Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z powodu koronawirusa?

wypowiedzenie umowy z powodu koronawirusa

Zatrudniasz pracowników i musisz z niektórymi rozwiązać umowę o pracę z powodu koronawirusa? Sprawdź jak to zrobić.

Każdy przedsiębiorca w obecnych czasach codziennie budzi się i nie wie co może przynieść kolejny dzień. Przedłużająca się niepewność zmusza część firm do podjęcia decyzji o ograniczeniu zatrudnienia lub zwolnieniu wszystkich pracowników. Nie są to łatwe decyzje, tym bardziej, że często zatrudniamy osoby, które doskonale sprawdzają się w naszej firmie. Jeżeli jednak nie ma wyjścia i taką decyzję trzeba podjąć sprawdźmy jakie mamy możliwości.

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę z powodu koronawirusa?

Ustawa Kodeks pracy nie przewiduje takiej podstawy prawnej do zwolnienia pracownika. Pamiętajmy, że pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na czas nieokreślony mamy obowiązek wydać świadectwo pracy, w którym musi być wskazana podstawa prawna rozwiązania umowy wraz z uzasadnieniem. Jeżeli z jakichś powodów rozwiązanie umowy o pracę zostało dokonane z naruszeniem przepisów pracownik może udać się do Sądu Pracy.

Jednocześnie w tym miejscu należy również zaznaczyć, że Kodeks Cywilny zakłada możliwość składania oświadczeń woli w postaci elektronicznej, pod warunkiem opatrzenia pisma kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W świetle powyższego dostarczenie w wiadomości e-mail wypowiedzenia umowy o pracę uwierzytelnionego podpisem kwalifikowanym będzie uznane za skutecznie doręczone, co potwierdza również stanowisko Sądu Najwyższego (wyrok z 24 sierpnia 2009 r., sygn. I PK 58/9).

Rodzaje umów o pracę

Wyróżniamy kilka rodzajów umów o pracę:

 1. Na czas nieokreślony.
 2. Na czas określony.
 3. Na czas wykonywania określonej pracy.
 4. Na okres próbny.

Od formy umowy będzie uzależniony sposób jej rozwiązania. Umowa o pracę na czas określony, na okres próbny i czas wykonywania określonej pracy są ograniczone czasowo. Nie oznacza to, że wypowiedzenie umowy w takiej sytuacji jest możliwe do zrealizowania z dnia na dzień, ale na pewno jest prościej rozstać się z pracownikiem w takim przypadku.

Najwięcej praw mają osoby zatrudnione na czas nieokreślony.

Jak rozwiązać umowę o pracę, gdy przyczyną jest koronawirus?

Wszczyscy tak naprawdę zdają sobie sprawę, że zła sytuacja, która powstała na rynku pracy ma ścisły związek z epidemią COVID-19. W tej sytuacji każdy chce jednak zachować jak najwięcej miejsc pracy. Przygotowywane są pakiety pomocowe dla firm, w szczególności tych, które zatrudniają pracowników. Niecelowe, a wręcz szkodliwe byłoby przekazanie przedsiębiorcom “narzędzia” do masowego rozwiązywania umów o pracę.

Każda firma powinna pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązujące są standardowe metody rozwiązania umowy o pracę:

 • Na mocy porozumienia stron.
 • Przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
 • Przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.
 • Z upływem terminu na jaki została zawarta umowa.

Przepisy ustawy o Tarczy Antykryzysowej nie zmieniają obowiązujących zasad w zakresie zatrudniania i zwalniania pracowników. Tryby i okresy wypowiadania umów o pracę nie zmieniły się, obowiązuje ustawa Kodeks pracy.
Jest to niewątpliwie trudny czas zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Jednym zależy na pracy a drugim na przetrwaniu firmy.

Dlatego przedsiębiorcy powinni pomyśleć o skorzystaniu z dostępnych form pomocy:

 1. Dofinansowania wynagrodzeń w przypadku obniżenia czasu pracy.
 2. Dofinansowania wynagrodzeń w przypadku przestoju.
 3. Zwolnienia ze składek ZUS.
 4. Złożenia wniosku do ZUS o odroczenie terminu płatności składek.
 5. Skorzystania z dostępnych ulg podatkowych.

Kolejne zmiany – tarcza antykryzysowa 3.0

Trwają prace nad wprowadzenie kolejnych rozwiązań systemowych dla przedsiębiorców. Nowe propozycje przewidują:

 • uproszczenie procedur zwalniania pracowników – dostarczanie wypowiedzenia e-mailem,
 • możliwość wysłania na przymusowy urlop,
 • obniżenie wynagrodzeń pracowników o 10%,
 • możliwość zwolnienia osób, które posiadają dochody z różnych źródeł – emeryci, renciści, wieloetatowcy,
 • redukcję etatów bez uzgodnień ze związkowcami.
Nie pozostaje nic innego jak poczekać na finalne propozycje rządu, o których będziemy informowali na bieżąco.
Zwolnienie pracownika krok po kroku – obowiązki pracodawcy – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość