Czy brak zapłaty składki chorobowej to już rezygnacja z ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy?

brak zapłaty składki chorobowej a rezygnacja z ubezpieczenia

Nie zapłaciłeś składki chorobowej w działalności? Sprawdź, czy to oznacza rezygnację z ubezpieczenia chorobowego.

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie mają obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe, dla przedsiębiorcy zapłata tej składki jest dobrowolna. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy brak zapłaty składki chorobowej oznacza dla przedsiębiorcy rezygnację z ubezpieczenia chorobowego.

Od kiedy przedsiębiorca jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym?

Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym przedsiębiorca może być objęty od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub od dowolnego dnia wskazanego w zgłoszeniu ZUS ZUA. Przepisy wskazują, w jakich terminach takie zgłoszenie powinno być złożone. W przypadku nie zachowania ustawowych terminów początek okresu objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowy jest liczony od dnia złożenia zgłoszenia w ZUS.

Czy brak zapłaty składki chorobowej oznacza rezygnację z ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy?

Zgodnie z przepisami, jakie obowiązują od 1 stycznia 2022 roku brak zapłaty składki chorobowej nie oznacza rezygnacji z ubezpieczenia chorobowego. Obecnie o ustaniu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mówimy w sytuacjach, gdy:

  • przedsiębiorca złoży wniosek o wyrejestrowanie z tego ubezpieczenia,
  • ustanie tytuł do podlegania pod takie ubezpieczenie, np. w przypadku zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość