Blog

Bilet jako faktura bez limitu kilometrów

Zagadnienia związane z rozliczeniami podatkowymi zostały uregulowane w ustawach, ale również niektóre kwestie są doprecyzowane w rozporządzeniach wykonawczych. Jednym z takich tematów jest wystawianie biletów jednorazowych, które są traktowane jak faktury, co zostało opisane w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do zakresu zmian, jakie weszły w życie od 1 lipca 2021 r.

Bilet jako faktura do 30 czerwca 2021 roku

Przed zmianą rozporządzenia za fakturę VAT były uznawane bilety jednorazowe wystawiane w związku z przejazdem: autostradą płatną, koleją, samochodem, samolotem, statkiem, promem, jeżeli taki przejazd odbywał się na odległość nie mniejszą niż 50 km. To się jednak zmieniło od 1 lipca 2021 r., również od biletów na przejazdy do 50 km, na które posiadamy bilet będzie można odliczyć podatek VAT.

Bilet jako faktura VAT od 1 lipca 2021 r.

W rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur pojawiła się zmiana, która obowiązuje od 1 lipca 2021 r., mianowicie zniknęło ograniczenie limitu kilometrów. Obecnie bilet może być uznany za fakturę VAT również przy przejazdach na mniejsze odległości – do 50 km. Zakres danych, jakie muszą się znaleźć na bilecie, aby można było go uznać za fakturę, nie zmienił się. W dalszym ciągu jest wymagane, aby bilet zawierał informacje takie jak:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika, który wystawia bilet,
  • numer NIP wystawcy biletu,
  • informacje umożliwiające identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku VAT,
  • kwotę należności ogółem.

Jeżeli bilet będzie zawierał wszystkie informacje, które zostały wymienione powyżej, a zostały zapisane w rozporządzeniu, to czynny podatnik VAT, z prawem do odliczenia podatku, będzie mógł zaksięgować w pliku JPK_V7 otrzymany bilet i odliczyć od niego VAT na zasadach ogólnych.

Na co zwrócić uwagę kupując bilet?

Zanim potraktujemy bilet jako fakturę VAT, musimy jeszcze zwrócić uwagę na to, gdzie kupujemy taki bilet. Zakup przez Internet, aplikację mobilną, w kasie lub w biletomacie wymaga sprawdzenia, czy bilet spełnia wymogi, o których napisano powyżej. Tylko w takim przypadku można uznać bilet za fakturę VAT.

Jeżeli zakup biletu będzie ewidencjonowany na kasie fiskalnej pamiętajmy o podaniu NIP firmy. Jeżeli przedsiębiorca nie otrzyma paragonu ze swoim numerem NIP, nie będzie mógł odliczyć podatku VAT. Jeżeli bilet nie będzie zawierał niezbędnych danych w interesie nabywcy leży sprawdzenie, w jaki sposób można otrzymać fakturę. Przy zakupie przez Internet, czy aplikację mobilną przedsiębiorca powinno się od razu zaznaczyć prośbę o wystawienie faktury i uzupełnić o niezbędne informacje dotyczące jego firmy.

Otrzymany bilet jednorazowy nie musi zawierać NIP-u nabywcy, aby można było potraktować go jak fakturę VAT i odliczyć podatek. Kupując bilet w kasie lub u konduktora nie będziemy mieli problemów z uznaniem biletu za fakturę, ponieważ zawiera niezbędne dane, o których jest mowa w rozporządzeniu. W przypadku zakupu w innej formie, co zostało zasygnalizowane w artykule, należy zwrócić uwagę, czy nie będzie konieczności wystawienia faktury VAT.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

3 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

3 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

4 dni temu