, aby aplikacja działała także w trybie offline. Przyda się także rozbudowany interfejs i większa ilość funkcjonalności - pracując na komputerze mamy więcej możliwości i swobody w tworzeniu tego typu treści.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie