Blog ifirma.pl

Czym jest ryzyko inwestycyjne?

|
|
4 minut czytania
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz interesować się tematem inwestowania, czy masz już duże doświadczenie, zawsze musisz liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na co powinieneś/-aś uważać i jak chronić swój kapitał przed stratami finansowymi, przeczytaj ten artykuł!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Co to jest ryzyko inwestycyjne?

Ryzyko inwestycyjne odnosi się do prawdopodobieństwa poniesienia strat lub osiągnięcia zysku w wyniku podjętej decyzji inwestycyjnej. Każda inwestycja wiąże się z niepewnością i zwrot z niej uzależniony jest od skali ryzyka, jaki jesteśmy w stanie podjąć. Przykładowo, za najbezpieczniejsze instrumenty finansowe uznaje się obligacje skarbowe, ale jednocześnie zazwyczaj przynoszą one niewielkie korzyści finansowe.

Przykłady ryzyka inwestycyjnego

Poniżej przedstawiamy kilka, najważniejszych przykładów ryzyk inwestycyjnych. Co one oznaczają?

 • Ryzyko finansowe i biznesowe
 • Ryzyko finansowe określa prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji, w której przedsiębiorca nie będzie w stanie spłacić swoich kredytów czy innych zobowiązań finansowych. Z kolei ryzyko biznesowe jest silnie skorelowane z tym pierwszym, jednakże dotyczy niemożność osiągnięcia odpowiednich przychodów do realizacji swoich celów strategicznych.

 • Ryzyko rynkowe
 • To sytuacja, w której zmiany warunków rynkowych mogą przynieść straty inwestycyjne. Mogą one dotyczyć wahań cenowych, inflacji (obniżeniem realnych zysków i wzrostem kosztów życia), zmian kursów walutowych, ale także nieprzewidziane sytuacje jak konflikty zbrojne czy epidemie.

 • Ryzyko makroekonomiczne
 • Można je również łączyć z ryzykiem rynkowy. Odnosi się zwykle do zdarzeń na tle politycznym, ogólnej sytuacji ekonomicznej w danym kraju lub regionie.

 • Ryzyko stopy procentowej
 • Zmiana poziomu stóp procentowych oddziałuje na wartość instrumentów finansowych (np. Rosnące stopy procentowe powodują spadek kursu obligacji).

 • Ryzyko płynności
 • Wiąże się z brakiem możliwości szybkiego spieniężenia instrumentu finansowego (brak chętnego kupca lub sprzedawcy).

 • Ryzyko bankructwa
 • Może doprowadzić do utraty znacznej części lub całego kapitału.

 • Ryzyko koncentracji
 • Jeżeli swój kapitał zainwestujesz tylko w jeden instrument finansowy, to narażasz się na stratę całej kwoty.

 • Ryzyko zarządzania
 • Nieefektywna strategia jaką kieruje się spółka, której akcje nabyłeś/-aś negatywnie wpływa na ich wartość.

 • Ryzyko niedotrzymania warunków
 • Dotyczy tzw. instrumentów dłużnych (np. obligacje), które polegają na tym, że jedna strona transakcji zobowiązuje się do zwrotu powierzonego kapitału, wypłaty odsetek w wyemitowanym papierze wartościowym.

 • Ryzyko przepływów pieniężnych
 • Obejmuje prawdopodobnie wahania wartości przepływów pieniężnych związanych z wpływami, wypływami i przepływami instrumentów finansowych.

Jak zarządzać ryzykiem inwestycyjnym?

Całkowite wyeliminowanie ryzyka jest raczej mało prawdopodobne, można jedynie je ograniczyć, aby ponieść jak najmniejsze straty finansowe. Co powinieneś/-aś w takim razie zrobić?

 • Zacznij od wirtualnych pieniędzy – jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem, warto, abyś zapoznał się z tą tematyką bez konieczności wkładu własnego. Giełda Papierów Wartościowych oferuje wirtualny symulator giełdy z aktualnymi notowaniami, dzięki któremu możesz uczyć się bez podejmowania zbędnego ryzyka;
 • Dywersyfikacja instrumentów inwestycyjnych – alokacji swoich zasobów możesz dokonać na kilka sposobów. Np. poprzez zainwestowanie w różne rodzaje instrumentów finansowych (akcje, obligacje, certyfikaty, metale szlachetne itd.), inwestowanie w kilka, odrębnych sektorów gospodarki (finanse, opieka zdrowotna itp.), wejdź na rynki zagraniczne (np. lokując swój kapitał w nieruchomości za granicą), możesz nabyć udziały w różnych spółkach;
 • Uśrednij koszty – przez pewien czas regularnie inwestuj określoną kwotę pieniężną w akcje, stopniowe inwestowania zminimalizuje znaczną stratę finansową w razie spadku;
 • Stawiaj granice – zapanowanie nad emocjami i wytyczenie sobie sumy, której nie przekroczysz, aby nabywać instrumenty finansowe, może wydawać się banalne. Jednak podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest silnie uzależnione od Twojego stanu i uczuć, które Tobą w danej chwili kierują. W przypadku giełdy silne emocje to zazwyczaj zły doradca;
 • Pilnuj swojej sytuacji materialnej – przeznaczaj jedynie taką sumę pieniędzy, którą jesteś gotowy/-a stracić. Nie bierz pożyczek ani kredyt na poczet inwestycji, gdyż w razie niepowodzenia możesz mieć poważne kłopoty finansowe;
 • Skorzystaj z usług doradcy inwestycyjnego – jeżeli nie czujesz się wystarczająco pewnie, chcesz zaczerpnąć opinii doświadczonej osoby w dziedzinie inwestowania, możesz zwrócić się do doradcy inwestycyjnego, który dopasuje odpowiednią strategię do Twoich możliwości oraz oczekiwań;
 • Uważaj na oszustwa inwestycyjne – brokerzy nie zawsze działają zgodnie z prawem. Obiecując duże zwroty i zyski, mogą namówić Cię na inwestycję w nierentowne produkty, usługi lub wyłudzić dane osobowe. Zagrożeń może być wiele, dlatego też musisz zawsze uważnie analizować wszelkie oferty;
 • Zadbaj i długi horyzont czasowy – jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, wybieraj inwestycje długoterminowe. Istotne jest określenie terminu zapadalności danego instrumentu, ponieważ ułatwi Ci to później podejmowanie decyzji;
 • Wykupienie ubezpieczenia – rynek jest dynamiczny, co może powodować duże zmiany i wahania na giełdzie. Możesz jednak zabezpieczyć swoją walutę fiducjarną (pieniądz papierowy zwłaszcza w okresach inflacji ma słabą siłę nabywczą), możesz nabyć złoto lub kryptowaluty, aby w razie straty, wciąż otrzymać, chociażby niewielki zwrot z inwestycji.

Podsumowanie

Niepewność, z którą musi zmierzyć się każdy uczestnik rynku kapitałowego, jest nieodłącznym elementem inwestowania. Jeden istotny aspekt tej dziedziny dotyczy posiadania wystarczającej wiedzy o możliwych ryzykach inwestycyjnych, aby je skutecznie identyfikować. Z kolei drugim ważnym elementem jest umiejętne zarządzanie swoim majątkiem i podejmowanie trafnych decyzji, które pozwolą Ci pomnożyć swoje zasoby.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie