Blog ifirma.pl

Amortyzacja nieruchomości a rozwód małżonków

|
Zastanawiasz się, w jaki sposób powinna być rozliczana amortyzacja nieruchomości w przypadku rozwodu małżonków? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczenia podatkowe nie należą do łatwych i przyjemnych, kiedy w grę wchodzą rozliczenia pomiędzy najbliższymi wchodzimy jeszcze na wyższy poziom trudności. Niejednokrotnie się już przekonaliśmy, że nie znajdziemy w przepisach podatkowych wszystkich interesujących nas informacji. Wymagana jest dodatkowa analiza i szukanie pomocy w wydawanych interpretacjach podatkowych, które nie zawsze są spójne.

Dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powinna być amortyzowana nieruchomość w przypadku rozwodu małżonków.

W jaki sposób rozliczana jest amortyzacja od nieruchomości małżeńskiej?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli dojdzie do zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków, to wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) małżonka przekazującego.

W przepisach jest też mowa o tym, że małżonek przejmujący nieruchomość dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez małżonka przekazującego nieruchomość.

Nie ma od tej zasady wyjątków i ta kwestia została uregulowana wprost w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jakie wątpliwości zostały wyjaśnione w wyroku WSA

W jednym z ostatnio wydanych wyroków WSA sąd uznał, że przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości powinny być uwzględnione dotychczas dokonane odpisy przez męża i powinna być kontynuowana taka sama metoda amortyzacyjna.

W wyroku WSA nr I SA/Sz 857/20 z dnia 21 stycznia 2021 r. sąd wskazał, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe, a sprawa dotyczyła następującej kwestii:

małżonkowie funkcjonowali we wspólności majątkowej małżeńskiej. Po rozwodzie, w wyniku podziału majątku żona otrzymała pensjonat, który wcześniej amortyzował i wykorzystywał w swojej działalności gospodarczej mąż. Z uwagi na utrudniony kontakt z byłym mężem nie można było ustalić informacji, jaka była wartość początkowa nieruchomości wpisanej do ewidencji środków trwałych i jakich odpisów amortyzacyjnych dokonał mąż w swojej firmie.

W związku z powyższym chcąc sprzedać nieruchomość żona stała na stanowisku, że może przyjąć jako wartość początkową kwotę ustaloną w oparciu o operat szacunkowy bez konieczności dokonywania korekty o odpisy amortyzacyjne dokonane przez męża.

Organ podatkowy i sąd nie zgodziły się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Obie instytucje zgodnie potwierdziły, że nie można przyjąć wartości początkowej pensjonatu na podstawie wyceny biegłego, ponieważ wartość nieruchomości była już raz ustalona w momencie ujmowania jej w ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej męża i od tej wartości były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Jeżeli w wyniku podziału majątku na skutek rozwodu wnioskodawczyni ujęła pensjonat w ewidencji środków trwałych, to powinna kontynuować amortyzację z uwzględnieniem dotychczasowych odpisów.

Podsumowując, mając na uwadze stanowisko organu podatkowego i sądu, należy stwierdzić, że stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie naliczania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości należy stosować wprost, bez względu na stan faktyczny konkretnej sprawy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie