Brak deklaracji VAT od 2019 r. – czy to możliwe?

Obligatoryjna wysyłka JPK_VAT spowodowała, że przedsiębiorcy mają obecnie dwa obowiązki sprawozdawcze w zakresie VAT – rejestry oraz deklaracje VAT. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak kolejną zmianę – tym razem w postaci wycofania deklaracji VAT od początku 2019 r. Czy jest to możliwe?

Resort finansów za uproszczeniem sprawozdań VAT

Sporządzanie i wysyłanie rejestrów VAT w postaci plików JPK_VAT wzbudzało w przedsiębiorcach sporo wątpliwości. Jak jednak przekonuje Ministerstwo Finansów, dzięki szczegółowej analizie otrzymanych danych Krajowa Administracja Skarbowa odkryła sporo błędów, wśród których znajdują się też takie wskazujące na możliwe przestępstwa finansowe. Dlatego też resort uznaje tak szczegółową sprawozdawczość za duży krok w walce z karuzelami VAT. Jednocześnie mniej istotne stają się deklaracje VAT, ponieważ informacje na nich przekazywane wynikają w większości z przesłanych rejestrów. Dlatego też – zdaniem MF – deklaracje stają się zbędnym obciążeniem, który po wprowadzeniu reformy można by usunąć od 1 stycznia 2019 r.

Deklaracja VAT a urzędy skarbowe

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że likwidacja deklaracji VAT to krok naprzód. W praktyce jednak może okazać się, że nie jest to takie łatwe. Przede wszystkim, brak deklaracji VAT to ograniczenie informacji przesyłanych do urzędów skarbowych. Jednolity plik kontrolny trafia do Ministerstwa Finansów, natomiast deklaracje są dokumentami, na bazie których pracują urzędy skarbowe. Dane z JPK są przekazywane urzędom dopiero w momencie, kiedy u danego podatnika wykryto błąd lub zapis wzbudzający wątpliwości. Warto natomiast pamiętać, że to urzędy skarbowe dokonują zwrotu VAT, i robią to właśnie na podstawie deklaracji. Co więcej, jedynie w deklaracjach wykazujemy takie informacje, jak nadwyżka VAT z poprzednich okresów, ulga na nabycie kasy fiskalnej czy środki trwałe. Resort nie wskazuje, jakie kroki będą podejmowane w tej kwestii – czy uzupełnimy JPK_VAT o te dane? Czy też wykażemy je urzędowi w innej formie? Jak widać, obecnie ciężko jest ocenić, czy pomysł Ministerstwa Finansów rzeczywiście należy do udanych, a także – jak ewentualna likwidacja deklaracji VAT wpłynie na obowiązki przedsiębiorców oraz dostawców oprogramowania księgowego. Możliwe jest, że reforma – która z założenia ma ułatwiać firmom życie – w rzeczywistości przyniesie nowe wymogi i zmiany.
Split payment – nowe przepisy a zwrot VAT. Sprawdź!
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

22 godziny temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

22 godziny temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

23 godziny temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu