Polski ład

Ulga na dzieci w Polskim Ładzie

ulga na dzieci 2022

Korzystasz z ulgi na dzieci? Sprawdź, co się zmieni w Polskim Ładzie.

Osoby, które posiadają potomstwo mogą skorzystać z preferencji w rozliczeniach podatkowych. Zmiany, jakie proponuje projekt ustawy Polski Ład, obejmie również ten obszar, a w dzisiejszej publikacji zwrócimy uwagę na to, co ma się zmienić w uldze na dzieci.

Rozliczanie ulgi na dzieci w Polskim Ładzie

Kto i na jakich zasadach może skorzystać z ulgi na dziecko, zostało opisane w podlinkowanej publikacji. My dzisiaj zajmiemy się zmianami, jakie mają być wprowadzone w Polskim Ładzie.

Ulga na dzieci jest odliczana od podatku obliczonego według skali podatkowej, po uprzednim jego pomniejszeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z uwagi na to, że od 2022 roku nie będzie już prawa do obniżania podatku o składkę zdrowotną, nie będzie ona brana pod uwagę przy obliczaniu tzw. dodatkowego zwrotu.

 
Sposób rozliczania ulgi
Do końca 2021 roku
Planowane od 2022 roku
Dodatkowy zwrot ulgi na dzieci Dodatkowy zwrot nie może przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne Dodatkowy zwrot nie będzie mógł przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenia społeczne
Wysokość odliczenia ulgi na dzieci w przypadku braku porozumienia co do wysokości przysługującej im kwoty ulgi (np. rodzice rozwiedzeni, w separacji) Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych w dowolnej proporcji przez nich ustalonej, przy opiece naprzemiennej Poprzednia zasada zostaje utrzymana, ale w przypadku braku porozumienia między podatnikami kwotę przysługującej ulgi będzie można odliczyć w częściach równych. W innych przypadkach odliczenie w 100% będzie przysługiwało osobie, u której dziecko ma miejsce zamieszkania
 

Na stronie legislacyjnej widnieje informacja, że projekt ustawy został przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu dnia 4 października 2021 roku.

Ulga na dzieci w Polskim Ładzie – materiał video:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość