Powrót

Czym jest e-book?

czym jest e-book?

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o popularnych pomysłach na produkty cyfrowe.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W dzisiejszej publikacji chcemy przyjrzeć się bliżej jednej z tych propozycji – e-bookowi. Odpowiemy na pytanie czym jest e-book oraz jakie są jego zalety.

Czym jest e-book?

Według definicji e-book to „książka elektroniczna”, czyli inaczej „utwór literacki w wersji elektronicznej”. Jest to skrót od słów „electronic book”. Powstaje w różnych formatach, między innymi: pdf, rtf oraz doc.W skład e-booka może wchodzić nie tylko treść, ale również obrazy i grafiki. Te e-książki są przeznaczone do otwierania i czytania na urządzeniach elektronicznych. Można posłużyć się dedykowanym do tego czytnikiem lub innym dowolnym urządzeniem, takim jak laptop, tablet czy smartphone.

Zalety e-booków

Zwolennicy e-booków najczęściej wśród zalet wymieniają:

  • łatwą dostępność– w przeciwieństwie do papierowych książek, e-booki można pobrać praktycznie natychmiast. Nie trzeba więc czekać, aż zamówienie zostanie przygotowane na magazynie, a następnie dostarczone przez kuriera,
  • niższe ceny – na rynku można znaleźć wiele darmowych e-booków, ale nawet te płatne często odznaczają się niższą ceną,
  • komfort użytkowania – książki w wersji elektronicznej można otworzyć w każdym momencie na telefonie lub innym urządzeniu. Czytniki są też dużo lżejsze i zajmują mniej miejsca niż papierowe książki,
  • dostosowanie do potrzeb użytkownika– dzięki czytaniu e-booków za pomocą urządzeń elektronicznych, możemy dopasować pod swoje preferencje wielkość czcionki czy też jasność obrazu,
  • łatwiejsze przechowywanie – książki elektronicznie nie kurzą się na półkach i nie zajmują dużo miejsca. Dodatkowo nie musimy się martwić o blaknące strony, czy pozaginane rogi,
  • kwestie ekologiczne – wybór e-booków zamiast książek papierowych przyczynia się do mniejszej ilości wycinanych drzew i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

E-book vs papierowa książka

Spór pomiędzy zwolennikami książek tradycyjnych, a elektronicznych jest widoczny na większości forach i grupach internetowych, przeznaczonych dla miłośników czytelnictwa. Trudno jednak wymienić konkretne wady e-booków, ponieważ ich czytanie to zupełnie inne doświadczenie niż czytanie książek tradycyjnych. Wielu jednak zwolenników papierowych publikacji wymienia minusy, które może nie do końca dotyczą konkretnie książek elektronicznych, ale właśnie doświadczenia obcowania z nimi.

Sporo czytelników nie potrafi przekonać się do e-booków, ponieważ brakuje im fizycznej postaci książki. Lubią czuć pod palcami kartki papieru, czuć jego zapach i słyszeć szelest przekręcanych stron. Niektóre osoby czerpią również radość z posiadania książek i tworzenia z nich domowej biblioteczki.

Nie oznacza to jednak, że książki elektroniczne są zbędne. Wystarczy przyjrzeć się statystykom. E-booki zyskały na popularności podczas pandemii, kiedy to stacjonarne księgarnie zostały zamknięte z powodu obostrzeń. Książki elektroniczne były łatwiejszą do kupienia oraz bezpieczniejszą alternatywą. Świadczą o tym dane, które mówią o wzroście sprzedaży e-booków o 22% w 2020 roku, w porównaniu do 2019 roku. Pomimo iż w 2021 wskaźnik spadł, to i tak był wyższy niż przed pandemią.

Statystyki dotyczące e-booków

Statystyki dotyczące e-booków

O tym, że e-booki zyskują na popularności, pisaliśmy w powyższym akapicie. Przyjrzyjmy się innym statystykom dotyczącym tego rynku.

Kto czyta książki? Statystyki przeprowadzone na Amerykańskich respondentach pokazują, że:

  • 33% badanych czyta książki w obu formatach,
  • 32% badanych czyta tylko papierowe książki,
  • 9% badanych wybiera tylko elektroniczne wersje książek.

Osoby czytające książki to przede wszystkim absolwenci szkół wyższych. Duże znaczenie mają również dochody – 86% czytelników zarabia powyżej 75,000$ na rok. Według danych w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych zostało sprzedanych 191 milionów e-booków. Mimo iż książki papierowe cały czas przynoszą najwięcej dochodów, to popularność elektronicznych odpowiedników powoli rośnie

Zobacz również: Sprzedaż produktów w modelu subskrypcyjnym.

Podsumowanie

Wiele osób twierdzi, że papierowe książki pozostaną z nami jeszcze na długo. Pomimo jednak ich przeważającej popularności, e-booki stają się coraz częściej wybieraną alternatywą lub uzupełnieniem czytelniczej przygody. Warto więc śledzić ten rynek, ponieważ spora część użytkowników jest przekonana o tym, że e-booki będą ewoluować. Tym samym powstaną nowe możliwości dla wydawnictw, jak i samodzielnych publikacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość