Efektywne wdrożenie nowego pracownika – wskazówki

Zatrudnienie pracownika do długi proces, na który składa się rekrutacja, ustalenie kwestii formalnych oraz wdrożenie do pracy.

Każdy z tych etapów jest niezwykle istotny, jednak ostatni zdaje się być często pomijany przez pracodawców. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego wdrożenie nowego pracownika jest tak ważne i jak można poprawnie przeprowadzić ten etap.

Nowy pracownik w firmie

Masz już za sobą proces rekrutacji, zdecydowałeś się zatrudnić odpowiedniego kandydata i zawarłeś z nim umowę? Świetnie! Kolejnym ważnym etapem jest wdrożenie nowego pracownika. Wiele zależy od pierwszych wrażeń w nowej pracy, dlatego nie powinno się lekceważyć tego momentu. Pierwszy dzień w pracy wpływa zarówno na ogólne nastawienie pracownika, jak i motywację do wykonywania swoich obowiązków. Warto więc przygotować plan działania i przywitać nową osobę w odpowiedni sposób.

Nowa praca to kolejny etap w karierze, dlatego zwykle wiąże się z nią ekscytacja, ale również stres. Jeśli w firmie nikt nie zwróci uwagi na nową osobę, jej stanowisko pracy nie będzie przygotowane, a przełożony nie będzie wiedział czym pracownik ma się zająć, jego adaptacja w nowym miejscu będzie utrudniona. Jeśli nowi współpracownicy nie będą życzliwi i skłonni do pomocy, może to mieć negatywny wpływ na efektywność wdrożenia nowozatrudnionej osoby. W takiej sytuacji trudno oczekiwać od pracownika zapału do pracy i podjęcia nowych obowiązków.

Wdrożenia nowego pracownika – przykładowy plan

Żeby nowy pracownik czuł, że znalazł się w odpowiednim dla siebie miejscu, należy odpowiednio zaplanować jego pierwsze tygodnie w pracy i spełnić kilka warunków, które zostaną opisane poniżej.

Podstawy pracy w firmie

Warto zaplanować pierwszy dzień nowego pracownika w taki sposób, aby był przyjemny i bezproblemowy. Warto żeby czuł, że firma przygotowała się na jego przyjście, dlatego należy przygotować jego stanowisko pracy, dostęp do potrzebnych narzędzi oraz kartę wstępu. Należy oprowadzić pracownika po biurze, wypełnić z nim potrzebną dokumentację oraz wyjaśnić podstawowe zasady panujące w firmie tj. godziny pracy czy dress code.

Plan działania

Dobra organizacja początkowego okresu pracy to podstawowy element, który zapewnia nowozatrudnionej osobie lepszą adaptację i zmniejsza stres. Należy ustalić kilka podstawowych obowiązków, jeszcze zanim pracownik pojawi się w nowym miejscu pracy. Przełożony powinien przedstawić pracownikowi ogólny plan na najbliższy okres i wytłumaczyć mu specyfikę stanowiska. Warto również ustalić kogo nowa osoba powinna poznać pierwszego dnia oraz jakie szkolenia musi odbyć.

Dostępność przełożonego

Nowe stanowisko pracy może budzić u pracownika wiele wątpliwości. Zachęcaj go do zadawania pytań i zachęć innych pracowników do odpowiedzi. Możesz również zaplanować regularne spotkania, aby na bieżąco wyjaśniać niezrozumiałe dla nowej osoby tematy i okazać zainteresowanie jego postępami. Bądź dostępny i życzliwy, interesuj się kwestiami dotyczącymi adaptacji pracownika i najlepiej kontynuuj takie podejście również po zakończeniu adaptacji.

Integracja ze współpracownikami

Sukces nowozatrudnionego pracownika jest silnie połączony z poziomem jego integracji z zespołem. Jeśli nowej osobie będzie odpowiadała atmosfera w pracy, szybciej zaaklimatyzuje się i dopasuje do kultury firmy. Ważne również, aby poznała zależności w firmie i wiedziała z kim ma do czynienia. Jeśli nowy pracownik będzie mógł rozwinąć swoje kontakty, poczucie przynależności do firmy będzie dla niego dużo łatwiejsze.

Całościowy obraz pracy

Aby nowy pracownik w zespole wiedział dokładnie jakie korzyści dla firmy przynosi jego praca, warto pokazać mu jak wpisuje się ona w szerszy kontekst. Wyjaśnij, jak dzięki jego zadaniom realizowane są cele przedsiębiorstwa i jaka jest szersza struktura firmy. Dzięki temu, będzie wiedział w jaki sposób może rozwinąć się jego kariera.

Adaptacja nowego pracownika – korzyści

Należy pamiętać, że przyjęcie nowego pracownika, wiąże się z poświęceniem czasu na jego wdrożenie, co przyniesie nam wiele korzyści, tj.:

  • szybsze przygotowanie do powierzonych obowiązków,
  • ułatwienie początkowy okres w nowej firmie,
  • pozytywny wpływ na samopoczucie nowego pracownika oraz atmosferę w pracy,
  • realizacja potrzeby bezpieczeństwa i przynależności do organizacji,
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa szybkiego odejścia z pracy,
  • zwiększenie poprawności w realizowaniu zadań.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość