Blog ifirma.pl

Czy należy wpisywać kody GTU na fakturze?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy wpisywać oznaczenia kodowe GTU na fakturze? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na Twoje pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nowe kody GTU, dodatkowe oznaczenia w JPK, kody transakcyjne od kilku miesięcy omawiane są w kontekście różnych transakcji handlowych w prowadzonej działalności gospodarczej. W ustawie o VAT i rozporządzeniach dotyczących nowego pliku JPK nie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Z pomocą co prawda przyszło Ministerstwo Finansów, zamieszczając na swojej stronie listę pytań i odpowiedzi na ten temat, ale problemów jest znacznie więcej. W naszych publikacjach bardzo często korzystamy z wyjaśnień MF, tak też jest również w dzisiejszej publikacji.

Czy wpisywać kody GTU na fakturze sprzedaży?

To pytanie zadają sobie zarówno przedsiębiorcy, jak i księgowi. W pierwszej kolejności zaprezentujemy stanowisko MF w tej sprawie. Wśród pytań i odpowiedzi na stronie MF znalazło się następujące:

W tym miejscu można by właściwie zamknąć ten temat, ale przy tej okazji zasadne wydaje się pytanie:

czy można dobrowolnie zamieszczać kod GTU na wystawianej fakturze VAT?

W takim przypadku rozwiązaniem byłoby sprawdzenie, czy w systemach do fakturowania, z których korzysta przedsiębiorca, będzie dostępna lista faktur z oznaczeniem kodów GTU. Innym rozwiązaniem byłaby możliwość zaimportowania danych z wystawionych faktur do systemu księgowego biura rachunkowego w taki sposób, aby dane z kodami GTU wykazały się w sposób właściwy w ewidencji VAT. Tego typu postępowanie wydaje się zasadne z punktu widzenia księgowych i biur rachunkowych, które bardzo często otrzymują faktury sprzedaży wystawiane w systemach poza programem księgowym, z którego korzysta biuro rachunkowe. Takie faktury muszą być zaksięgowane z prawidłowymi kodami GTU w ewidencji VAT sprzedaży, a więc i tak muszą zostać oznaczone/opisane kodem GTU przez przedsiębiorcę.

Co do zasady, to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek oznaczenia GTU, ponieważ on najlepiej zna specyfikę dokonywanych transakcji handlowych. Wiedza księgowych na temat dokonywanej sprzedaży najczęściej jest za mała i niewystarczająca. Zasadnym w takiej sytuacji byłoby oznaczanie faktur sprzedażowych również kodami GTU, co pozwoliłoby uniknąć wielu pomyłek.

Oczywiście są to tylko luźne rozważania na ten temat. Na ten moment trudno o obiektywną ocenę sytuacji w tym obszarze. Wydaje się, że dopiero przesłanie i analizy przekazanych plików JPK_V7 przyniosą nowe informacje również w tym zakresie, o czym na pewno będziemy informować w swoich publikacjach.

Przeczytaj również: Kody GTU w pytaniach i odpowiedziach MF

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie