Blog ifirma.pl

Biała lista podatników VAT – co się zmieni?

|
|
5 minut czytania
Czym jest biała lista podatników? Jak wygląda weryfikacja kontrahenta za jej pomocą? Dowiedz się więcej o zmianach w przepisach, które weszły w życie we wrześniu 2019 r.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ministerstwo Finansów udostępniło do tej pory kilka narzędzi pomocnych przy sprawdzaniu partnerów handlowych zarówno przyszłych jak i obecnych. Weryfikacja statusu podatkowego w VAT, rejestracji w CEIDG, w Krajowym Rejestrze Sądowym, w bazie REGON to typowe narzędzia, z których coraz częściej korzystają przedsiębiorcy. Często sprawdzanie kontrahenta jest pośrednio wymuszane przez sankcje finansowe nakładane przez organy skarbowe za brak należytej staranności w VAT. We wrześniu 2019 roku powstała biała lista podatników VAT, która ma z założenia usprawnić proces kontroli partnerów biznesowych.

Biała lista podatników VAT

Sprawdzanie kontrahenta w różnego rodzaju rejestrach jest niezwykle czasochłonne i kosztochłonne. Często wspomniane rejestry nie są kompatybilne co dodatkowo komplikuje sprawę. Nowa funkcjonalność została wdrożona 1 września 2019 r. Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 roku (Dz.U. 2019 poz. 1018) zmieniająca między innym ustawę o podatku od towarów i usług – w założeniach ma pomóc przedsiębiorcy.

Jakie informacje znajdują się na białej liście podatników?

Nowy rejestr podatników zawiera między innymi:

 • Informacje o statusie podatnika w VAT: zarejestrowany, wykreślony, przywrócony do rejestru, z odmową rejestracji,
 • Wszystkie niezbędne dane ewidencyjne: imię i nazwisko, nazwa firmy, NIP, REGON, PESEL, informacje o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego,
 • Adresy prowadzenia działalności gospodarczej, adres zamieszkania,
 • Data rozpoczęcia działalności gospodarczej z historią zmian,
 • Numery rachunków bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ta ostatnia zmiana budzi najwięcej emocji, ponieważ niesie określone konsekwencje w podatku PIT, CIT i VAT. A o co konkretnie chodzi?

jak działa biała lista VAT?

Biała lista podatników VAT – najważniejsze informacje

Biała lista podatników a zmiana ustawy o PIT i CIT

Wykaz rachunków bankowych, jaki można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej nie tylko służy informacyjnie przedsiębiorcy. Ustawy podatków dochodowych wprowadziły stosowne przepisy, które nie pozwolą ująć w kosztach uzyskania przychodów płatności za faktury na rachunki inne niż wskazane w wykazie.

Nie dotyczy to wszystkich płatności, tylko tych, których kwota przekroczy 15.000 zł. Wcześniej istniał obowiązek realizacji płatności przelewem bankowym powyżej tej kwoty.

Konsekwencje zapłaty na rachunek bankowy inny niż na wykazie

W sytuacji, gdy przedsiębiorca dokona płatności na rachunek bankowy, który nie został odnotowany na wykazie, wówczas nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatku powyżej kwoty 15.000 zł. W takim przypadku dojdzie do zmniejszenia kosztów lub zwiększenia przychodów w przypadku braku wystarczającej kwoty kosztów.

Planowanie wejście zmian w PIT i CIT

Zmiany ustaw o podatkach dochodowych co do zasady powinny być wprowadzane z mocą od 1 stycznia przyszłego roku. Tak też jest w tym przypadku, dlatego zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Przeprowadzanie weryfikacji rachunków bankowych na dzień zlecenia przelewu bez narzędzi wspomagających ze strony banków będzie dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorcy.

Biała lista podatników – polecane artykuły:

 1. Biała lista podatników VAT – MF odpowiada na pytania.

  Biała lista podatników pojawiła się w przestrzeni publicznej już w 2019 roku. Na pytania podatników budzące wątpliwości odpowiada Ministerstwo Finansów.

  Co zawiera biała lista podatników VAT?

  Przekształcona i rozbudowana baza podatników VAT zawiera wiele cennych informacji między innymi:

  • datę rejestracji do podatku VAT,
  • informację o odmowie rejestracji,
  • informację na temat wykreślenia czy też przywrócenia do rejestru VAT,
  • informację o statusie podatnika w VAT – czynny, zwolniony,
  • numer rachunku rozliczeniowego lub imienne rachunki w SKOK.
 2. Biała lista a płatności na rzecz faktora.

  Usługa faktoringu polega na wykupie przez podmiot świadczący taką usługę nieprzeterminowanych wierzytelności. Faktor prowadzi windykację należności, inkasuje te należności, bierze na siebie odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta. Po podpisaniu umowy należności wynikające z faktur przedsiębiorcy regulowane są bezpośrednio na rachunek bankowy faktora. W związku z powyższym powstaje pytanie, czy płatności dokonywane na rzecz faktora powinny być dokonywane na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście?

 3. Biała lista podatników a płatność kartą.

  Najczęściej posiadanie karty płatniczej wiąże się z posiadaniem rachunku bankowego. Zmiana przepisów ustawy o VAT w zakresie dokonywania płatności na rachunki znajdujące się na białej liście rodzi wiele pytań, między innymi o karty płatnicze. Płatności kartą a biała lista podatników.

 4. Czy rachunek kontrahenta na białej liście należy weryfikować przy każdej płatności?

  Żadne oświadczenie czy informacja od kontrahenta handlowego nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku zapłaty w określonych okolicznościach na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście podatników. Nie jesteśmy również w stanie przewidzieć czy nasz kontrahent nie zmienił numeru rachunku bankowego od ostatniej naszej płatności za fakturę. Czy więc każdorazowo należy weryfikować numer rachunku bankowego kontrahenta przed dokonaniem płatności?

 5. Zapłata na rachunek spoza białej listy podatników – wyksięgowanie w PKPiR.

  Biała lista podatników VAT, która obowiązuje od września ubiegłego roku przysporzyła przedsiębiorcom dodatkowych zadań. Co prawda sprawdzanie rachunków bankowych, na które dokonywane są płatności za faktury kosztowe, nie jest obowiązkowe jednak zapłata na rachunek spoza białej listy niesie określone konsekwencje finansowe.

 6. Zapłata na inny rachunek niż na białej liście – zmiany od 1 lipca 2020.

  Wykaz MF, nazywany również białą listą podatników, odkąd został opublikowany rodzi wiele pytań. Jest to kolejne narzędzie, z którego powinni korzystać przedsiębiorcy i księgowi w różnych okolicznościach. Zbierane w nim dane są na bieżąco aktualizowane. Od 1 stycznia 2020 roku zmieniły się również przepisy podatkowe odnośnie zapłaty na rzecz naszych kontrahentów za faktury zakupowe powyżej 15.000 zł na rachunek bankowy inny niż wskazany na białej liście podatników. Z kolei od 1 lipca bieżącego roku doszły kolejne zmiany związane z informowaniem o zapłacie na inny rachunek niż wskazany w wykazie podatników. Sprawdź co się zmieniło.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czym jest biała lista VAT?

   Wykaz informacji o podatnikach VAT, nazywany również białą listą podatników VAT zaczął funkcjonować 1 września 2019 roku. Biała lista to specjalna wyszukiwarka, która służy do weryfikacji kontrahentów. Znaleźć ją można na stronie MF oraz w CEIDG.
  2. Czy korzystanie z wyszukiwarki MF jest obowiązkowe?

   Rozwiązanie udostępnione przez Ministerstwo Finansów zastąpiło funkcjonujące do tej pory rozwiązania czyli listy podatników VAT (zarejestrowanych i niezarejestrowanych jak również wykreślonych i przywróconych). Korzystanie z białej listy podatników VAT nie jest obowiązkowe. Co nie zmienia faktu iż brak weryfikacji kontrahenta w wykazie może powodować negatywne konsekwencje.
  3. Jakie informacje są potrzebne aby skorzystać z białej listy VAT?

   Aby móc wyszukać informacji na temat interesującego nas podmiotu znajdującego się na białej liście podatników VAT musimy posiadać jedną z danych: NIP, REGON, numer rachunku bankowego, nazwa lub jej fragment.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie