Auto z kratką – zmiany w ustawie o podatku VAT

Ministerstwo Finansów czeka na pozwolenie ze strony Unii Europejskiej na wprowadzenie modyfikacji w ustawie o podatku od towarów i usług. W połowie roku mają zmienić się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odliczania podatku od zakupu samochodów i paliwa do nich. Taka data wejścia w życie nowelizacji będzie realna, jeśli na nowe regulacje VAT wyrazi zgodę Unia Europejska. Podatnicy, którzy kupią auto z kratką do czerwca 2010 r., odliczą VAT od tego zakupu i paliwa do niego.

Zmiany w ustawie o podatku VAT

Nowelizacja ustawy VAT zamierza zrównać uprawnienia samochodów osobowych i aut z kratką, w ten sposób, że do 2012 roku nie miałyby one prawa do odliczania VAT zawartego w paliwie. Czyli zasady odliczania podatku dla aut z kratką mają być takie same jak dla samochodów osobowych. Od zakupu auta VAT ma być odliczany tylko w pewnej części procentowej. Z kolei od paliwa podatek nie będzie mógł być odliczony w ogóle aż do 2012 roku.

Dodatkowo czerwcowa nowelizacja ma przewidywać aby od przyszłego roku lekarze i prawnicy musieli stosować kasy fiskalne. Z kolei podatnicy zajmujący się działami produkcji rolnej będą musieli odejść od opodatkowania uzależnionego od wielkości produkcji na rzecz opodatkowania faktycznie uzyskiwanych ze swojej działalności zarobków.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI