Blog

Co musi zawierać umowa zlecenia?

Umowy zlecenia, należące do grupy umów cywilnoprawnych, pozwalają na stosunkowo łatwe porozumienie pomiędzy zlecającym a zleceniobiorcą. Aby strony mogły czuć się bezpiecznie, warto zawrzeć zlecenie w formie pisemnej i ująć w nim przynajmniej najważniejsze elementy umowy.

Umowa zlecenie a Kodeks cywilny. Jakie dane do umowy zlecenia?

Jako umowa cywilnoprawna, zlecenie podlega przepisom Kodeksu cywilnego (art. 734-751). Ustawa nie wymienia wprost elementów, które należy zawrzeć w umowie; jednak na podstawie tych przepisów można wyróżnić dane stanowiące szkielet umowy zlecenia.

Zatem, sporządzając umowę zlecenia, należy zwrócić uwagę na następujące dane:

  • Dane przyjmującego i dającego zlecenie– w zależności od statusu prawnego: imiona, nazwiska, PESEL, numery dowodów osobistych, adresy zamieszkania (osoby fizyczne); nazwy firmy, NIP i REGON, adresy siedzib (firmy),
  • Przedmiot umowy zlecenie – tj. określona czynność prawna i jej cechy szczególne,
  • Czas trwania – czas określony, do momentu wykonania danej czynności lub zaistnienia innych przesłanek,
  • Wynagrodzenie – według taryfy, według umowy lub odpowiadające danej czynności; może wystąpić również w innej formie niż pieniężnej (np. wymiana usług),
  • Wypłata wynagrodzenia – zgodnie z KC powinna nastąpić po zakończeniu zlecenia, ale w umowie strony mogą ustalić inny termin,
  • Zasady wypowiedzenia umowy,
  • Rozliczenie kosztów – czy zlecający wpłaca zaliczkę, w jakiej kwocie, jak powinna zostać rozliczona przez zleceniobiorcę.

Wzór umowy zlecenie

Umowa zlecenia a ZUS

Zgodnie z przepisami, umowa zlecenie podlega co do zasady objęciu składkami ZUS – przede wszystkim w przypadku, kiedy zlecenie jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy. Jednakże obowiązek odprowadzania składek może zostać zmniejszony (np. do składki wyłącznie zdrowotnej przy etacie) lub całkowicie zniesiony (gdy zleceniobiorca ma status studenta).

Dlatego też w umowie zlecenia warto uwzględnić zapis o warunkach zleceniobiorcy, które będą miały wpływ na składki ZUS. Dzięki temu w razie wątpliwości ze strony ZUS rozstrzygnięcia będą znacznie łatwiejsze.

Kiedy umowa jest zleceniem?

Warto zauważyć, że umowa zlecenie nie ma w przepisach określonej formy – zatem może być zawarta nawet ustnie. Mogą zdarzyć się także umowy pisemne, nienazwane jednak wprost zleceniem. Jak wskazują przepisy KC, forma i nazwa nie ma tu znaczenia – jeśli zostaje zawarta umowa na usługi, które nie są regulowane na podstawie żadnych innych przepisów, a spełniają warunki uznania ich za zlecenie, tak też należy traktować daną umowę.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

1 dzień temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

1 dzień temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

1 dzień temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu