Aktualności

GTU_03 które oleje opałowe i smary znajdują się w tej grupie?

Oznaczanie pewnej grupy towarów i usług w nowym JPK jest dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców i księgowych. Sam fakt zapoznania się z rozporządzeniem w sprawie stosowania nowych oznaczeń w ewidencjach VAT nie daje jeszcze pełnego obrazu, jakie towary i usługi powinny być oznaczone nowymi symbolami GTU. Rozpoczęliśmy cykl publikacji, w których szczegółowo opisujemy obowiązkowe oznaczenia, a to kolejna z nich – na temat GTU 03.

Oleje opałowe i smary z kodem GTU 03 w ewidencji VAT

Zgodnie z przepisami od 1 października 2020 r. w części ewidencyjnej nowego pliku JPK pojawiły się nowe oznaczenia kodami GTU. Bardzo dużą grupę towarów stanowią te, które są objęte podatkiem akcyzowym, a więc paliwa, alkohole, papierosy, a dzisiaj opiszemy oleje i smary.

Towar
Opis
Olej opałowy
W rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym
Oleje smarowe
CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła)
Smary plastyczne
CN 2710 19 99
Oleje smarowe
CN 2710 20 90
Preparaty smarowe
CN 3403 z wyłączeniem smarów plastycznych

Opis do danego kodu CN można znaleźć na stronie internetowej GUS.

Nowe oznaczenia w JPK wymagają dużego zaangażowania przy ustalaniu kategorii towarów, jakie powinny się znaleźć w danym oznaczeniu GTU. Niezbędne jest bazowanie na różnych ustawach podatkowych, do których stosowane są odwołania. Również w przypadku oznaczenia GTU 03 mamy odniesienie do ustawy o podatku akcyzowym.

Przeczytaj również: GTU_01 alkohole – czy wszystkie?
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Ifirma

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu