Blog

Czy brak zapłaty składki chorobowej to już rezygnacja z ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie mają obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe, dla przedsiębiorcy zapłata tej składki jest dobrowolna. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy brak zapłaty składki chorobowej oznacza dla przedsiębiorcy rezygnację z ubezpieczenia chorobowego.

Od kiedy przedsiębiorca jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym?

Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym przedsiębiorca może być objęty od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub od dowolnego dnia wskazanego w zgłoszeniu ZUS ZUA. Przepisy wskazują, w jakich terminach takie zgłoszenie powinno być złożone. W przypadku nie zachowania ustawowych terminów początek okresu objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowy jest liczony od dnia złożenia zgłoszenia w ZUS.

Czy brak zapłaty składki chorobowej oznacza rezygnację z ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorcy?

Zgodnie z przepisami, jakie obowiązują od 1 stycznia 2022 roku brak zapłaty składki chorobowej nie oznacza rezygnacji z ubezpieczenia chorobowego. Obecnie o ustaniu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mówimy w sytuacjach, gdy:

  • przedsiębiorca złoży wniosek o wyrejestrowanie z tego ubezpieczenia,
  • ustanie tytuł do podlegania pod takie ubezpieczenie, np. w przypadku zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

1 godzinę temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

2 godziny temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

22 godziny temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

23 godziny temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

1 dzień temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

1 dzień temu