Zmiany w realizacji bonu turystycznego

bon turystyczny zmiany

Przyjmujesz płatności bonami turystycznymi? Sprawdź, co się zmieniło w przepisach.

Polski Bon Turystyczny (PBT) został wprowadzony w 2020 roku z intencją wsparcia polskich rodzin i branży turystycznej w trudnym okresie w związku z pandemią COVID-19. Za pomocą Bonu można regulować różne płatności związane z pobytem w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Szczegółowe zasady opisane zostały w przepisach. Pandemia COVID-19 nie odpuszcza, w związku z tym wprowadzono nowelizację ustawy covidowej, w której jest mowa o pewnych zmianach w zakresie realizacji płatności za pomocą bonu turystycznego.

Zmiana definicji imprezy turystycznej

Z uwagi na wprowadzone ograniczenia spowodowane pandemią, zdecydowano się na zmianę przepisów dotyczących bonu turystycznego. W ustawie zmieniającej zmodyfikowano określenie imprezy turystycznej. Dodano zapis, że pod pojęciem imprezy turystycznej należy rozumieć imprezę nieobejmującą noclegu, oferowaną przez organizację pożytku publicznego lub organizatora turystyki.

Przed zmianą, aby skorzystać z bonu, w ofercie musiał być co najmniej jeden nocleg. Dzięki temu zapisowi możliwe będzie poszerzenie grona firm, które będą mogły przyjmować płatności za świadczone usługi bonami turystycznymi. Będzie można opłacać jednodniowe wycieczki wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

Organizatorzy imprez turystycznych będą mieli również większą swobodę tworzenia pakietów usług. Jak można przeczytać na stronie Polskiej Organizacji Turystyki, pakiety usług będą mogły zawierać:

  • usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach,
  • przejazdy autokarem,
  • zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów,
  • rejsy statkiem,
  • zajęcia rekreacyjne oraz inne aktywności turystyczne i sportowe.

W ocenie POT, dzięki tej zmianie realizacja zapłaty bonem turystycznym będzie również możliwa przy organizowaniu wycieczek szkolnych, obozów sportowych, zielonych szkół i półkolonii.

Zmiana systemu rejestracji przedsiębiorców

W zmienionej ustawie pojawił się również zapis o podawaniu nazwy handlowej i adresu obiektu, w którym będą realizowane usługi hotelarskie oraz adresu strony internetowej, jeśli jest prowadzona. W poprzednim brzmieniu podawane były jedynie dane rejestracyjne firmy, które widnieją w CEIDG lub KRS. Dzięki temu potencjalni nabywcy szybciej dotrą do ofert imprezy turystycznej, która będzie spełniała ich oczekiwania.

Przedsiębiorcy, którzy dokonali już wpisu do bazy firm oferujących swoje usługi, będą mogli dokonać modyfikacji wpisów, poprzez podanie tych dodatkowych informacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość