Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z powodu koronawirusa?

wypowiedzenie umowy z powodu koronawirusa

Zatrudniasz pracowników i musisz z niektórymi rozwiązać umowę o pracę z powodu koronawirusa? Sprawdź jak to zrobić.

Każdy przedsiębiorca w obecnych czasach codziennie budzi się i nie wie co może przynieść kolejny dzień. Przedłużająca się niepewność zmusza część firm do podjęcia decyzji o ograniczeniu zatrudnienia lub zwolnieniu wszystkich pracowników. Nie są to łatwe decyzje, tym bardziej, że często zatrudniamy osoby, które doskonale sprawdzają się w naszej firmie. Jeżeli jednak nie ma wyjścia i taką decyzję trzeba podjąć sprawdźmy jakie mamy możliwości.

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę z powodu koronawirusa?

Ustawa Kodeks pracy nie przewiduje takiej podstawy prawnej do zwolnienia pracownika. Pamiętajmy, że pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na czas nieokreślony mamy obowiązek wydać świadectwo pracy, w którym musi być wskazana podstawa prawna rozwiązania umowy wraz z uzasadnieniem. Jeżeli z jakichś powodów rozwiązanie umowy o pracę zostało dokonane z naruszeniem przepisów pracownik może udać się do Sądu Pracy.

Jednocześnie w tym miejscu należy również zaznaczyć, że Kodeks Cywilny zakłada możliwość składania oświadczeń woli w postaci elektronicznej, pod warunkiem opatrzenia pisma kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W świetle powyższego dostarczenie w wiadomości e-mail wypowiedzenia umowy o pracę uwierzytelnionego podpisem kwalifikowanym będzie uznane za skutecznie doręczone, co potwierdza również stanowisko Sądu Najwyższego (wyrok z 24 sierpnia 2009 r., sygn. I PK 58/9).

Rodzaje umów o pracę

Wyróżniamy kilka rodzajów umów o pracę:

 1. Na czas nieokreślony.
 2. Na czas określony.
 3. Na czas wykonywania określonej pracy.
 4. Na okres próbny.

Od formy umowy będzie uzależniony sposób jej rozwiązania. Umowa o pracę na czas określony, na okres próbny i czas wykonywania określonej pracy są ograniczone czasowo. Nie oznacza to, że wypowiedzenie umowy w takiej sytuacji jest możliwe do zrealizowania z dnia na dzień, ale na pewno jest prościej rozstać się z pracownikiem w takim przypadku.

Najwięcej praw mają osoby zatrudnione na czas nieokreślony.

Jak rozwiązać umowę o pracę, gdy przyczyną jest koronawirus?

Wszczyscy tak naprawdę zdają sobie sprawę, że zła sytuacja, która powstała na rynku pracy ma ścisły związek z epidemią COVID-19. W tej sytuacji każdy chce jednak zachować jak najwięcej miejsc pracy. Przygotowywane są pakiety pomocowe dla firm, w szczególności tych, które zatrudniają pracowników. Niecelowe, a wręcz szkodliwe byłoby przekazanie przedsiębiorcom “narzędzia” do masowego rozwiązywania umów o pracę.

Każda firma powinna pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązujące są standardowe metody rozwiązania umowy o pracę:

 • Na mocy porozumienia stron.
 • Przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
 • Przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.
 • Z upływem terminu na jaki została zawarta umowa.

Przepisy ustawy o Tarczy Antykryzysowej nie zmieniają obowiązujących zasad w zakresie zatrudniania i zwalniania pracowników. Tryby i okresy wypowiadania umów o pracę nie zmieniły się, obowiązuje ustawa Kodeks pracy.
Jest to niewątpliwie trudny czas zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Jednym zależy na pracy a drugim na przetrwaniu firmy.

Dlatego przedsiębiorcy powinni pomyśleć o skorzystaniu z dostępnych form pomocy:

 1. Dofinansowania wynagrodzeń w przypadku obniżenia czasu pracy.
 2. Dofinansowania wynagrodzeń w przypadku przestoju.
 3. Zwolnienia ze składek ZUS.
 4. Złożenia wniosku do ZUS o odroczenie terminu płatności składek.
 5. Skorzystania z dostępnych ulg podatkowych.

Kolejne zmiany – tarcza antykryzysowa 3.0

Trwają prace nad wprowadzenie kolejnych rozwiązań systemowych dla przedsiębiorców. Nowe propozycje przewidują:

 • uproszczenie procedur zwalniania pracowników – dostarczanie wypowiedzenia e-mailem,
 • możliwość wysłania na przymusowy urlop,
 • obniżenie wynagrodzeń pracowników o 10%,
 • możliwość zwolnienia osób, które posiadają dochody z różnych źródeł – emeryci, renciści, wieloetatowcy,
 • redukcję etatów bez uzgodnień ze związkowcami.
Nie pozostaje nic innego jak poczekać na finalne propozycje rządu, o których będziemy informowali na bieżąco.
Zwolnienie pracownika krok po kroku – obowiązki pracodawcy – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość