Blog

Proces fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku

Z kasy wirtualnej nie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, przynajmniej na razie. Taką kasę mogą zakupić jedynie firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie czynności wymienionych w przepisach wykonawczych. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób należy dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku.

Dlaczego potrzebna jest fiskalizacja?

Przed rozpoczęciem użytkowania kasy fiskalnej należy dokonać między innymi fiskalizacji kasy. Zgodnie z definicją zapisaną w Rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania pod pojęciem fiskalizacji należy rozumieć:

Fiskalizacja zapewnia prawidłową rejestrację dokonywanych transakcji sprzedaży i wystawianie paragonów. W pamięci kasy fiskalnej zostaną zapisane dane identyfikacyjne przedsiębiorcy i inne niezbędne informacje do prawidłowego funkcjonowania kasy.

Jak dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku

Rozpoczynając proces fiskalizacji kasy wirtualnej należy zapewnić połączenie internetowe z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Łącze musi umożliwiać przesłanie poleceń z CRK do kasy wirtualnej w czasie procesu fiskalizacji.

  1. Fiskalizacji dokonuje się wyłącznie w trybie obsługi kasy, gdy baza danych kasy nie zawiera żadnych informacji, z wyjątkiem numeru unikatowego.
  2. Proces fiskalizacji obejmuje czynności wymienione w Rozporządzeniu dotyczącym kas wirtualnych, na które się składają:
    • przesłanie certyfikatu danej kasy,
    • zgłoszenie żądania fiskalizacji,
    • przesłanie sumy kontrolnej programu pracy kasy oraz nazwy i numeru wersji programu pracy kasy,
    • pobranie przez kasę numeru ewidencyjnego,
    • zerowanie wszystkich liczników kasy,
    • zapis numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika oraz numeru ewidencyjnego w bazie danych kasy, którego użytkownik nie może zmienić w trakcie używania kasy,
    • zapis kategorii kasy w bazie danych kasy, jeżeli program pracy kasy umożliwia w kasie łączenie różnych kategorii kas,
    • wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji i przesłanie go do Centralnego Repozytorium Kas,
    • pobranie i zapis w bazie danych kasy harmonogramu przesyłania danych,
    • uruchomienie trybu fiskalnego kasy.

Kasa w postaci oprogramowania jest połączona z jednym urządzeniem, na którym dokonano fiskalizacji. Nie jest możliwe uruchomienie kasy wirtualnej na innym urządzeniu po przeprowadzeniu fiskalizacji.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

18 minut temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

47 minut temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

1 godzinę temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

1 godzinę temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

2 godziny temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

2 godziny temu