Blog ifirma.pl

BTW-ID: nowy numer identyfikacji podatkowej

|
|
2 minut czytania
Chcesz prowadzić działalność gospodarczą w Holandii? Sprawdź, jaki numer identyfikacji podatkowej otrzymasz.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z koniecznością posiadania numeru identyfikacji podatkowej. Proces ubiegania się o ten numer może być inny w różnych krajach Unii Europejskiej. W dzisiejszej publikacji napiszemy co to jest numer BTW-ID i w jakim kraju się go stosuje.

Co to jest numer identyfikacji podatkowej?

Numer identyfikacji podatkowej jest to nazwa skrótu, który powszechnie jest używany w obrocie gospodarczym, czyli NIP. Jest to identyfikator podatkowy, którym posługują się osoby i firmy prowadzące działalność gospodarczą. Składając deklaracje i informacje do organów podatkowych czy celnych, każdy przedsiębiorca ma obowiązek posługiwania się tym numerem. Posiadaczami numeru NIP stajemy się najczęściej w momencie zakładania firmy, przy rejestracji w CEIDG. W każdym kraju obowiązują inne przepisy co do formy takiego numeru.

BTW-ID – nowy numer identyfikacji podatkowej

Od 1 stycznia 2022 roku w Holandii wprowadzony został obowiązek zmiany numeru identyfikacji podatkowej.

Numer identyfikacji podatkowej w Holandii
Przed zmianą
Po zmianie
BTW
BTW-ID
 

Numer BTW-ID zawiera:

 • kod kraju – NL,
 • 9 cyfr,
 • literę B i 2 cyfry kontrolne.

 

Zmiana numeru została podyktowana koniecznością ochrony prywatności osób prowadzących jednoosobowe firmy w Holandii. Przed zmianą numer zawierał numer BSN, który jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL Było to powodem różnego rodzaju oszustw tożsamości. O zmianie wszyscy indywidualni przedsiębiorcy zostali powiadomieni listownie. Obecnie przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o numer identyfikacji podatkowej otrzymają go już w nowej odsłonie. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przekazać taki numer:

 • do biura rachunkowego,
 • swoim kontrahentom w kraju siedziby i za granicę, jeśli przeprowadza takie transakcje,
 • instytucjom, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Należy również pamiętać, że na wystawianych fakturach, innych dokumentach sprzedaży, prowadzonych rejestrach, składanych deklaracjach, zeznaniach i informacjach, które są przekazywane do różnego rodzaju instytucji zawsze muszą się znajdować aktualne dane identyfikacyjne.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie