Powrót

Czy można zarejestrować się do składki chorobowej wstecz?

składka chorobowa rejestracja wstecz

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, czy możesz zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego wstecz.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie mają obowiązku dokonywania zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego. Oczywiście rodzi to określone skutki, a mianowicie nie mają również prawa do uzyskania m.in. zasiłku chorobowego z ZUS w przypadku choroby. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy można się zarejestrować do składki chorobowej wstecz.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w działalności gospodarczej

W działalności gospodarczej można skorzystać jedynie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego pod warunkiem, że przedsiębiorca podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może mieć miejsce od samego początku prowadzenia działalności gospodarczej lub w dowolnym momencie, kiedy ta działalność jest już prowadzona. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że zostanie objęty ubezpieczeniem chorobowym od dnia, który wskażesz w zgłoszeniu do ubezpieczeń. Dzień ten nie może być jednak wcześniejszy od dnia, w którym zostanie złożone zgłoszenie do ZUS. Wyjątkiem są sytuacje, w których:

  • rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej – zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku podatkowego,
  • do końca stycznia danego roku, jeżeli w styczniu wznowiono działalność gospodarczą i przedsiębiorca chce i może opłacać Mały ZUS Plus. Jeśli jednak do końca miesiąca stycznia brakuje mniej niż 7 dni, to w terminie 7 dni.
Przykład

Pan Adam rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 5 października 2021 roku, zgłoszenie do ZUS powinna nastąpić do 12 października 2021 r., a zostało złożone dnia 20 października 2021 roku, a więc z przekroczeniem terminu 7 dni. W tym przypadku pan Adam będzie objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia 20 października 2021 roku, czyli od dnia złożenia zgłoszenia.

Czy można się zarejestrować do składki chorobowej wstecz?

Na to pytanie tak naprawdę została już udzielona odpowiedź w poprzednim akapicie. W tym zakresie ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie przewiduje żadnych wyjątków. Zarejestrowanie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest możliwe na zasadach i z uwzględnieniem wyjątków opisanych powyżej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość