Blog

Czy stosując MPP można opłacać zbiorczo kilka faktur i jak to poprawnie wykonać

W pierwotnych założeniach mechanizmu podzielonej płatności (MPP) z 2018 roku ustawodawca nie dawał możliwości zapłacenia za kilka faktur jednym zbiorczym poleceniem przelewu bankowego. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z dobrowolnej opcji dokonywania płatności w split payment ubolewali z tego powodu. Temat ten poruszany był niejednokrotnie i wskazywano, że takie rozwiązanie zniechęca do stosowania MPP. Po zmianie przepisów od 1 listopada 2019 roku przepis został zmieniony.

Zbiorcze płatności w MPP w ustawie o VAT

W ustawie zmieniającej ustawę o VAT w obszarze podzielonej płatności zostały dodane w artykule 108a ustępy: 3a-3c w brzmieniu:


3a. W przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc więcej niż jednej faktury zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury.
3b. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, komunikat przelewu, o którym mowa w ust. 3: 1) obejmuje wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc; 2) zawiera kwotę odpowiadającą sumie kwot podatku wykazanych w fakturach, o których mowa w pkt 1.
3c. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, w komunikacie przelewu, o którym mowa w ust. 3, w miejsce informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 3, wpisuje się okres, za który dokonywana jest płatność.”

Zbiorcza płatność ograniczenia

Już w uzasadnieniu do projektu ustawy zwracano uwagę na pewne ograniczenia wynikające z tej nowej funkcjonalności, a mianowicie:

  • komunikat przelewu musi obejmować wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę w danym okresie – minimum dzień, maksimum miesiąc. Oznacza to, że mogą się wśród nich znaleźć również faktury, które nie są objęte obowiązkowym split payment.
  • przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy.
  • płatności nie można dokonywać wybiórczo jedynie w odniesieniu do wybranych faktur.
  • w miejscu opisu numeru faktury znajdzie się wskazanie okresu za jaki dokonywana jest płatność.
  • przy zbiorczej płatności kwota podatku VAT będzie stanowiła sumę kwot VAT z poszczególnych faktur.

Okresem rozliczeniowym w VAT jest miesiąc lub kwartał. Przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy, co możemy przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej ustawę o VAT.

Przy tej okazji rodzi się pytanie:

Co w sytuacji, gdy dokonamy zbiorczej płatności, a otrzymamy jeszcze za ten sam okres fakturę od dostawcy? Wydaje się, że rozsądnym będzie zapłata w MPP bez względu na to czy jest taki obowiązek czy też nie.

Biorąc pod uwagę, że jest to dopiero początek obowiązywania nowych przepisów na pewno jeszcze nie raz będziemy wracać do przedmiotowej problematyki.

Czy obowiązek stosowania MPP istnieje przy kompensacie? – przeczytaj.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

1 dzień temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

1 dzień temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

1 dzień temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu