Okres styczeń – kwiecień 2010 r. to czas rozliczeń podatkowych z tytułu dochodów uzyskanych w roku 2009. Większość podatników wypełnia swoje zeznania podatkowe m.in. na podstawie informacji otrzymanych od zakładów pracy, oznaczonych symbolem PIT-11.

Dostarczenie informacji PIT-11

Do końca lutego (w tym roku wyjątkowo do 1 marca) do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownika dostarczyć należy PIT-11. Pracownik natomiast do końca lutego powinien otrzymać PIT-11. Termin końca lutego jest terminem ustawowym, przy czym ważne jest, by pracodawca posiadał potwierdzenie przesłania informacji, zarówno do urzędu, jak i do pracownika. Obowiązek ten występuje również w przypadku, gdy informację pracownikowi przekazuje się osobiście. W takim przypadku dla celów dowodowych najlepiej, żeby pracownik potwierdził na piśmie odbiór PIT-11. Płatnik sporządza i przekazuje informację PIT-11 w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Informację taką należy sporządzić w trzech egzemplarzach. Po jednym egzemplarzu przekazujemy podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania pracownika – podatnika, natomiast trzeci egzemplarz zostawiamy w aktach pracownika. Nie ma natomiast problemu z przesłaniem do jednego urzędu jednym listem poleconym kilku informacji, dotyczących kilku pracowników. Można wówczas wysłać jedną przesyłkę poleconą. Nie ma konieczności, by PIT-11 do urzędu był odrębnie wysyłany w stosunku do każdego zatrudnionego. Potwierdzeniem w stosunku do wszystkich deklaracji będzie dowód nadania pocztowego.

Właściwy US

O właściwości urzędu skarbowego podatnika decyduje miejsce jego pobytu jeżeli nie ma on miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Miejscem zamieszkania jest miejsce, w którym podatnik przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zameldowanie czasowe nie będzie świadczyło o właściwości urzędu skarbowego. Czasowość przeczy bowiem chęci pobytu stałego. Właściwym będzie zatem urząd skarbowy miejsca stałego zameldowania podatnika. Formularz ten jednak pracodawca wystawia tylko wtedy, gdy pracownik uzyskał w danym roku przychód. Należy jednak pamiętać, iż pełnienie roli płatnika przez zakład pracy nie powstaje w chwili nawiązania samego stosunku pracy. Istotna jest tutaj wypłata należności z tego tytułu (czyli wynagrodzenia za pracę). Dopiero bowiem w tym momencie na zakładzie pracy, jako płatniku ciążą określonego rodzaju obowiązki. Gdy praca wykonana była w grudniu, ale wypłata wynagrodzenia i zapłata zaliczki do Urzędu Skarbowego nastąpiła w styczniu, należy zastosować zasadę, że za wynagrodzenie uważa się kwoty faktycznie wypłacone pracownikowi. PIT-11 za 2009 r. nie obejmie zatem kwoty wypłaconej w styczniu 2010 r.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

4 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu