Freelance. Jak wyceniać swoją pracę?

Freelance, mimo że wiąże się z wieloma benefitami i wybierany jest coraz częściej, nie jest łatwy. Zwłaszcza początkujący, przyzwyczajeni do wykonywania etatowych obowiązków, mogą poczuć się zagubieni, kiedy przyjdzie do wyceniania swojej pracy. Ile zażądać, by – z jednej strony – nie psuć rynku, a – z drugiej by nie stracić kontrahenta? Wyceniając własną pracę, warto zastosować się do kilku poniższych wskazówek.

Ile musisz zarabiać

Wielu freelancerów zastanawia się, ile skłonni są im płacić klienci, a to błąd. Większość skłania się do płacenia najniższej możliwej stawki! Freelancer, zwłaszcza początkujący, powinien raczej zastanowić się, ile musi zarobić, by uzyskać przychód, który jest mu potrzebny do życia?

Nie warto zaniżać swoich stawek, przedkładając pozyskanie klienta, nad konieczność zwyczajnego zarabiania na życie. To absurd i błędne koło, które – prędzej czy później (ale raczej prędzej) zabija kariery.

Freelance a stawka godzinowa

Kolejnym pytaniem, na które trzeba odpowiedzieć jest: ile chcesz zarabiać? Oczywiście, dobrze jest skonfrontować aspiracje z realiami rynkowymi, ale odpowiedź jest kluczowa w ustalaniu stawki godzinowej.

Pamiętaj, by wziąć pod uwagę dwa kluczowe aspekty pracy freelancera. Po pierwsze – nie wszystko, co zarobisz, będzie Twoim zyskiem. Musisz bowiem zapłacić podatki, ZUS i pokryć niezbędne koszty. Po drugie, pracujesz 8 godzin dziennie, ale w tym czasie wykonujesz także obowiązki związane z księgowością, marketingiem i sprzedażą. Bezpiecznie założyć, że pochłoną one to ⅓ Twojego czasu. Wyliczając stawkę roczną, dodaj jeszcze 5-6 dni na ewentualne niedyspozycje i minimum tydzień na wakacje.

Planuj i przewiduj

Jasne, trudno wróżyć z fusów, co będzie za pół roku, ale dla freelancera bezpieczniej będzie, jeśli przygotuje się na najgorsze. Zadbaj więc o odpowiedni bufor finansowy. Idealnie, jeśli długoterminowe umowy z klientami sprawią, że nie będzie potrzebny, ale nawet wtedy, pozwoli on z większą pewnością siebie negocjować warunki.

Korzystnym rozwiązaniem są też dwa różne konta bankowe. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych nie są one koniecznością, ale bardzo ułatwiają życie. Dzięki takiemu podziałowi, zawsze wiesz, czy aby na pewno kontrolujesz swoją sytuację finansową.

Od początku zadbaj też o to, by mieć na podatki. Nigdy więc nie traktuj wszystkich swoich wpływów jak pensji.

Miej świadomość wartości, którą wnosisz

Porozmawiaj ze starszymi kolegami, by sprawdzić, jakie stawki obowiązują na rynku i zapytaj życzliwe Ci osoby, jakich realnie możesz oczekiwać. Nie rób tego jednak na facebookowych grupach, gdzie specjaliści wszelkiej maści prześcigają się w złośliwościach raczej niż poradach. Jeśli to możliwe, poszukaj mentora; kogoś, kogo szanujesz i kto jest na tyle pewny własnej wartości, że nie będzie obawiał się konkurencji. Pamiętaj, bez względu na to, czy jesteś web designerem, copywriterem, czy SEOwcem, Twoja praca ma wartość, którą można w mniej lub bardziej precyzyjny sposób, oszacować.

I wreszcie last but but least, nie przestawaj się uczyć, najlepiej na cudzych błędach.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań