Blog ifirma.pl

Czy składka zdrowotna przedsiębiorcy i pracownika w roku 2022 będzie kosztem podatkowym – Polski Ład

|
|
1 minut czytania
Zastanawiasz się, czy składka zdrowotna będzie mogła być zaksięgowana w kosztach podatkowych? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, że zmienia się dla nich sposób opłacania składki zdrowotnej. Dodatkowo brak możliwości pomniejszenia podatku do zapłaty o 7,75% składki zdrowotnej jest dotkliwy finansowo. Dlatego też rodzi się pytanie, czy w takiej sytuacji składka zdrowotna przedsiębiorcy i pracownika będzie mogła się znaleźć w kosztach podatkowych w 2022 roku.

Czy składka zdrowotna przedsiębiorcy będzie kosztem podatkowym w 2022 roku?

Ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła zmianę w zakresie możliwości odliczenia od podatku 7,75% składki zdrowotnej. Nie pojawił się żaden przepis, który pozwalałby na ujmowanie zapłaconej składki zdrowotnej w kosztach uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

W związku z powyższym należy uznać, że brak jest podstaw prawnych, aby przedsiębiorca mógł zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów podatkowych.

Czy składka zdrowotna pracownika będzie kosztem podatkowym w 2022 roku

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracowników.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników ujmują w kosztach podatkowych wypłaconą kwotę wynagrodzenia brutto. Znajdzie się więc w niej również kwota należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika będzie dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodów. Pracownik nie będzie mógł natomiast odliczyć składki zdrowotnej w żadnej formie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 14 grudnia 2021 o 15:55
   Polak

   Brak możliwości zaliczania składki zdrowotnej do kosztów powodował przepis podatkowy który wprost zabraniał zaliczania składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu i przenosił ją w pomniejszonym wymiarze do odliczenia od podatku. Pytanie w jakiej formie i treści byla zmiana przepisów która to prawo do odliczania od podatku usunęła. Jeśli ten zapis o zakazie odliczania od kosztu pozostał w ustawie to nie można, ale jeśli pis usunął go w całości i wyleciał wraz z odliczeniem od podatku, to wtedy na mocy innych przepisów znowu można. Więc jaka jest aktualna treść zapisów ustawy?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie