Blog ifirma.pl

Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF

|
|
2 minut czytania
Od września ubiegłego roku istnieje możliwość sprawdzenia swojego kontrahenta za pomocą tzw. białej listy podatników VAT. Każdy podatnik może to zrobić za pomocą wyszukiwarki Ministerstwa Finansów lub korzystając z interfejsu API. Na czym polega to rozwiązanie? Jak z niego korzystać i czy biała lista jest obowiązkowa? Sprawdź!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 1 września 2019 roku istnieje możliwość sprawdzenia swojego kontrahenta za pomocą tzw. białej listy podatników VAT. Każdy podatnik może to zrobić za pomocą wyszukiwarki Ministerstwa Finansów lub korzystając z interfejsu API. Jak działa biała lista podatników i czy korzystanie z niej jest obowiązkowe? Poznaj kluczowe zagadnienia dotyczące tego rozwiązania.

Czy weryfikacja na białej liście VAT jest obowiązkowa?

Nie ma obowiązku korzystania z białej listy podatników VAT, jednak brak weryfikacji kontrahenta w wykazie może powodować negatywne konsekwencje, jak: brak należytej staranności, która jest oceniana np. przy ustalaniu prawa do odliczenia VAT, brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów lub jego podważenie (od 1 stycznia 2020 r.), ryzyko poniesienia odpowiedzialności solidarnej przez nabywcę, za zaległości wystawcy faktury, w części dotyczącej VAT, który wynika z niezweryfikowanej płatności (od 1 stycznia 2020 r.).

Biała lista podatników VAT wyszukiwarka MF

Ministerstwo Finansów udostępniło wyszukiwarkę, dzięki której można sprawdzić dane podatników VAT, podmiotów wykreślonych lub takich, którym odmówiono rejestracji.

Wykaz ten można również znaleźć na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Żeby wyszukać dane interesującego nas podmiotu, musimy posiadać jedną z następujących danych:

 • NIP,
 • REGON,
 • numer rachunku bankowego,
 • fragment nazwy.

jak działa biała lista podatników VAT?

Biała lista – najważniejsze informacje

Aby wyszukać kontrahenta musimy wykonać trzy kroki:

1. Zaznaczamy, według jakiej danej szukamy, np. NIP

2. Wpisujemy datę – na dzień, z którego chcemy uzyskać informacje

3. Wybieramy przycisk “Szukaj”

Dzięki temu uzyskujemy interesujące nas informacje z wykazu. Na końcu tabeli z danymi znajduje się przycisk “Drukuj potwierdzenie”. Naciskając go, możemy zapisać dane jako PDF. Po każdym zapytaniu potwierdzenie ma nadany unikatowy identyfikator wyszukiwania, aby potwierdzić wykonanie czynności.

Nievatowiec a biała lista – sprawdź co zrobić w przypadku transakcji powyżej 15.000 zł na rzecz nievatowca!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie