Wiadomości księgowe

Opłata środowiskowa a koszt działalności gospodarczej

Korzystanie ze środowiska rodzi określone obowiązki po stronie przedsiębiorców. Są szczegółowe regulacje, w jaki sposób są obliczane opłaty środowiskowe, które następnie należy wpłacić do urzędu marszałkowskiego. W tym miejscu można się zastanowić, czy taka opłata może być ujęta w kosztach uzyskania przychodów. Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej publikacji.

Czy opłata środowiskowa może być kosztem firmy?

Jeżeli chodzi o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, to za koszty uzyskania przychodów uważa się wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Ważne jest, żeby taki wydatek nie znalazł się w art. 23, który opisuje co jest wyłączone z kosztów. W naszym przypadku opłata środowiskowa nie została wykazana w wyłączeniach, w związku z czym nie ma przeciwwskazań, aby ją zaksięgować w kosztach podatkowych.

Jak dokumentować opłatę środowiskową?

Przedsiębiorca, który prowadzi PKPiR musi dodatkowo pamiętać, że są szczegółowe przepisy wykonawcze, które opisują wprost, w jaki sposób prowadzić książkę przychodów w sposób niewadliwy. Jest to rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPiR. W rozporządzeniu jest informacja m.in. na temat sposobu dokumentowania kosztów. Wymienione są wszystkie dowody, które stanowią podstawę zapisów w PKPiR. Jeżeli chodzi o dokumentowanie opłaty środowiskowej, to mieści się ona pod pojęciem “inne dowody opłat”.

Kiedy zaksięgować opłatę środowiskową w kosztach?

Podstawą zapisu w PKPiR będzie bankowy dowód wpłaty dokonanej na rachunek urzędu marszałkowskiego. Księgowania dokonujemy w miesiącu, w którym zapłacono opłatę środowiskową. Jest to koszt podatkowy, który należy ująć w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

14 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

15 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

15 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

17 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu