Amortyzacja nieruchomości a rozwód małżonków

rozwód a amortyzacja nieruchomości

Zastanawiasz się, w jaki sposób powinna być rozliczana amortyzacja nieruchomości w przypadku rozwodu małżonków? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w artykule.

Rozliczenia podatkowe nie należą do łatwych i przyjemnych, kiedy w grę wchodzą rozliczenia pomiędzy najbliższymi wchodzimy jeszcze na wyższy poziom trudności. Niejednokrotnie się już przekonaliśmy, że nie znajdziemy w przepisach podatkowych wszystkich interesujących nas informacji. Wymagana jest dodatkowa analiza i szukanie pomocy w wydawanych interpretacjach podatkowych, które nie zawsze są spójne.

Dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powinna być amortyzowana nieruchomość w przypadku rozwodu małżonków.

W jaki sposób rozliczana jest amortyzacja od nieruchomości małżeńskiej?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli dojdzie do zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków, to wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) małżonka przekazującego.

W przepisach jest też mowa o tym, że małżonek przejmujący nieruchomość dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez małżonka przekazującego nieruchomość.

Nie ma od tej zasady wyjątków i ta kwestia została uregulowana wprost w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jakie wątpliwości zostały wyjaśnione w wyroku WSA

W jednym z ostatnio wydanych wyroków WSA sąd uznał, że przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości powinny być uwzględnione dotychczas dokonane odpisy przez męża i powinna być kontynuowana taka sama metoda amortyzacyjna.

W wyroku WSA nr I SA/Sz 857/20 z dnia 21 stycznia 2021 r. sąd wskazał, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe, a sprawa dotyczyła następującej kwestii:

małżonkowie funkcjonowali we wspólności majątkowej małżeńskiej. Po rozwodzie, w wyniku podziału majątku żona otrzymała pensjonat, który wcześniej amortyzował i wykorzystywał w swojej działalności gospodarczej mąż. Z uwagi na utrudniony kontakt z byłym mężem nie można było ustalić informacji, jaka była wartość początkowa nieruchomości wpisanej do ewidencji środków trwałych i jakich odpisów amortyzacyjnych dokonał mąż w swojej firmie.

W związku z powyższym chcąc sprzedać nieruchomość żona stała na stanowisku, że może przyjąć jako wartość początkową kwotę ustaloną w oparciu o operat szacunkowy bez konieczności dokonywania korekty o odpisy amortyzacyjne dokonane przez męża.

Organ podatkowy i sąd nie zgodziły się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Obie instytucje zgodnie potwierdziły, że nie można przyjąć wartości początkowej pensjonatu na podstawie wyceny biegłego, ponieważ wartość nieruchomości była już raz ustalona w momencie ujmowania jej w ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej męża i od tej wartości były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Jeżeli w wyniku podziału majątku na skutek rozwodu wnioskodawczyni ujęła pensjonat w ewidencji środków trwałych, to powinna kontynuować amortyzację z uwzględnieniem dotychczasowych odpisów.

Podsumowując, mając na uwadze stanowisko organu podatkowego i sądu, należy stwierdzić, że stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie naliczania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości należy stosować wprost, bez względu na stan faktyczny konkretnej sprawy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość