Plan kontroli skarbowej na 2010 rok

Kontroli skarbowych mogą się w tym roku spodziewać podmioty sprzedające w internecie, ale także te handlujące złomem, paliwem lub po prostu posiadające kasę fiskalną.

W walce z nieuczciwymi podatnikami fiskus będzie sięgał po narzędzia monitorujące internet – tak wynika z dokumentu Ministerstwa Finansów pt. “Zadania urzędów kontroli skarbowej na rok 2010”. Wyciąg z dokumentu “Zadania urzędów kontroli skarbowej na rok 2010” jest dostępny na stronach Ministerstwa Finansów. Wynika z niego, że inspektorzy fiskusa skupią się na walce z szarą strefą i obrotem wyrobami akcyzowymi. Trzeba się także spodziewać kontroli posiadania i korzystania z kas fiskalnych oraz monitorowania handlu internetowego.

Inspektorzy mają narzędzia do śledzenia transakcji, analizy ich i grupowania, aby namierzyć podmiot z dużym obrotem. Dodatkiem do tego ma być “skarbowy biały wywiad”, czyli analiza dostępnych w sieci ogłoszeń. Tu szczególną uwagę inspektorzy mają zwracać na ogłoszenia typu “sprzedam koszty” albo “pomogę zoptymalizować podatki”. Często chodzi po prostu o fałszywe faktury, które w ubiegłym roku były zmorą fiskusa.

Inspektorzy mogą też używać programów analitycznych. Pozwalają one porównać dane konkretnej firmy, czyli np. informacje o branży, w której działa, co dokładnie robi, ile osób zatrudnia itd. Potem można to porównać z deklarowanymi obrotami lub kosztami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI