Blog ifirma.pl

Składki ZUS od umów śmieciowych w 2025 roku?

|
|
4 minut czytania
Od wielu lat toczy się dyskusja na temat oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych, jednak jak do tej pory żaden rząd tego nie wprowadził. Jak można przeczytać w licznych doniesieniach prasowych na ten temat wprowadzenie zmian zbliża się do nas wielkimi krokami.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat prognoz wprowadzenia składek ZUS od każdej umowy śmieciowej w 2025 roku.

Umowa śmieciowa czyli jaka?

Pojęcie umowa śmieciowa jest określeniem potocznym, które odnosi się do wszystkich umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. W Polsce takich umów zawieranych jest bardzo dużo. Bardzo często jedna osoba może mieć zawartych kilka umów zlecenie. Tego typu praktyki chętnie są stosowane przez pracodawców, ale również pracownicy są zainteresowani taką formą współpracy. Pracodawca nie ma obowiązków wynikających z Kodeksu pracy, a więc m.in. nie ma obowiązku udzielania urlopów.

Natomiast pracownik może otrzymać wyższą kwotę wynagrodzenia na rękę. Obydwie strony umowy najczęściej są usatysfakcjonowane. Jednak to wszystko ma się zmienić z uwagi na obowiązek zmiany różnego rodzaju przepisów narzucony przez organy Unii Europejskiej w związku z otrzymaniem środków z KPO.

Składki ZUS od umów śmieciowych – jak jest obecnie?

Obecnie nie każda umowa zlecenie musi być oskładkowana, zależy to przede wszystkim od tego czy dana osoba posiadała jeszcze inne tytuły do ubezpieczenia społecznego. Jeśli tak, to dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczenia, co w konsekwencji dla wielu osób oznacza brak obowiązku zapłaty składek społecznych od umowy zlecenie lub składki są płacone tylko od jednej a następne nie są już ozusowane. W przypadku umowy o dzieło nie są opłacane żadne składki, ani społeczne ani składka zdrowotna.

Jak może wyglądać zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą omówiono na przykładach w podlinkowanej publikacji.

Składki ZUS od umów śmieciowych w 2025 roku?

Wprowadzenie składek ZUS od wszystkich umów śmieciowych, to dodatkowe wpływy do Budżetu Państwa, bo nie będzie już możliwości niepobrania składek społecznych od umowy zlecenie i to od każdej.

Ważne!

Oskładkowanie umów zlecenie i umów o dzieło spowoduje, że od każdej umowy płatnik będzie miał obowiązek naliczyć składki społeczne takie same, jak od wynagrodzenia za pracę: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

Wyjątek!

Składki ZUS nie będą pobierane jedynie od umów zawieranych z uczniami i studentami do 26 roku życia. Jedynie na takie odstępstwo zgodziła się Komisja Europejska.

 • Zmiany w rozliczaniu składek ZUS od umów śmieciowych oznaczają, że nie będzie już dochodziło do zbiegu tytułów do ubezpieczeń.
 • Każda osoba zatrudniona na umowę śmieciową otrzyma niższe wynagrodzenie do wypłaty o 13,71% a w przypadku umowy o dzieło dojdzie jeszcze 9% składki zdrowotnej.
 • Dla pracodawców oznacza to wzrost kosztów pracowniczych, ponieważ będą zobowiązani do zapłaty składek ZUS w części płatnika składek od każdej umowy śmieciowej. Przy składce wypadkowej na poziomie 1,67% łączny koszt pracodawcy to 20,48% od kwoty wynagrodzenia brutto.
 • Zmiana przepisów ma również wprowadzić obowiązek opłacania składek ZUS w pełnej wysokości od każdej umowy o dzieło.
 • Wprowadzenie zmian rozliczania składek ZUS od umów śmieciowych planowane jest na 2025 rok.

Składki ZUS od umów śmieciowych – podsumowanie

Projekt zmiany przepisów ma być przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Komisja Europejska oczekuje wprowadzenia zmian w Polsce już od kilku lat, nie ma więc co liczyć, że coś może się zmienić i nie dojdzie do ozusowania umów śmieciowych. Pozostaje jedynie pytanie czy nastąpi to z początkiem 2025 roku czy może będzie jakieś vacatio legis, o co apelują pracodawcy. Dla wielu firm, które opierają się na zatrudnianiu pracowników na umowy cywilnoprawne może to być poważne obciążenie. Nie ulega wątpliwości, że wzrost kosztów pracowniczych najpewniej wpłynie na ceny towarów czy usług, przedsiębiorcy sami nie udźwigną ciężaru takich poważnych obciążeń.

Nie ma co liczyć na obietnice wyborcze podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60.000 zł, co mogłoby zniwelować straty dla pracowników. W doniesieniach prasowych można przeczytać, że nie wiadomo kiedy i czy wogóle kwota wolna od podatku zostanie podwyższona. Za wcześnie jest wysuwać jakieś daleko idące wnioski, jak te działania wpłyną na gospodarkę, pozostaje jedynie czekać. Na chwilę obecną zobaczymy co znajdzie się w projekcie ustawy i poinformujemy o tym w kolejnej publikacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie