Blog

Artykuły spożywcze podczas podróży służbowej – czy wydatki na nie stanowią koszt pracowniczy?

Podróże służbowe są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Taka podróż, bez względu na to, czy dotyczy pracownika, czy przedsiębiorcy wiąże się z ponoszeniem określonych wydatków. W dzisiejszej publikacji napiszemy, czy wydatki na artykuły spożywcze podczas podróży służbowej mogą stanowić koszt podatkowy.

Katalog wydatków w podróży służbowej

Jeżeli chodzi o katalog wydatków, które mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to znajduje się on w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W przepisie zostały szczegółowo wymienione kategorie wydatków poniesionych przez pracowników w podróży służbowej, które mogą zostać rozliczone w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorcy. W tej grupie znajdują się m.in. diety, które mają rekompensować koszty wyżywienia w podróży służbowej. Rodzi się pytanie, czy inne wydatki na artykuły spożywcze poniesione w podróży służbowej przez pracownika przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych.

Wydatki na artykuły spożywcze podczas podróży służbowej – czy mogą stanowić koszt podatkowy?

Wątpliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy dotyczą zakupu artykułów spożywczych dla pracowników w czasie podróży służbowej. Może to wynikać z faktu, że pracownik otrzymuje przecież dietę na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia. Jednak na tego typu wydatek należy spojrzeć z nieco innej perspektywy. Mianowicie można podejść do tej kwestii i spojrzeć na taki wydatek, że ma on związek z ponoszonymi szeroko rozumianymi kosztami pracowniczymi. W takim przypadku pozostają jeszcze do ustalenia następujące kwestie:

  • ocena wydatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym. Kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów, muszą mieć związek z prowadzoną działalnością,
  • wydatek nie może się znajdować w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów,
  • wydatek musi być w sposób prawidłowy udokumentowany.

Katalog kosztów pracowniczych jest katalogiem otwartym. Znajdą się w nim zarówno wynagrodzenia, nagrody, koszty podróży służbowej, zakwaterowania i szereg innych. Dlatego wydaje się, że zakup artykułów spożywczych dla pracowników podczas podróży służbowej jak najbardziej spełnia kryteria kosztu uzyskania przychodów i może zostać ujęty w PKPiR przez przedsiębiorcę.

Potwierdza to również wydana interpretacja podatkowa z dnia 10 marca 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.561.2021.4.EJ, w której z takim właśnie pytaniem zwrócił się Wnioskodawca. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że wydatki na artykuły spożywcze poniesione na rzecz pracowników podczas podróży służbowej mogą stanowić dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

1 dzień temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu