Polski ład

Czy składka zdrowotna przedsiębiorcy i pracownika w roku 2022 będzie kosztem podatkowym – Polski Ład

składka zdrowotna pracownika

Zastanawiasz się, czy składka zdrowotna będzie mogła być zaksięgowana w kosztach podatkowych? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, że zmienia się dla nich sposób opłacania składki zdrowotnej. Dodatkowo brak możliwości pomniejszenia podatku do zapłaty o 7,75% składki zdrowotnej jest dotkliwy finansowo. Dlatego też rodzi się pytanie, czy w takiej sytuacji składka zdrowotna przedsiębiorcy i pracownika będzie mogła się znaleźć w kosztach podatkowych w 2022 roku.

Czy składka zdrowotna przedsiębiorcy będzie kosztem podatkowym w 2022 roku?

Ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła zmianę w zakresie możliwości odliczenia od podatku 7,75% składki zdrowotnej. Nie pojawił się żaden przepis, który pozwalałby na ujmowanie zapłaconej składki zdrowotnej w kosztach uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

W związku z powyższym należy uznać, że brak jest podstaw prawnych, aby przedsiębiorca mógł zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów podatkowych.

Czy składka zdrowotna pracownika będzie kosztem podatkowym w 2022 roku

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracowników.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników ujmują w kosztach podatkowych wypłaconą kwotę wynagrodzenia brutto. Znajdzie się więc w niej również kwota należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika będzie dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodów. Pracownik nie będzie mógł natomiast odliczyć składki zdrowotnej w żadnej formie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Polak

    Brak możliwości zaliczania składki zdrowotnej do kosztów powodował przepis podatkowy który wprost zabraniał zaliczania składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu i przenosił ją w pomniejszonym wymiarze do odliczenia od podatku. Pytanie w jakiej formie i treści byla zmiana przepisów która to prawo do odliczania od podatku usunęła. Jeśli ten zapis o zakazie odliczania od kosztu pozostał w ustawie to nie można, ale jeśli pis usunął go w całości i wyleciał wraz z odliczeniem od podatku, to wtedy na mocy innych przepisów znowu można. Więc jaka jest aktualna treść zapisów ustawy?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość