BTW-ID: nowy numer identyfikacji podatkowej

BTW-ID numer identyfikacji podatkowej

Chcesz prowadzić działalność gospodarczą w Holandii? Sprawdź, jaki numer identyfikacji podatkowej otrzymasz.

Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z koniecznością posiadania numeru identyfikacji podatkowej. Proces ubiegania się o ten numer może być inny w różnych krajach Unii Europejskiej. W dzisiejszej publikacji napiszemy co to jest numer BTW-ID i w jakim kraju się go stosuje.

Co to jest numer identyfikacji podatkowej?

Numer identyfikacji podatkowej jest to nazwa skrótu, który powszechnie jest używany w obrocie gospodarczym, czyli NIP. Jest to identyfikator podatkowy, którym posługują się osoby i firmy prowadzące działalność gospodarczą. Składając deklaracje i informacje do organów podatkowych czy celnych, każdy przedsiębiorca ma obowiązek posługiwania się tym numerem. Posiadaczami numeru NIP stajemy się najczęściej w momencie zakładania firmy, przy rejestracji w CEIDG. W każdym kraju obowiązują inne przepisy co do formy takiego numeru.

BTW-ID – nowy numer identyfikacji podatkowej

Od 1 stycznia 2022 roku w Holandii wprowadzony został obowiązek zmiany numeru identyfikacji podatkowej.

Numer identyfikacji podatkowej w Holandii
Przed zmianą
Po zmianie
BTW
BTW-ID
 

Numer BTW-ID zawiera:

  • kod kraju – NL,
  • 9 cyfr,
  • literę B i 2 cyfry kontrolne.
 

Zmiana numeru została podyktowana koniecznością ochrony prywatności osób prowadzących jednoosobowe firmy w Holandii. Przed zmianą numer zawierał numer BSN, który jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL Było to powodem różnego rodzaju oszustw tożsamości. O zmianie wszyscy indywidualni przedsiębiorcy zostali powiadomieni listownie. Obecnie przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o numer identyfikacji podatkowej otrzymają go już w nowej odsłonie. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przekazać taki numer:

  • do biura rachunkowego,
  • swoim kontrahentom w kraju siedziby i za granicę, jeśli przeprowadza takie transakcje,
  • instytucjom, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Należy również pamiętać, że na wystawianych fakturach, innych dokumentach sprzedaży, prowadzonych rejestrach, składanych deklaracjach, zeznaniach i informacjach, które są przekazywane do różnego rodzaju instytucji zawsze muszą się znajdować aktualne dane identyfikacyjne.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość