Blog ifirma.pl

Certyfikat rezydencji podatkowej – definicja i przykłady

|
|
5 minut czytania
Korzystasz z usług reklamowych w zagranicznych serwisach takich jak Facebook, Google, LinkedIn czy inne? Tutaj znajdziesz aktualne certyfikaty rezydencji podatkowej, dzięki którym unikniesz opodatkowania za te usługi.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeśli reklamujesz swoją firmę w Google, na Facebooku, LinkedIn czy Twitterze, będziesz potrzebował certyfikatu rezydencji. Dokument ten uchroni Cię przed opodatkowaniem za nabyte usługi reklamowe. W tym wpisie znajdziesz kompletne informacje o tym, jak z niego korzystać oraz certyfikaty rezydencji podatkowej 2021 dla najpopularniejszych usług internetowych.

Co to jest certyfikat rezydencji?

Dokładna definicja certyfikatu rezydencji podatkowej głosi, że jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika będącego osobą fizyczną lub siedzibie podatnika będącego osobą prawną, wydawane dla celów podatkowych przez właściwy organ administracyjny.

Certyfikat ten potwierdza, że dany podmiot podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w danym państwie, czyli posiada w nim rezydencję podatkową. Jego celem jest przeciwdziałanie nadużywaniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jak wygląda certyfikat rezydencji podatkowej?

Certyfikat rezydencji uznawany przez organy podatkowe powinien zawierać:

 • dane podmiotu: adres siedziby lub zamieszkania, imię, nazwisko, nazwa,
 • datę wydania dokumentu,
 • informacje o okresie obowiązywania certyfikatu (nie jest to warunek konieczny),
 • zaświadczenia o miejscu siedziby (lub adresu zamieszkania) dla celów podatkowych (na terenie danego państwa),
 • dane organu wydającego.

Sprawdź jak dokładnie wygląda certyfikat rezydencji podatkowej – wzór wydawany w Polsce.

certyfikat rezydencji podatkowej jak wygląda

Certyfikat rezydencji podatkowej – jak uzyskać?

Takie zaświadczenie o miejscu zamieszkania/siedzibie wydaje urząd skarbowy na wniosek podatnika, na konkretny rok kalendarzowy, obecny lub miniony. W celu jego zdobycia należy złożyć wniosek na druku CFR-1. Urząd skarbowy będzie musiał wydać certyfikat rezydencji w ciągu 7 dni o jego złożenia. Opłata za jego wydanie wynosi 17 zł.

Również organy administracji podatkowej za granicą wydają certyfikaty tego typu.

Co istotne, Polacy nie muszą ubiegać się o certyfikaty od zagranicznych kontrahentów w formie papierowej. Wystarczy kopia w formie elektronicznej. Od 1 stycznia 2022 kopia certyfikatu rezydencji jest skuteczna bez względu na kwotę wypłaconych należności (wcześniej obowiązywał limit 10 000 zł).

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Kopia certyfikatu rezydencji – co zmienia Polski Ład.

Certyfikaty rezydencji podatkowej 2023

Certyfikat rezydencji Google

Wyszukiwarka Google jest jednym z najpopularniejszych miejsc na reklamę w internecie. Dobrze zaplanowane kampanie Google Ads pozwalają skutecznie zdobywać nowych klientów. Jeśli korzystasz z tych usług, pamiętaj o zachowaniu certyfikatów rezydencji.

Zobacz: Google przykładowy certyfikat rezydencji

Certyfikat rezydencji podatkowej Facebook

Jeśli korzystasz z reklam Facebook Ads w różnej formie, przechowuj certyfikaty rezydencji Facebooka w wersji elektronicznej za każdy rok, w którym kupowałeś usługi reklamowe.

Sprawdź: Meta przykładowy certyfikat rezydencji

Certyfikat rezydencji podatkowej Instagram

Jeśli korzystasz z reklam na Instagramie, wystarczy, że posiadasz certyfikat rezydencji Facebooka, ponieważ oba te serwisy należą do jednego właściciela.

Sprawdź: Meta przykładowy certyfikat rezydencji

Certyfikat rezydencji podatkowej LinkedIn

Serwis LinkedIn to dobre miejsce do promocji swojej marki i budowania pozycji eksperta. Firmy wykorzystują go również do rekrutacji kandydatów do pracy. Płatne konta biznesowe pozwalają na przesyłanie ofert innym użytkownikom i tworzenie kampanii reklamowym, co jednak wiąże się z koniecznością posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej.

Tak wygląda przykładowy certyfikat rezydencji podatkowej LinkedIn

Certyfikat rezydencji podatkowej Twitter

Również serwis społecznościowy Twitter pozwala na zamieszczanie w nim płatnych reklam w ramach systemu Twitter Ads. Jeśli promujesz się w tym medium, potrzebny będzie Ci certyfikat rezydencji.

Zobacz: Przykładowy certyfikat rezydencji podatkowej Twitter

Certyfikat rezydencji podatkowej Microsoft

Korzystanie z oferty dla biznesu firmy Microsoft (czyli m.in. systemów operacyjnych, oprogramowania) również wymaga posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej. Oto przykład aktualnego dokumentu:

Certyfikat rezydencji podatkowej Microsoft

Certyfikat rezydencji podatkowej Canva

Canva to narzędzie do tworzenia grafik, plakatów, infografik, które można drukować lub publikować na stronach czy w social media. Jeśli korzystasz z wersji płatnej, z rozszerzonymi możliwościami, musisz pamiętać o tym, by zawsze mieć aktualny certyfikat rezydencji podatkowej.

Przykład certyfikatu rezydencji podatkowej Canva

Certyfikat rezydencji podatkowej Hotjar

Hotjar to narzędzie, które pozwala sprawdzić, co dokładnie robią użytkownicy odwiedzający Twoją stronę internetową. Dzięki niemu jesteś w stanie zmienić jej wygląd, sposób nawigacji na bardziej przystępny dla odbiorcy, czy odpowiednio wyeksponować treści, które mają zapewnić Ci konwersję. Oto przykładowy certyfikat rezydencji dla klientów korzystających z płatnej wersji tego serwisu:

Certyfikat rezydencji podatkowej Hotjar

Certyfikat rezydencji podatkowej Adobe

Programy marki Adobe to jedne z najczęściej stosowanych narzędzi do tworzenia i odczytywania plików w formacie pdf, składania dłuższych tekstów, kreowania animacji, grafik, a nawet tworzenia stron internetowych czy muzyki. Jeśli korzystasz z płatnych rozwiązań Adobe – koniecznie podstaraj się o certyfikat rezydencji podatkowej.

Przykładowy certyfikat rezydencji podatkowej Adobe

Certyfikat rezydencji podatkowej Streamyard

Streamyard to narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie nadawać w czasie rzeczywistym transmisje, wywiady lub webinary, publikując je jednocześnie w kilku różnych mediach. Serwis udostępnia kilka płatnych planów. Jego użytkownicy powinni mieć w swoich dokumentach certyfikat rezydencji – przykład dokumentu zamieszczamy poniżej:

Certyfikat rezydencji podatkowej Streamyard

Certyfikat rezydencji podatkowej Ahrefs

Ahrefs to jedno z najpopularniejszych narzędzi w branży SEO. Korzystają z niego zarówno specjaliści SEO, jak i copywriterzy. Dzięki niemu można kontrolować widoczność strony, wyszukiwać słowa kluczowe, czy analizować profil linków domeny. Ahrefs dostępny jest w różnych wersjach językowych, w tym polskiej, nic więc dziwnego, że ma wielu użytkowników w naszym kraju. Jeśli też do nich należysz, zachowaj certyfikat rezydencji z ostatniego roku.

Przykładowy certyfikat rezydencji podatkowej Ahrefs

Ważność certyfikatu rezydencji

Jeśli w certyfikacie rezydencji podano termin jego ważności – ma on zastosowanie jedynie do wskazanego okresu.

Jeżeli na certyfikacie rezydencji nie wskazano daty jego ważności, przyjmuje się, że jest on ważny przez 12 miesięcy.

Ustawa Covidowa wprowadziła tu wyjątek, stanowiąc, że jeśli 12-miesięczny termin ważności certyfikatu upłynie w okresie obowiązywania epidemii – ważność certyfikatu automatycznie zostaje przedłużona do upływu dwóch miesięcy po odwołaniu stanu epidemii. Do tego certyfikatu należy jedynie dołączyć oświadczenie od kontrahenta, że dane zawarte w dokumencie są aktualne.

W artykule zamieszczamy przykładowe certyfikaty rezydencji dla popularnych kontrahentów. Należy przy tym pamiętać, że podatnik obowiązany jest wystąpić do kontrahenta o wydanie certyfikatu osobiście. Zazwyczaj wymaga to kontaktu mailowego lub za pomocą systemu wsparcia.

 

Choć obecnie dopuszcza się posiadanie certyfikatu w wersji elektronicznej (zgodnie z opinią Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 26 czerwca 2017 r., sygn. DPP7.8221.33.2017.GFQV) należy pamiętać, że elektronicznym certyfikatem jest wyłącznie dokument przesłany płatnikowi przez kontrahenta. Dokument taki musi być pobrany z serwera właściwego dla niego organu podatkowego. Za certyfikat elektroniczny nie mogą być uznane np.: kopie certyfikatów (np. pobrane ze stron internetowych), w takim przypadku wymagany będzie oryginał.

 

Należy również mieć na uwadze, że certyfikat dotyczy tylko czasu przeszłego – nie może być wystawiony dla usług świadczonych w przyszłości.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Co to jest certyfikat rezydencji podatkowej?

   To zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika - osoby fizycznej lub siedzibie podatnika - osoby prawnej, wydawane dla celów podatkowych przez właściwy organ administracyjny. Certyfikat rezydencji podatkowej potwierdza, że wskazana osoba podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w danym państwie.
  2. Certyfikat rezydencji podatkowej - jak uzyskać?

   Certyfikaty wydają urzędy skarbowe na wniosek podatnika, na konkretny rok kalendarzowy, obecny lub poprzedni. Aby je zdobyć należy złożyć wniosek na druku CFR-1. Polacy nie muszą ubiegać się o certyfikaty od zagranicznych kontrahentów w formie papierowej. W przypadku usług niematerialnych, takich jak usługi reklamowe, o ile wydatki na ten cel nie przekroczyły w roku kalendarzowym 10 000 zł, wystarczy kopia w formie elektronicznej.
  Komentarze czytelników
  1. 19 stycznia 2021 o 12:47
   Aleksandr

   Przydatny wpis. Przydał by się jeszcze wpis jak w praktyce zaksięgować to w ifirma. 😉

  2. 19 stycznia 2021 o 13:23
   Ifirma

   Tematyka podatku u źródła poruszana jest w Pomocy serwisu w instrukcji o IFT-2R wskazane jest jak złożyć druk, obecnie jak co roku aktualizujemy instrukcję do zmian jakie miały miejsce w roku ubiegłym.

  3. 2 lutego 2021 o 14:01
   Agata

   Dzień dobry,

   Mój dział księgowości upomina się o certyfikat Adobe za 2021, podpowiecie państwo gdzie mogę to zdobyć?

  4. 16 lutego 2021 o 18:48
   Dorota

   Może jeszcze Doodle AG oraz TeamViewer?

  5. 18 lutego 2021 o 11:46
   Izabela

   Witam,
   to żenujące że już końcówka lutego a nie można uzyskać Certyfikatu z firmy ADOBE na 2021 rok. Nie ma żadnego kontaktu do tej firmy a sama nie umieściła go na swojej stronie internetowej. Porażka….
   Firma która świadczy tego typu usługi powinna dbać o to aby ich kontrahenci bez problemu mogli księgować faktury.

  6. 9 marca 2021 o 18:14
   Ola

   Witam ,
   A czy ktoś wie, czy potrzebny jest certyfikat rezydencji ZOOM, jeśli tak, jak go zdobyć?

  7. 27 marca 2021 o 13:55
   M.E.

   Jak ktoś jeszcze szuka certyfikat rezydencji dla Adobe 2021, to jest tu
   https://netpoint.systems/wp-content/uploads/2021/02/2021-Certificate-of-Tax-Residence_Adobe-Ireland.pdf

  8. 30 marca 2021 o 15:29
   Monika

   a Envato?

  9. 31 marca 2021 o 11:54
   Ewa

   Poszukujemy certyfikatu SUMup i booking na rok 2020 i 2021

  10. 31 marca 2021 o 12:59
   Marta

   Bardzo przydatny artykuł ! Dziękujemy za podzielenie się wiedzą i wrzucenie wszystkiego w jedno miejsce, już kilku osobom wrzuciłam Wasz link. Dobra robota.

  11. 1 kwietnia 2021 o 00:03
   wozewa

   Certyfikat jest w artykule pod którym jest komentarz. 🙂

  12. 1 kwietnia 2021 o 10:13
   Edyta

   A może ktoś ma NerGames Company?

  13. 1 kwietnia 2021 o 10:14
   Edyta

   NerfGames 🙂

  14. 28 kwietnia 2021 o 15:15
   Joanna

   Potrzebuję certyfikatu włoskiej firmy Co.L.Se.A może ktoś posiada i się podzieli ?

  15. 7 maja 2021 o 10:26
   Joanna

   Ma ktoś może certyfikat WIX.com?

  16. 24 maja 2021 o 18:59
   piotr

   a czy amazon posiada takie certyfikaty?
   Wystawiają faktury z nipem polskim, doliczają vat 23%, ale nie mają w Polsce statusu podatnika VAT.
   PL1080022032

   Są różne interpretacje, ale w przypadku korzystania z chmury obliczeniowej złożenie IFT-2R wydaje się konieczne.

  17. 10 czerwca 2021 o 10:05
   Marta

   Dzień dobry
   czy ma ktoś może certyfikat Canva na 2021 rok?

  18. 21 czerwca 2021 o 11:03
   MARTA

   czy ma ktoś może certyfikat rezydencji 2021 od SHUTTERSTOCK ?

  19. 23 czerwca 2021 o 15:43
   Iweta

   Potrzebuję certyfikatu ebay.de
   Można go gdzieś znaleźć?

  20. 11 września 2021 o 22:35
   maciek

   a moze ktos ma booking.com?

  21. 27 września 2021 o 18:24
   Gosia

   Poszukujemy certyfikatów Amazona z różnych krajów na rok 2020 i 2021

  22. 26 października 2021 o 12:18
   xyz

   Komplikowanie podatków, to coś, co naszym urzędom przechodzi najłatwiej. Nikt nie wie co to jest i jak tego używać ale należy używać.

  23. 22 listopada 2021 o 10:53
   Gaba

   poszukuję certyfikatu firmy Avangate BV

  24. 3 stycznia 2022 o 14:44
   Edyta

   Witam,
   Czy jest dostępny certyfikat rezydencji za 2021 dla Ahrefs?
   Dziękuję

  25. 27 stycznia 2022 o 12:14
   Justyna

   Potrzebuję Certyfikatu Rezydencji Podatkowej za rok 2021 Ahrefs i LeadCloak.

  26. 27 stycznia 2022 o 13:30
   Justyna

   Potrzebuję Certyfikatu rezydencji podatkowej Microsoft za 2021. Czy mogę prosić na mail?

  27. 28 stycznia 2022 o 13:36
   Iwona

   Dzień dobry,

   poszukuję certyfikatu na rok 2021 firmy Worldline Financial Services (Europe) S.A. (dawnej: SIX Payment Services AG).

  28. 5 lutego 2022 o 09:17
   Justyna

   Czy posiada ktoś certyfikat Amazona, ebay, gls niemieckiego i gks handelssysteme gmbh?

  29. 28 lutego 2022 o 11:59
   Zuzia

   Dziękuję za świetny wpis. Czy możesz wrzucić też certyfikaty dla 2022 roku? Najbardziej zależy mi na certyfikacie Apple. A może ma go ktoś z komentujących? Będę wdzięczna za link. Pozdrawiam 🙂

  30. 2 marca 2022 o 11:14
   Ela

   Dzień dobry,
   Proszę o informację, skąd mogę pobrać Certyfikat rezydencji podatkowej na rok 2022? Nigdzie na stronie nie mogę znaleźć tego dokumentu.
   Będę wdzięczna za informacje.

  31. 2 marca 2022 o 11:15
   Ela

   Dzień dobry,
   Proszę o informację, skąd mogę pobrać Certyfikat rezydencji podatkowej na rok 2022 Adobe Ireland ? Nigdzie na stronie nie mogę znaleźć tego dokumentu.
   Będę wdzięczna za informacje.

  32. 4 marca 2022 o 08:54
   m

   czy udało się znaleźć?

  33. 2 sierpnia 2022 o 15:20
   Małgorzata

   Jak uzyskać Certyfikat Rezydencji Podatkowej z firmy GoDaddy na 2022 r?

  34. 25 kwietnia 2024 o 13:28
   barbara.lasinska@plasmet.com.pl

   Dzień dobry,

   Proszę o informację, skąd mogę pobrać Certyfikat rezydencji podatkowej na rok 2024 Mendelson-e-commerce GmbH
   Będę wdzięczna za informacje.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie