Kto może rozliczać się kwartalnie z podatku VAT w 2022 roku?

rozliczenie VAT kwartalnie

Zastanawiasz się kto może się rozliczać kwartalnie w VAT? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Część przedsiębiorców, pod pewnymi warunkami, może korzystać z kwartalnej formy rozliczania podatku VAT. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, kto i na jakich zasadach będzie mógł rozliczać podatek VAT kwartalnie w 2022 roku.

Kwartalne rozliczenie VAT – Kto może skorzystać?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mają prawo do rozliczania podatku VAT kwartalnie, muszą być spełnione następujące warunki:

  • posiadanie statusu małego podatnika w VAT,
  • prowadzenie działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Małym podatnikiem w VAT jest przedsiębiorca, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła 1.200.000 euro, a u przedsiębiorców prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie 45.000 euro. Kwota ta oczywiście co roku podlega przeliczeniu na PLN według średniego kursu euro z dnia 1 października.

Od 2022 roku z rozliczenia VAT kwartalnego będą mogły również skorzystać spółki kapitałowe, które nie posiadają statusu małego podatnika, jeżeli wybiorą opodatkowanie dochodów według ryczałtu (estoński CIT). Przy czym jest jeszcze warunek w postaci limitu sprzedaży za 2021 rok, która wraz z kwotą podatku VAT nie może przekroczyć 4.000.000 euro – 18.376.000 zł.

Kto nie może skorzystać z rozliczenia podatku VAT kwartalnie?

Niektórzy przedsiębiorcy, pomimo że posiadają status małego podatnika w VAT zostają pozbawieni prawa do rozliczeń kwartalnych.

Rozliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych wiąże się z kwartalnym składaniem części deklaracyjnej JPK_V7, część ewidencyjna pliku jest przesyłana w okresach miesięcznych, tak samo, jak przy rozliczeniach miesięcznych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość