Powrót

Płaca minimalna 2024 – dwie zmiany wynagrodzenia minimalnego w przyszłym roku

płaca minimalna 2024

Zastanawiasz się, jak będzie się kształtowało wynagrodzenie minimalne w 2024 roku? Czekają nas dwie zmiany jego wysokości, szczegóły w artykule.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Co roku zmienia się wysokość płacy minimalnej. Pracownicy, którzy zarabiają najmniej cieszą się z tego faktu, natomiast pracodawcy już niekoniecznie. Każdy powinien sobie zdawać sprawę, że wzrost kosztów pracowniczych będzie miał przełożenie na wzrost cen towarów i usług, w jakim stopniu będzie wiadomo w przyszłym roku. Zobaczmy więc o ile wzrośnie wynagrodzenie minimalne w 2024 roku i od kiedy będą obowiązywały dwie zmiany płacy minimalnej.

Minimalne wynagrodzenie – dlaczego jest ustalana jego wysokość?

Kwota płacy minimalnej ustalana jest odgórnie w oparciu o przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Na tej podstawie wiadomo, że każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy otrzyma co najmniej takie wynagrodzenie. Osoby zatrudnione na niepełny etat otrzymają wynagrodzenie wyliczone proporcjonalnie do czasu pracy. Wzrost płacy minimalnej rok do roku jest ustalany w oparciu o wskaźnik inflacji. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej składa Radzie Ministrów propozycję płacy minimalnej, która jest konsultowana z Radą Dialogu Społecznego. Rada Ministrów nie może ogłosić niższej płacy minimalnej od otrzymanej propozycji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kwota była wyższa. Zobaczmy więc, jaka wysokość płacy minimalnej została ustalona i będzie obowiązywała w 2024 roku.

Płaca minimalna – dwie zmiany w 2024 roku

Podobnie jak w 2023 roku tak i w 2024 roku postanowiono, że wzrost płacy minimalnej będzie dokonywany w dwóch terminach. Pamiętajmy, że wzrost płacy minimalnej, to również wzrost minimalnej stawki godzinowej, którą otrzymujący zleceniobiorcy. Nowe kwoty zostały opublikowane w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 roku.

Od 01.01-30.06.2024 roku
Od 01.07-31.12.2024 roku
Minimalne wynagrodzenie Minimalna stawka godzinowa Minimalne wynagrodzenie Minimalna stawka godzinowa
  4 242,00 zł  
  27,70 zł  
  4 300,00 zł  
  28,10 zł  
 

Jak widać podwyżka płacy minimalnej w 2024 roku w stosunku do 2023 roku jest znacząca. Pracodawcy podkreślają, że wzrost płacy minimalnej to nie jedyna podwyżka wynagrodzeń dla pracowników. Pracownicy, którzy obecnie zarabiają powyżej płacy minimalnej będą na pewno także domagali się podwyżki wynagrodzeń. Pracodawcy mają dwa wyjścia albo dokonać redukcji zatrudnienia albo podwyższyć ceny towarów i usług, co jak wiadomo napędza inflację. Ani jedno ani drugie rozwiązanie nie jest na pewno dobre dla gospodarki. Pracodawcy proponowali bardziej stonowany wzrost wynagrodzeń do kwoty 3.800 zł, jednak jak widać ta propozycja nie została wzięta pod uwagę.

Na co jeszcze wpływa wzrost płacy minimalnej?

Zmiana wysokości płacy minimalnej to nie wszystkie koszty, jakie poniosą przedsiębiorcy. Każdy pracodawca musi jeszcze naliczyć składki ZUS w swojej części, zobaczmy ile wyniosą składki płatnika w 2024 roku w porównaniu do płacy minimalnej obowiązującej w dniu 31.12.2023 r.

Okres
31.12.2023 r.
Do 30.06.2024 r.
Od 01.07.2024 r.
Wysokość płacy minimalnej
3.600 zł
4.242,00 zł
4.300 zł
Rodzaj składki
Emerytalna (9,76%)
351,36 zł
414,02 zł
419,68 zł
Rentowa (6,5%)
234,00 zł
275,73 zł
279,50 zł
Wypadkowa (1,67%)
60,12 zł
70,84 zł
71,81 zł
FP i FS (2,45%)
88,20 zł
103,93 zł
105,35 zł
FGŚP (0,1%)
3,60 zł
4,24 zł
4,30 zł
Suma w części pracodawcy (20,48%)
737,28 zł
868,76 zł
880,64 zł
Łączne koszty pracodawcy
4 337,28 zł
5 110,76 zł
5 180,64 zł
 

Poza tym, wzrośnie również:

  • dodatek za pracę w porze nocnej, który wynosi 20% minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • górna granica odprawy pieniężnej w przypadku zwolnień grupowych pracowników, która może wynieść maksymalnie 15-krotności minimalnego wynagrodzenia,
  • wynagrodzenie za czas przestoju, które nie może być niższe niż płaca minimalna,
  • wzrosną grzywny i kary pieniężne nakładane w oparciu o Kodeks karny skarbowy,
  • podstawa do naliczania preferencyjnych składek ZUS i minimalnej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Wzrost płacy minimalnej – czy potrzebny jest aneks do umowy?

Pracodawcy mogą się zastanawiać, czy każdą podwyżkę płacy minimalnej trzeba aneksować dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenia w takiej wysokości. Otóż w takim przypadku jeżeli w umowie o pracę będzie wskazana kwota płacy minimalnej, to powinna być ona aneksowana. W innych przypadkach, kiedy w umowie jest jedynie zapis, że pracownik otrzyma minimalne wynagrodzenie za pracę bez podania kwoty nie trzeba sporządzać aneksu. Takie podejście potwierdza również Państwowa Inspekcja Pracy (PIP).

Praca minimalna 2024 – podsumowanie

W 2024 roku dojdzie do dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej od 1 stycznia i od 1 lipca. Podwyżka jest duża, co przełoży się na znaczne obciążenia finansowe pracodawców. Na tego typu sytuacje wrażliwy jest sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dla których to może być trudne do udźwignięcia. Nie ma już jednak odwrotu, ponieważ nowa wysokość płacy minimalnej została ogłoszona, pomimo licznych sprzeciwów pracodawców. Wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą inne obciążenia finansowe, o których napisaliśmy w publikacji. Dodatkowo można się spodziewać wzrostu cen towarów i usług, co na pewno odczują wszyscy. Pracodawcy, którzy nie wskazują w umowach o pracę kwoty płacy minimalnej nie muszą aneksować umów. W pozostałych przypadkach należy przygotować aneksy do umów o pracę. Dla przedsiębiorców to nie koniec podwyżek, wzrosną również składki ZUS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość