Decyzja odmowna z ZUS, jak ująć składki ZUS przedsiębiorcy?

decyzja odmowna z ZUS

Otrzymałeś odmowę zwolnienia ze składek ZUS? Sprawdź co w takiej sytuacji.

Z dniem 30 czerwca 2020 r. zakończył się nabór wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. Ustawa tarcza antykryzysowa umożliwiała skorzystanie z takiej opcji bardzo dużej rzeszy przedsiębiorców. Oczywiście przepisy określają warunki progowe, które należy spełniać, aby wystąpić z wnioskiem i otrzymać decyzję pozytywną. Co się dzieje jeżeli ZUS prześle przedsiębiorcy decyzję odmowną?

Decyzja odmowna z ZUS

Na etapie weryfikacji wniosku RDZ ZUS może ocenić, że przedsiębiorca nie spełnia wymogów, aby go objąć takim zwolnieniem w ramach przywilejów przysługujących w ustawie tarcza antykryzysowa. Istnieje oczywiście możliwość złożenia odwołania od decyzji negatywnej. Informacja z ZUS o rozstrzygnięciu powinna dotrzeć do przedsiębiorcy albo za pośrednictwem poczty, albo na PUE ZUS.

Jeżeli się okaże jednak, że trzeba dokonać zapłaty zaległych składek to należy tego dokonać wraz z odsetkami za zwłokę.

W jaki sposób zaksięgować składki ZUS w przypadku odmowy?

Przedsiębiorcy opłacający składki ZUS tylko za siebie, jak również za siebie i zatrudnionych pracowników w części płatnika składek ujmują w kosztach uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Warunkiem ich ujęcia jest opłacanie należności do ZUS.

Złożenie wniosku do ZUS w sprawie zwolnienia z opłacenia składek wiązało się z brakiem ich zapłaty za miesiące marzec-maj 2020 r.

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zapłacić zaległe składki wraz z należnymi odsetkami za zwłokę na rachunek bankowy ZUS. Dopiero w dacie zapłaty zaległych składek będzie można je ująć w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR. Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca może rozliczyć na dwa sposoby, a mianowicie w kolumnie 13 “Pozostałe wydatki” lub pomniejszyć podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, składkę na Fundusz Pracy wpisujemy w kol. 13 a składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczymy od kwoty podatku za dany okres rozliczeniowy.

Decyzja odmowna z ZUS a składki na ubezpieczenie chorobowe

Pozostaje jeszcze kwestia zaległej opłaty z tytułu składek na ubezpieczenie chorobowe , które nieopłacone w terminie pozbawiają prawa do przyznania zasiłku chorobowego. W skrajnych przypadkach mogłoby to prowadzić do naliczenia kolejnego okresu 90 dni do uzyskania prawa do wypłaty świadczeń. Prawnicy radzą w takiej sytuacji występowanie do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na zapłatę składek po terminie płatności. W tym celu należy wypełnić formularz US-9 – Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe. Taki wniosek należy wypełnić i przesłać jak najszybciej.

Zwolnienie ze składek ZUS czy jest kosztem firmy?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość