Koszty uzyskania przychodu bez pensji małżonka

Obecnie przedsiębiorcy nie opłaca się zatrudniać na etacie współmałżonka.
Na odliczenie pensji męża czy żony nie pozwala art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, który wyłącza z kosztów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w wypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Senat przyjął bez poprawek rządową ustawą przesuwającą do 2012 roku datę wejścia w życie przepisu likwidującego obowiązek zapłaty w grudniu podwójnej zaliczki na podatek. Zmiana miała mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych w 2010 roku. Zaliczki na podatek dochodowy od stycznia do listopada podatnicy uiszczają w terminie do 20-go dnia każdego miesiąca lub kwartału, następującego po miesiącu lub kwartale jaki rozliczają, a więc za styczeń do 20 lutego, za luty do 20 marca, za listopad do 20 grudnia. Przy rozliczaniu się z podatku dochodowego w trybie kwartalnym są to terminy: za I kwartał do 20 kwietnia, za II kwartał do 20 lipca, za III kwartał do 20 października. Wpłaty zaliczki na podatek dochodowy dokonuje się w formie przelewu na rachunek bankowy właściwego Urzędu Skarbowego, od 2007r. nie składa się już deklaracji podatkowych PIT-5 i PIT-5L. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaliczki na podatek od dochodów z działalności gospodarczej za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego podatnicy płacą w terminie do 20 grudnia. Podatnicy, którzy rozliczają się z podatku dochodowego w trybie miesięcznym do 20 grudnia wpłacają zaliczkę na podatek dochodowy za listopad i za grudzień w wysokości podwójnej zaliczki jaka została wyliczona za listopad. Jeśli za listopad nie wystąpi zaliczka na podatek dochodowy, to za grudzień również nic nie wpłacamy nawet jeśli prognozowane wyliczenie podatku dochodowego za grudzień wskazuje, że wystąpi takie zobowiązanie wobec fiskusa. Przy rozliczaniu się w trybie kwartalnym podatnik też nie wylicza zaliczki na podatek na podstawie rzeczywistych danych za IV kwartał, tylko analogicznie do powyższych zasad wpłaca do 20 grudnia zaliczkę w wysokości zaliczki jaka została wyliczona za III kwartał. I tutaj również, gdy za III kwartał nie wystąpiła zaliczka na podatek dochodowy, wówczas nie ma zaliczki za IV kwartał – nawet jeśli IV kwartał zakończyłby się wysokim dochodem. Ostateczne rozliczenie wpłaconych zaliczek podatkowych i rzeczywiście wyliczonego podatku za cały rok nastąpi do końca miesiąca kwietnia 2010 r. w rozliczeniu rocznym na deklaracji PIT-36 lub PIT-36L. Podwójna zaliczka odnosi się tylko do podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą; zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników oraz podatek VAT rozliczamy na normalnych zasadach (miesięcznie lub kwartalnie).
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu