Kto może rozliczać się kwartalnie z podatku VAT w 2022 roku?

rozliczenie VAT kwartalnie

Zastanawiasz się kto może się rozliczać kwartalnie w VAT? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Część przedsiębiorców, pod pewnymi warunkami, może korzystać z kwartalnej formy rozliczania podatku VAT. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, kto i na jakich zasadach będzie mógł rozliczać podatek VAT kwartalnie w 2022 roku.

Kwartalne rozliczenie VAT – Kto może skorzystać?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mają prawo do rozliczania podatku VAT kwartalnie, muszą być spełnione następujące warunki:

  • posiadanie statusu małego podatnika w VAT,
  • prowadzenie działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Małym podatnikiem w VAT jest przedsiębiorca, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła 1.200.000 euro, a u przedsiębiorców prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie 45.000 euro. Kwota ta oczywiście co roku podlega przeliczeniu na PLN według średniego kursu euro z dnia 1 października.

Od 2022 roku z rozliczenia VAT kwartalnego będą mogły również skorzystać spółki kapitałowe, które nie posiadają statusu małego podatnika, jeżeli wybiorą opodatkowanie dochodów według ryczałtu (estoński CIT). Przy czym jest jeszcze warunek w postaci limitu sprzedaży za 2021 rok, która wraz z kwotą podatku VAT nie może przekroczyć 4.000.000 euro – 18.376.000 zł.

Kto nie może skorzystać z rozliczenia podatku VAT kwartalnie?

Niektórzy przedsiębiorcy, pomimo że posiadają status małego podatnika w VAT zostają pozbawieni prawa do rozliczeń kwartalnych.

Rozliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych wiąże się z kwartalnym składaniem części deklaracyjnej JPK_V7, część ewidencyjna pliku jest przesyłana w okresach miesięcznych, tak samo, jak przy rozliczeniach miesięcznych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość