Blog ifirma.pl

Adres działalności – co jest wymagane do zarejestrowania firmy?

|
Aby móc założyć nową działalność gospodarczą, konieczne jest posiadanie adresu, na który firma zostanie zarejestrowana. Wiele małych firm rejestrowanych jest po prostu w mieszkaniu właściciela – warto zatem wiedzieć, jakie warunki musi spełnić mieszkanie, aby rejestracja nie przyniosła negatywnych konsekwencji.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Właściwy adres w CEIDG – materiał video

 

Aby móc założyć nową działalność gospodarczą, konieczne jest posiadanie adresu, na który firma zostanie zarejestrowana. Wiele małych firm rejestrowanych jest po prostu w mieszkaniu właściciela – warto zatem wiedzieć, jakie warunki musi spełnić mieszkanie, aby rejestracja nie przyniosła negatywnych konsekwencji.

Adres działalności gospodarczej a prawo własności

Poprawnie zarejestrowana działalność gospodarcza powinna posiadać adres stałego miejsca prowadzenia działalności, jeśli możliwe jest jego ustalenie; musi natomiast mieć adres do doręczeń. Domyślnie przedsiębiorca, rejestrując firmę, powinien posiadać prawo do dysponowania lokalem, który zostanie wskazany we wniosku CEIDG. Co rozumiemy przez prawo do dysponowania lokalem? Przede wszystkim chodzi tu o własność bądź wieczyste użytkowanie mieszkania lub domu – w takim przypadku, gdy przedsiębiorca występuje jako właściciel, zarejestrowanie przez niego działalności nie wymaga dodatkowej dokumentacji.

Nieco inaczej wygląda sprawa przy wszelkich umowach najmu, dzierżawy lub użyczenia. W takiej sytuacji, gdy właścicielem lokalu jest ktoś inny niż przedsiębiorca, możliwość zarejestrowania działalności w lokalu powinna być dodatkowo ustalona. Najlepiej, aby takie zasady były spisane w formie zapisu w umowie albo aneksu do już istniejącej umowy.

Wynajem lokalu tylko dla działalności

Niektórzy przedsiębiorcy nie chcą rejestrować firmy w miejscu swojego zamieszkania – wiąże się to bowiem m.in. z ujawnieniem adresu w CEIDG. Jeśli właściciel firmy posiada odrębny lokal przeznaczony dla firmy, jest to sytuacja komfortowa. Często jednak nowi przedsiębiorcy poszukują własnego miejsca, przeznaczonego wyłącznie dla celów firmy. W takich sytuacjach możliwe jest wynajęcie lokalu użytkowego wraz z umową, która pozwala na zarejestrowanie firmy w danym miejscu. Stosunkowo nowym, ale coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest też coworking, czyli wynajem biura w różnym zakresie. Przedsiębiorcy mogą wynająć cały lokal, jedno pomieszczenie lub nawet biurko do pracy w ogólnodostępnej przestrzeni biurowej. Taki wynajem może być samoistną usługą, ale może być także połączony z wynajmem adresu – przedsiębiorca podpisuje umowę, zgodnie z którą swoją firmę może zarejestrować w miejscu biura coworkingowego.

Czy adres działalności ma wpływ na właściwość urzędu skarbowego? Sprawdź, kiedy zwrócić na to uwagę!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie