Wakacje sprzedawcy e-commerce często nie oznaczają odpoczynku, a strach o stratę pozycji w wyszukiwaniach odbiera przyjemność z wolnego. Czy można wziąć urlop na Allegro i nie stracić? Zobaczmy, jakie opcje daje Przerwa w sprzedaży.
Sprawdź nasz integrator e-commerce!Zacznijmy od matematycznej zagadki, której rozwiązania boją się wszyscy sprzedawcy na marketplace. Według raportu „E-commerce w Polsce 2024” 88% wymieniło platformę w teście znajomości spontanicznej, a niemal 18 milionów badanych przyznało, że odwiedza Allegro w ciągu miesiąca. Skoro więc polski e-commerce przynosi najlepsze zyski od lat, a Allegro zdominowało rynek sprzedaży online, to ile może stracić sprzedawca, który przez tydzień lub dwa nie będzie realizował zamówień? Ile kosztuje urlop na Allegro i co można zrobić, żeby stracić jak najmniej?
Kilka dni temu Allegro opublikowało wyniki za pierwszy kwartał 2025 roku. Z ulgą mogą odetchnąć wszyscy, którzy obawiali się, że chińskie Temu przejmie ruch z polskiego marketplace. Skonsolidowany skorygowany zysk EBITDA wzrósł o 6,1%, czyli nieco więcej niż zakładali analitycy. Zwiększyła się też liczba aktywnie kupujących i średnia wartość koszyka.
Co zrobić w przypadku konieczności przesunięcia wysyłki? Co zrobić, kiedy nie wyrabia się z pakowaniem paczek, a zamówienia ciągle spływają? Wyjeżdżając na wakacje, lepiej ustawić sobie na allegro urlop, czy po prostu wydłużyć czas realizacji?
W rozmowie z nami Paweł Mielczarek z agencji vSprint podkreślał, że jeśli chodzi o czas wysyłki, to Polscy kupujący mają bardzo wysokie wymagania. Ten trend wzmacnia samo Allegro, które nakłada na sprzedawców nieustanne przesuwanie godziny granicznej, promując oferty tych, którzy oferują wysyłkę tego samego dnia nawet dla zamówień złożonych wieczorem. Jeśli nie wyślesz paczki natychmiast, musisz liczyć się z tym, że zrobią to Twoi konkurenci. Czy to oznacza, że urlop na Allegro jest niemożliwy?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Quis ipsum suspendisse ultrices gravida. Risus commodo viverra maecenas accumsan.
Taktyk jest kilka.
Urlopem na Allegro określa się opcję Przerwa w sprzedaży, która pozwala zawiesić oferty na czas nieobecności. Funkcja jest dostępna dla kont firmowych i umożliwia ukrycie aktywnych ofert maksymalnie na 30 dni. Po tym czasie ofert automatycznie zostaną wznowione, wcześniej można aktywować je ręcznie. W przypadku licytacji aukcje zatrzymują się na wyniku na moment zatrzymania sprzedaży.
Allegro daje możliwość ustawienia własnej daty wysyłki. Przydaje się to nie tylko w przypadku importowanych produktów, ale właśnie podczas urlopu. Korzyścią jest to, że podczas Twojej nieobecności nadal możesz zbierać zamówienia. Minusem – że nie każdy kupujący zwróci uwagę na wydłużony czas realizacji. Wybierając tę taktykę, musisz się liczyć z tym, że na wakacjach będziesz zmuszony odpisywać na wiadomości oraz codziennie zmieniać czas wysyłki, aby odpowiadał Twojemu rzeczywistemu powrotowi do pracy. Dodatkowo prognozowany czas wysyłki wpływa na trafność.
Inną opcją na wydłużenie czasu realizacji jest przedsprzedaż. Zasadniczo dla kupujących niewiele się zmienia, ale sprzedawca może na tym posunięciu stracić mniej niż na zmianie daty wysyłki. Niektóre integratory pozwalają na ustawienie przedsprzedaży masowo. Warto jednak w wielu miejscach dodatkowo zaznaczyć, że oferta dotyczy przedsprzedaży, i ustawić autoresponder, aby uniknąć wiadomości od rozczarowanych klientów.
Sama zmiana czasu wysyłki może nie wystarczyć, bo przyzwyczajeni do szybkiej wysyłki kupujący nie zwrócą uwagi na wydłużony termin realizacji. Warto więc przed wakacjami ustawić autoresponder, który po zakupie automatycznie wyśle do klientów informację o urlopie i przewidywanym terminie wysyłki. Pamiętaj jednak, żeby traktować autoresponder jako dodatek do wydłużonego czasu realizacji zamówienia – samo wysłanie wiadomości może uchronić Cię przed negatywami, ale nie zapobiegnie obniżeniu trafności i ocen jakości sprzedaży.
Niekonkurencyjne ceny zmniejszają ryzyko, że ktoś zdecyduje się na zakup. Wydłużenie czasu wysyłki nie obniży więc Twojej oceny jakości sprzedaży ani nie wpłynie znacząco na trafność. Ta taktyka wiąże się jednak z ryzykiem, że ktoś złoży zamówienie, a Ty nie będziesz w stanie go zrealizować.
Przerwa w sprzedaży zastąpiła wcześniej dostępną opcję Urlopu Allegro. Nowa forma wakacji na marketplace znacznie zmieniła obowiązki sprzedawców i wpływ wolnego na ocenę jakości sprzedaży. Wcześniejszy urlop miał charakter informacyjny – kupujący otrzymywali notatkę o tym, że sprzedawca przebywa na wakacjach, jednak nadal mogli składać zamówienia, których nieterminowa realizacja obniżała ocenę. Na nowych zasadach użytkownicy nie mają dostępu do ofert i nie mogą składać zamówień u nieobecnych sprzedawców.
Przerwy w sprzedaży jest więc dobrym posunięciem dla wszystkich, którzy chcą odpoczywać w spokoju. Ustawienie urlopu na Allegro odbywa się to w kilku prostych krokach.
Źródło:allegro.com
Osoby, które bardzo aktywnie działają na Allegro i stale wzbogacają asortyment o nowe ofert, mogą mieć problem z połapaniem się, które oferty zpstały wstrzymane Przerwą w sprzedaży, a które zablokowali ręcznie. To z kolei może prowadzić do tego, że kiedy sprzedawca wróci z urlopu, niektóre oferty pozostaną niewidoczne. Rozwiązaniem tej sytuacji jest stosowanie etykiet i rozróżnianie produktów odpowiednim oznaczeniem. Integracja Allegro z IFIRMA umożliwia też dodawanie własnych statusów i tworzenie grup statusów, co ułatwia połapanie się w asortymencie.
Źródło:ifirma.pl, integracja z Allegro
Gdyby rachunek zysków i strat odnosić jedynie do liczby zamówień i pozycji w wynikach wyszukiwania na Allegro, to najbardziej opłacałoby się nigdy nie robić sobie wakacji. Utrzymanie wysokiej trafności wymaga ciągłego śledzenia zmian i dostosowywania ofert do wymagań algorytmu, ale urlop na Allegro umożliwia zminimalizowanie negatywnych skutków nieobecności. Parametry takie jak popularność ofert, przewidywany czas dostawy czy jakość sprzedaży liczone są na podstawie historycznych danych, dlatego ich wynik będzie wyciągany proporcjonalnie do czasu nieobecności.
Przerwa w sprzedaży jest wiarygodniejszym rozwiązaniem niż wydłużanie czasu dostawy również pod względem zyskiwania zaufania klientów. Przewidywany czas dostawy jest wyliczany przez algorytm, który może nie uwzględnić nowej informacji i wprowadzać nowych kupujących w błąd, a Ciebie narażać na negatywne opinie.
Sprzedaż na Allegro to wyścig z konkurencją, a kiedy nie sprzedajemy i na chwilę przestajemy biec, musimy liczyć się z tym, że inni nas wyprzedzą. Przerwa w sprzedaży jest jednym ze sposobów, żeby zmniejszyć dystans i sprawić, żeby podczas urlopu na Allegro inni sprzedawcy nie uciekli nam za daleko.
Chcesz poznać bliżej integrator e-commerce albo rozwijać go razem z nami? A może masz pomysł na kolejną integrację? Napisz do nas!
ecom@ifirma.pl