Jak wypełnić druk ZUS ZIPA – zgłoszenie zmiany danych płatnika

zus zipa jak wypełnić

Mnogość udostępnianych przez urzędy formularzy może przytłoczyć i zdezorientować. Wychodząc naprzeciw potrzebom ubezpieczonych, tym razem postanowiliśmy przybliżyć, czym jest druk ZUS ZIPA oraz odpowiedzieć na pytanie, jak się w nim odnaleźć.

Formularz ZUS ZIPA wypełnia się celem zgłoszenia zmiany lub korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek niewidniejącego w rejestrach CEIDG ani KRS, podanych wcześniej odpowiednio na druku ZUS ZPA, ZUS ZFA lub ZUS ZIPA. Poprawna aktualizacja danych umożliwia skuteczne rozliczenie składek ubezpieczonego, dlatego warto upewnić się odnośnie do prawidłowego wypełnienia druku. Kto zatem go składa? Jak zmienić adres w ZUS? Jak wypełnić i złożyć ZUS ZIPA? Czy można wysłać go elektronicznie? Zapraszamy do lektury. 

ZUS ZIPA – krok po kroku

Kto składa ZUS ZIPA?

Formularz ten składa płatnik, będący osobą fizyczną, prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. W zależności od podmiotu dokonującego zmiany/ korekty możliwe jest wystąpienie następujących sytuacji, w których należy dokonać zgłoszenia:

 • osoba fizyczna zgłasza zmianę/ korektę danych ujawnionych uprzednio w druku ZUS ZPA,
 • osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej zgłasza zmianę/ korektę danych ujawnionych uprzednio w druku ZUS ZPA,
 • płatnik dokonuje zmiany/ korekty danych ujawnionych uprzednio w bloku III formularza. 

Obowiązek zgłoszenia aktualizacji danych powstaje w terminie 7 dni od dnia nastąpienia zmian (zmiana) lub dostrzeżenia błędów (korekta) we własnym zakresie lub gdy dostrzeże je ZUS. Formularz ZUS ZIPA znaleźć można na stronie podmiotowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak złożyć ZUS ZIPA?

Istnieje kilka sposobów skutecznego złożenia druku ZUS ZIPA, w tym możliwość wypełnienia i wysłania elektronicznie:

 • w Programie Płatnik, po uprzednim opatrzeniu formularza bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu,
 • w aplikacji ePłatnik, dla posiadających konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), po uprzednim opatrzeniu formularza bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu lub z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP. 

Oczywiście wciąż można czynić użytek z tradycyjnych form kontaktu z urzędem – stacjonarnie – w jego siedzibie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej (kluczowa dla zachowania terminu jest w tym przypadku data stempla pocztowego).

ZUS ZIPA – jak wypełnić?

 • sekcja I – przeznaczona jest na wskazanie danych organizacyjnych płatnika składek. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć jeden z dwóch kwadratów, wskazujących na zmianę lub korektę podanych wcześniej danych. Pola 02 i 03 uzupełnia organ;
 • dane organizacyjne

 • sekcja II odnosi się do wskazanych uprzednio danych podlegających zmianie lub korekcie, podczas gdy sekcję III przeznaczono na uzupełnienie danych już po ich aktualizacji. Pola 01 – 02 przeznaczone są dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych, podczas gdy 03 – 05 dla osób fizycznych. Pola 04 i 05 dedykowano wyłącznie tym osobom fizycznym, którym nie nadano żadnego spośród identyfikatorów: PESEL, NIP lub REGON. Wówczas wskazują one dane identyfikujące dokumentu potwierdzającego ich tożsamość. Pola 07 – 09 również przeznaczono wyłącznie dla płatników będących osobami fizycznymi (nazwisko, imię, data urodzenia).

  poprzednio wskazane dane

  Bardzo ważne jest, aby od chwili zgłoszenia zmiany/ korekty zgłoszenia to zaktualizowane dane były wskazywane we wszelkich dokumentach ubezpieczeniowych oraz płatniczych. Warto też wspomnieć, iż sam formularz nie zawiera pól, w których możliwe jest dokonanie zmiany/ korekty danych adresowych. Zmiana adresu zamieszkania w ZUS może być dokonana z wykorzystaniem innego formularza (US-13, ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZCNA);

 • zus zipa dane po aktualizacji

 • sekcja IV – to przestrzeń przeznaczona dla oświadczenia płatnika odnośnie do prawidłowości podanych danych oraz świadomości konsekwencji prawnych w związku z zeznaniem nieprawdy/ zatajeniem prawdy;
 • oswiadczenie platnika

 • sekcja V – wypełnia organ.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest ZUS ZIPA?

  ZUS ZIPA to formularz, z którego pomocą można dokonać zmiany/ korekty zgłoszonych wcześniej danych identyfikacyjnych płatnika. 

 2. 🔸Do kiedy można złożyć formularz ZUS ZIPA?

  Termin wynosi 7 dni od dnia nastąpienia zmian lub dostrzeżenia błędów samemu lub gdy dostrzeże je ZUS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość