Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT – czy jest konieczna?

Przedsiębiorcy będący właścicielami „dostawczaków” i innych podobnych samochodów najczęściej doskonale wiedzą, jaki pojazd kupić, aby zastosować 100% odliczenie VAT od związanych z nim wydatków. Jednakże nawet wtedy, gdy samochód fizycznie spełnia niezbędne warunki uprawniające do pełnego odliczenia, na przeszkodzie może stanąć brak jedno niedopatrzenie. Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT – czy jest konieczna?

Odliczenie 100% VAT a adnotacja w dowodzie rejestracyjnym

W przepisach Ustawy o VAT znajdują się dwa typy pojazdów samochodowych, dla których potrzebne jest dodatkowe badanie techniczne udokumentowane zaświadczeniem i adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Od 1 kwietnia 2014 r., w zależności od typu pojazdu, będzie to adnotacja:

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT – czy jest konieczna?

VAT-1 (VAT-1a, VAT-1b)

dla pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van; lub z otwartą częścią do przewozu ładunków (zgodnie z art. 86a ust. 9 pkt. 1 lit. a i b),

VAT-2

dla pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) posiadających kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (zgodnie z art. 86a ust. 9 pkt. 2).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT – czy jest konieczna?

Brak adnotacji a prawo do odliczenia VAT

Zgodnie z art. 86a ust. 10 pkt. 1 Ustawy o VAT, spełnienie wymogów do odliczenia 100% VAT przez dany pojazd stwierdza się na podstawie właściwych informacji w dokumentach. Jednocześnie przepisy ustawy nie wskazują, że brak odpowiednich adnotacji dyskwalifikuje samochód z prawa odliczenia pełnego VAT. Tym samym, posiadając samochód który fizycznie spełnia wymagane warunki, teoretycznie można odliczyć VAT, nawet przy braku odpowiedniego wpisu w dowodzie. Jak jest jednak w praktyce?

Program do faktur – Darmowe konto Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT – czy jest konieczna?

Niestety, niejednoznacznie. Wśród linii interpretacyjnej i orzecznictwa możemy spotkać się zarówno z opinią, że wpis w dowodzie rejestracyjnym i dodatkowe dokumenty są konieczne, jak i ze stanowiskiem przeciwnym – to warunki pojazdu są kluczowe dla VAT, nie zaś formalne potwierdzenie.

Tym samym w praktyce brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym może, ale nie musi wzbudzić wątpliwości co do prawa pełnego odliczenia VAT wśród organów podatkowych. Jednakże w związku z faktem, że ewentualna różnica w opiniach może skończyć się nawet na drodze sądowej, praktycy prawa podatkowego doradzają zadbanie o właściwy wpis w dowodzie rejestracyjnym – w celu zabezpieczenia interesów własnych przedsiębiorcy.

Samochód firmowy czy prywatny? Sprawdź, jak zacząć jeździć w firmie!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań