Blog ifirma.pl

Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT – czy jest konieczna?

|
|
2 minut czytania
Przedsiębiorcy będący właścicielami „dostawczaków” i innych podobnych samochodów najczęściej doskonale wiedzą, jaki pojazd kupić, aby zastosować 100% odliczenie VAT od związanych z nim wydatków. Jednakże nawet wtedy, gdy samochód fizycznie spełnia niezbędne warunki uprawniające do pełnego odliczenia, na przeszkodzie może stanąć brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Czy słusznie?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Odliczenie 100% VAT a adnotacja w dowodzie rejestracyjnym

W przepisach Ustawy o VAT znajdują się dwa typy pojazdów samochodowych, dla których potrzebne jest dodatkowe badanie techniczne udokumentowane zaświadczeniem i adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Od 1 kwietnia 2014 r., w zależności od typu pojazdu, będzie to adnotacja:

VAT-1 (VAT-1a, VAT-1b)

dla pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van; lub z otwartą częścią do przewozu ładunków (zgodnie z art. 86a ust. 9 pkt. 1 lit. a i b),

VAT-2

dla pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) posiadających kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (zgodnie z art. 86a ust. 9 pkt. 2).

Brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym a prawo do odliczenia VAT

Zgodnie z art. 86a ust. 10 pkt. 1 Ustawy o VAT, spełnienie wymogów do odliczenia 100% VAT przez dany pojazd stwierdza się na podstawie właściwych informacji w dokumentach. Jednocześnie przepisy ustawy nie wskazują, że brak odpowiednich adnotacji dyskwalifikuje samochód z prawa odliczenia pełnego VAT. Tym samym, posiadając samochód który fizycznie spełnia wymagane warunki, teoretycznie można odliczyć VAT, nawet przy braku odpowiedniego wpisu w dowodzie. Jak jest jednak w praktyce?

Niestety, niejednoznacznie. Wśród linii interpretacyjnej i orzecznictwa możemy spotkać się zarówno z opinią, że wpis w dowodzie rejestracyjnym i dodatkowe dokumenty są konieczne, jak i ze stanowiskiem przeciwnym – to warunki pojazdu są kluczowe dla VAT, nie zaś formalne potwierdzenie.

Tym samym w praktyce brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym może, ale nie musi wzbudzić wątpliwości co do prawa pełnego odliczenia VAT wśród organów podatkowych. Jednakże w związku z faktem, że ewentualna różnica w opiniach może skończyć się nawet na drodze sądowej, praktycy prawa podatkowego doradzają zadbanie o właściwy wpis w dowodzie rejestracyjnym – w celu zabezpieczenia interesów własnych przedsiębiorcy.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:36
   Kazimierz Kamiński

   WV Crafter badanie dodatkowe Vat-1 wykonane w roku 2008 ,auto jako środek trwały w firmie jednoosobowej. Czy muszę wykonywać dodatkowe badanie do celów podatkowych, czy będę musiał prowadzić ewidencję przejazdów pojazdu. Vat-1 po wymianie dowodu rejestracyjnego nie został wpisany do dowodu.Czy to wystarczy jesli wykonam jeszcze jedno badanie odnośnie Pit aby można odliczać koszty tegoż pojazdu w 100%. Pozdrawiam

  2. 16 listopada 2020 o 11:36
   Marcin

   witam
   posiadam Octavie kombi w dowodzie jest ciężarowy ,ale nie mam wbitego żadnego Vat-u czy mogę coś odliczyć?

  3. 16 listopada 2020 o 11:36
   Rufi

   A może ta – Samochód VAN – został przerobiony na osobowy i został VAt 1A

   Czyli mam Punto Van (osobowy) na 5 osób (bez kratki) ze wpisem w dowodzie VAT1A
   I tu pytanie mogę czy nie mogę odliczyć 100% Vat-u ??

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie