Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT – czy jest konieczna?

adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT

Przedsiębiorcy będący właścicielami „dostawczaków” i innych podobnych samochodów najczęściej doskonale wiedzą, jaki pojazd kupić, aby zastosować 100% odliczenie VAT od związanych z nim wydatków. Jednakże nawet wtedy, gdy samochód fizycznie spełnia niezbędne warunki uprawniające do pełnego odliczenia, na przeszkodzie może stanąć brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Czy słusznie?

Odliczenie 100% VAT a adnotacja w dowodzie rejestracyjnym

W przepisach Ustawy o VAT znajdują się dwa typy pojazdów samochodowych, dla których potrzebne jest dodatkowe badanie techniczne udokumentowane zaświadczeniem i adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Od 1 kwietnia 2014 r., w zależności od typu pojazdu, będzie to adnotacja:

VAT-1 (VAT-1a, VAT-1b)

dla pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van; lub z otwartą częścią do przewozu ładunków (zgodnie z art. 86a ust. 9 pkt. 1 lit. a i b),

VAT-2

dla pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) posiadających kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (zgodnie z art. 86a ust. 9 pkt. 2).

Brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym a prawo do odliczenia VAT

Zgodnie z art. 86a ust. 10 pkt. 1 Ustawy o VAT, spełnienie wymogów do odliczenia 100% VAT przez dany pojazd stwierdza się na podstawie właściwych informacji w dokumentach. Jednocześnie przepisy ustawy nie wskazują, że brak odpowiednich adnotacji dyskwalifikuje samochód z prawa odliczenia pełnego VAT. Tym samym, posiadając samochód który fizycznie spełnia wymagane warunki, teoretycznie można odliczyć VAT, nawet przy braku odpowiedniego wpisu w dowodzie. Jak jest jednak w praktyce?

Niestety, niejednoznacznie. Wśród linii interpretacyjnej i orzecznictwa możemy spotkać się zarówno z opinią, że wpis w dowodzie rejestracyjnym i dodatkowe dokumenty są konieczne, jak i ze stanowiskiem przeciwnym – to warunki pojazdu są kluczowe dla VAT, nie zaś formalne potwierdzenie.

Tym samym w praktyce brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym może, ale nie musi wzbudzić wątpliwości co do prawa pełnego odliczenia VAT wśród organów podatkowych. Jednakże w związku z faktem, że ewentualna różnica w opiniach może skończyć się nawet na drodze sądowej, praktycy prawa podatkowego doradzają zadbanie o właściwy wpis w dowodzie rejestracyjnym – w celu zabezpieczenia interesów własnych przedsiębiorcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. Kazimierz Kamiński

  WV Crafter badanie dodatkowe Vat-1 wykonane w roku 2008 ,auto jako środek trwały w firmie jednoosobowej. Czy muszę wykonywać dodatkowe badanie do celów podatkowych, czy będę musiał prowadzić ewidencję przejazdów pojazdu. Vat-1 po wymianie dowodu rejestracyjnego nie został wpisany do dowodu.Czy to wystarczy jesli wykonam jeszcze jedno badanie odnośnie Pit aby można odliczać koszty tegoż pojazdu w 100%. Pozdrawiam

 2. Marcin

  witam
  posiadam Octavie kombi w dowodzie jest ciężarowy ,ale nie mam wbitego żadnego Vat-u czy mogę coś odliczyć?

 3. Rufi

  A może ta – Samochód VAN – został przerobiony na osobowy i został VAt 1A

  Czyli mam Punto Van (osobowy) na 5 osób (bez kratki) ze wpisem w dowodzie VAT1A
  I tu pytanie mogę czy nie mogę odliczyć 100% Vat-u ??

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość