Blog ifirma.pl

Czy brak zapłaty składki chorobowej to już rezygnacja z ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy?

|
Nie zapłaciłeś składki chorobowej w działalności? Sprawdź, czy to oznacza rezygnację z ubezpieczenia chorobowego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie mają obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe, dla przedsiębiorcy zapłata tej składki jest dobrowolna. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy brak zapłaty składki chorobowej oznacza dla przedsiębiorcy rezygnację z ubezpieczenia chorobowego.

Od kiedy przedsiębiorca jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym?

Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym przedsiębiorca może być objęty od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub od dowolnego dnia wskazanego w zgłoszeniu ZUS ZUA. Przepisy wskazują, w jakich terminach takie zgłoszenie powinno być złożone. W przypadku nie zachowania ustawowych terminów początek okresu objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowy jest liczony od dnia złożenia zgłoszenia w ZUS.

Czy brak zapłaty składki chorobowej oznacza rezygnację z ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy?

Zgodnie z przepisami, jakie obowiązują od 1 stycznia 2022 roku brak zapłaty składki chorobowej nie oznacza rezygnacji z ubezpieczenia chorobowego. Obecnie o ustaniu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mówimy w sytuacjach, gdy:

 • przedsiębiorca złoży wniosek o wyrejestrowanie z tego ubezpieczenia,
 • ustanie tytuł do podlegania pod takie ubezpieczenie, np. w przypadku zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie