Auto z kratką – zmiany w ustawie o podatku VAT

samochód z majątku prywatnego w firmie

Ministerstwo Finansów czeka na pozwolenie ze strony Unii Europejskiej na wprowadzenie modyfikacji w ustawie o podatku od towarów i usług.

Ministerstwo Finansów czeka na pozwolenie ze strony Unii Europejskiej na wprowadzenie modyfikacji w ustawie o podatku od towarów i usług. W połowie roku mają zmienić się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odliczania podatku od zakupu samochodów i paliwa do nich. Taka data wejścia w życie nowelizacji będzie realna, jeśli na nowe regulacje VAT wyrazi zgodę Unia Europejska. Podatnicy, którzy kupią auto z kratką do czerwca 2010 r., odliczą VAT od tego zakupu i paliwa do niego.

Zmiany w ustawie o podatku VAT

Nowelizacja ustawy VAT zamierza zrównać uprawnienia samochodów osobowych i aut z kratką, w ten sposób, że do 2012 roku nie miałyby one prawa do odliczania VAT zawartego w paliwie. Czyli zasady odliczania podatku dla aut z kratką mają być takie same jak dla samochodów osobowych. Od zakupu auta VAT ma być odliczany tylko w pewnej części procentowej. Z kolei od paliwa podatek nie będzie mógł być odliczony w ogóle aż do 2012 roku. Dodatkowo czerwcowa nowelizacja ma przewidywać aby od przyszłego roku lekarze i prawnicy musieli stosować kasy fiskalne. Z kolei podatnicy zajmujący się działami produkcji rolnej będą musieli odejść od opodatkowania uzależnionego od wielkości produkcji na rzecz opodatkowania faktycznie uzyskiwanych ze swojej działalności zarobków.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.