Powrót

Freelance daje wolność, ale praca zdalna to wyzwanie

freelance jak wyceniać swoją pracę

Na początek trochę danych, które udowodnią, że skala problemu jest już naprawdę spora… W 2008-2017 latach liczba freelancerów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 46%. Ich liczbę szacuje się już na 4,8 miliona, co stanowi 15% siły roboczej. W USA freelancerów jest już 53 miliony, czyli 34% siły roboczej. I oczywiście, nie wszyscy, ale spora część z nich, pracuje zdalnie, co z kolei – jak wynika z badań – wiąże się z niebezpieczną izolacją.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Na początek trochę danych, które udowodnią, że skala problemu jest już naprawdę spora… W 2008-2017 latach liczba freelancerów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 46%. Ich liczbę szacuje się już na 4,8 miliona, co stanowi 15% siły roboczej. W USA freelancerów jest już 53 miliony, czyli 34% siły roboczej. I oczywiście, nie wszyscy, ale spora część z nich, pracuje zdalnie, co z kolei – jak wynika z badań – wiąże się z niebezpieczną izolacją.

O tym, że praca od 9-17 to przeżytek, który w świecie nowych technologii nie ma już racji bytu, słyszymy od lat. Jest Slack, Google Drive, Trello, Jira, a internet działa niemal wszędzie, więc spędzanie ośmiu godzin w biurze, a dwóch w korkach wielu z nas wydaje się absurdem. I faktycznie, z pragmatycznego punktu widzenia, może nim być.

Tyle tylko, że – jak wynika z ostatnich badań – większość osób, które odwracają się od tradycyjnych miejsc pracy, nie zdaje sobie sprawy z wyzwań, jakie wiążą się pracą freelancera. A wśród nich coraz częściej mówi się o problemach natury psychicznej. Przy braku interakcji międzyludzkich i piętrzących się wyzwaniach łatwo bowiem popaść w depresję.

Badania przeprowadzone przez Cornell University wykazały, że zdalni pracownicy są bardziej niż etatowi narażeni na poczucie izolacji nie tylko zawodowo, ale także osobiście. W badaniu Epson 48% przyznało, że praca na własny rachunek i praca zdalna wiąże się z „samotnością”, podczas gdy 46% uważa, że „izoluje”. Aż 29% przyznało, że pracy w zespole im brakuje.

„Gig economy” wiąże się też z niepewnością, o czym łatwo zapomnieć teraz, kiedy gospodarka rośnie. Kiedy bowiem zwalnia, firmy przestają uzupełniać braki kompetencyjne, a z freelancera zrezygnować dużo łatwiej niż ciąć etaty. Brak stabilności i konieczność stałego „bycia na fali” powoduje niepokój i może doprowadzić do stanów lękowych. Zapewne dlatego 25% respondentów w badaniu Epson stwierdziło, że ma regularne okresy depresji, a 21% łączyło samotność w pracy z myślami samobójczymi.

Jak o siebie zadbać, pracując z domu? Przeczytaj tekst: Jak pracować w domu i nie zwariować?

Źródło: Thriveglobal.com

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość