Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF

biała lista podatników vat wyszukiwarka mf

Od września ubiegłego roku istnieje możliwość sprawdzenia swojego kontrahenta za pomocą tzw. białej listy podatników VAT. Każdy podatnik może to zrobić za pomocą wyszukiwarki Ministerstwa Finansów lub korzystając z interfejsu API. Na czym polega to rozwiązanie? Jak z niego korzystać i czy biała lista jest obowiązkowa? Sprawdź!

Od 1 września 2019 roku istnieje możliwość sprawdzenia swojego kontrahenta za pomocą tzw. białej listy podatników VAT. Każdy podatnik może to zrobić za pomocą wyszukiwarki Ministerstwa Finansów lub korzystając z interfejsu API. Jak działa biała lista podatników i czy korzystanie z niej jest obowiązkowe? Poznaj kluczowe zagadnienia dotyczące tego rozwiązania.

Czy weryfikacja na białej liście VAT jest obowiązkowa?

Nie ma obowiązku korzystania z białej listy podatników VAT, jednak brak weryfikacji kontrahenta w wykazie może powodować negatywne konsekwencje, jak: brak należytej staranności, która jest oceniana np. przy ustalaniu prawa do odliczenia VAT, brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów lub jego podważenie (od 1 stycznia 2020 r.), ryzyko poniesienia odpowiedzialności solidarnej przez nabywcę, za zaległości wystawcy faktury, w części dotyczącej VAT, który wynika z niezweryfikowanej płatności (od 1 stycznia 2020 r.).

Biała lista podatników VAT wyszukiwarka MF

Ministerstwo Finansów udostępniło wyszukiwarkę, dzięki której można sprawdzić dane podatników VAT, podmiotów wykreślonych lub takich, którym odmówiono rejestracji.

Wykaz ten można również znaleźć na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Żeby wyszukać dane interesującego nas podmiotu, musimy posiadać jedną z następujących danych:

  • NIP,
  • REGON,
  • numer rachunku bankowego,
  • fragment nazwy.

jak działa biała lista podatników VAT?

Biała lista – najważniejsze informacje

Aby wyszukać kontrahenta musimy wykonać trzy kroki:

1. Zaznaczamy, według jakiej danej szukamy, np. NIP

2. Wpisujemy datę – na dzień, z którego chcemy uzyskać informacje

3. Wybieramy przycisk „Szukaj”

Dzięki temu uzyskujemy interesujące nas informacje z wykazu. Na końcu tabeli z danymi znajduje się przycisk „Drukuj potwierdzenie”. Naciskając go, możemy zapisać dane jako PDF. Po każdym zapytaniu potwierdzenie ma nadany unikatowy identyfikator wyszukiwania, aby potwierdzić wykonanie czynności.

Nievatowiec a biała lista – sprawdź co zrobić w przypadku transakcji powyżej 15.000 zł na rzecz nievatowca!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość