Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT – czy jest konieczna?

Przedsiębiorcy będący właścicielami „dostawczaków” i innych podobnych samochodów najczęściej doskonale wiedzą, jaki pojazd kupić, aby zastosować 100% odliczenie VAT od związanych z nim wydatków. Jednakże nawet wtedy, gdy samochód fizycznie spełnia niezbędne warunki uprawniające do pełnego odliczenia, na przeszkodzie może stanąć brak jedno niedopatrzenie. Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym a VAT – czy jest konieczna?

Odliczenie 100% VAT a adnotacja w dowodzie rejestracyjnym

W przepisach Ustawy o VAT znajdują się dwa typy pojazdów samochodowych, dla których potrzebne jest dodatkowe badanie techniczne udokumentowane zaświadczeniem i adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Od 1 kwietnia 2014 r., w zależności od typu pojazdu, będzie to adnotacja:

  • VAT-1 (VAT-1a, VAT-1b) – dla pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van; lub z otwartą częścią do przewozu ładunków (zgodnie z art. 86a ust. 9 pkt. 1 lit. a i b),
  • VAT-2 – dla pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) posiadających kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (zgodnie z art. 86a ust. 9 pkt. 2).

Zastanawiasz się nad księgowością internetową?

Przetestuj ifirma.pl.

Brak adnotacji a prawo do odliczenia VAT

Zgodnie z art. 86a ust. 10 pkt. 1 Ustawy o VAT, spełnienie wymogów do odliczenia 100% VAT przez dany pojazd stwierdza się na podstawie właściwych informacji w dokumentach. Jednocześnie przepisy ustawy nie wskazują, że brak odpowiednich adnotacji dyskwalifikuje samochód z prawa odliczenia pełnego VAT. Tym samym, posiadając samochód który fizycznie spełnia wymagane warunki, teoretycznie można odliczyć VAT, nawet przy braku odpowiedniego wpisu w dowodzie. Jak jest jednak w praktyce? Niestety, niejednoznacznie. Wśród linii interpretacyjnej i orzecznictwa możemy spotkać się zarówno z opinią, że wpis w dowodzie rejestracyjnym i dodatkowe dokumenty są konieczne, jak i ze stanowiskiem przeciwnym – to warunki pojazdu są kluczowe dla VAT, nie zaś formalne potwierdzenie. Tym samym w praktyce brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym może, ale nie musi wzbudzić wątpliwości co do prawa pełnego odliczenia VAT wśród organów podatkowych. Jednakże w związku z faktem, że ewentualna różnica w opiniach może skończyć się nawet na drodze sądowej, praktycy prawa podatkowego doradzają zadbanie o właściwy wpis w dowodzie rejestracyjnym – w celu zabezpieczenia interesów własnych przedsiębiorcy.  
Samochód firmowy czy prywatny? Sprawdź, jak zacząć jeździć w firmie!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl    
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI