Kompetencje miękkie, które doceni pracodawca

umiejętności i kompetencje miękkie

Jeszcze jakiś czas temu znaczenie dla pracodawców miały praktyczne umiejętności, które były przydatne i jednocześnie pożądane na konkretnym stanowisku. Coraz częściej spotykamy się jednak z innymi wymaganiami i ważnym elementem są kompetencje miękkie. Umiejętności te ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków w pracy oraz są dobrze oceniane przez przełożonych. Jakie kompetencje miękkie są istotne u kandydatów do pracy?

Jeszcze jakiś czas temu znaczenie dla pracodawców miały praktyczne umiejętności, które były przydatne i jednocześnie pożądane na konkretnym stanowisku. Coraz częściej spotykamy się jednak z innymi wymaganiami i ważnym elementem są kompetencje miękkie. Umiejętności te ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków w pracy oraz są dobrze oceniane przez przełożonych. Jakie kompetencje miękkie są istotne u kandydatów do pracy?

Czym są kompetencje miękkie?

Kompetencje miękkie to umiejętności, których nie można zmierzyć, ponieważ opierają się one na psychice danej osoby, czyli jej cechach charakteru, organizacji własnej pracy, motywacji czy podejściu do drugiego człowieka.

Kiedyś nie były one tak ważne jak mierzalne kompetencje twarde, które świadczyły o tym czy kandydat do pracy nadaje się do jej wykonywania czy nie. Dziś, kompetencje miękkie są traktowane na równi z umiejętnościami praktycznymi, a w niektórych branżach są nawet bardziej istotne. Wbrew ogólnym przekonaniom, nie są to kompetencje, z którymi trzeba się urodzić żeby je posiadać. Można je ćwiczyć samemu lub skorzystać z kursów, warsztatów czy szkoleń.

Najważniejsze kompetencje miękkie

Pewne kompetencje mogą się przydać na konkretnym stanowisku, dlatego warto je określić, pracować nad nimi i rozwinąć je, aby jak najlepiej wypaść np. na rozmowie kwalifikacyjnej. Istnieją również ogólne kompetencje, które zapewne przydadzą się w każdej pracy.

Asertywność

Taki pracownik nie tylko potrafi powiedzieć „nie”, ale również nie ma problemu z wyrażeniem własnej opinii czy przedstawieniem swojego stanowiska w danej kwestii. Liczy się on tez ze zdaniem innych i nie uważa, że jego propozycje są jedynymi słusznymi. Potrafi przyjmować pochwały, ale również bezproblemowo przyjmuje konstruktywną krytykę.

Komunikatywność

Komunikatywność nie polega jedynie na łatwym nawiązywaniu kontaktów z innymi czy otwartości. Jest to przede wszystkim umiejętność jasnego i precyzyjnego tworzenia wypowiedzi, aby każdy mógł zrozumieć sens komunikatu. Jest również pomocna w budowaniu zaufania w miejscu pracy.

▲ wróć na początek

Chęć rozwoju

Poprawne wykonywanie obowiązków zawodowych jest związane z ciągłym poszerzaniem wiedzy. Chęć do rozwijania swoich umiejętności jest bardzo ważna, nawet jeśli pracodawcy nie oczekują tego wprost. Ułatwia to pracę i sprawia, że sprawnie poruszasz się po zagadnieniach z branży i potrafisz odnaleźć rozwiązania.

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna jest coraz ważniejsza, ze względu na fakt, że pracownik potrafi określić jakie odczuwa emocje. Z łatwością wyczuwa również emocje innych osób – współpracowników, klientów i pracodawców. Umiejętność ta jest istotna np. w pracy z wymagającym klientem, podczas negocjacji czy w sytuacji potrzeby rozwiązania konfliktu.

Łatwość adaptacji do zmieniających się warunków

W dzisiejszych czasach, adaptacja jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ zmiany mogą nastąpić z dnia na dzień. Rozwój technologii jest ich główną przyczyną, ale zmieniają się również obowiązki, współpracownicy, siedziby firm, narzędzia do pracy, a nawet przełożeni. Umiejętność dostosowania się do nowych realiów jest pożądana przez pracodawców, bo ułatwia organizację pracy w całej firmie.

Dobra organizacja pracy

Umiejętność organizacji swojego czasu pracy polega na tym, aby bez problemu wykonać swoje obowiązki, ale również znaleźć czas na przerwę. Pewność, że dotrzymamy wszystkich terminów sprawia, że nasza praca jest spokojniejsza i mamy zapewniony komfort psychiczny. Gdy wykonamy wszystkie obowiązki, które mieliśmy zaplanowane na dany dzień, nie tylko wzrośnie satysfakcja z wykonywanych zadań, ale również zwiększy to motywacje do dalszej pracy.

Umiejętność pracy w grupie

Jeżeli nie potrafimy pracować zespołowo i stawiamy na indywidualne zadania – nie warto tego ukrywać przed potencjalnym pracodawcą. Jest to ważne, gdyż wiele projektów jest wykonywanych w kilkuosobowych grupach, a osoby, które nie potrafią w ten sposób pracować mogą utrudniać wykonywanie obowiązków innym. Umiejętność współpracy jest bardzo doceniana przez pracodawców, ponieważ zależy im na zatrudnianiu osób, które potrafią dogadać się z resztą teamu.

▲ wróć na początek
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość