Blog ifirma.pl

Decyzja odmowna z ZUS, jak ująć składki ZUS przedsiębiorcy?

|
|
4 minut czytania
Otrzymałeś odmowę zwolnienia ze składek ZUS? Sprawdź co w takiej sytuacji.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Z dniem 30 czerwca 2020 r. zakończył się nabór wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. Ustawa tarcza antykryzysowa umożliwiała skorzystanie z takiej opcji bardzo dużej rzeszy przedsiębiorców. Oczywiście przepisy określają warunki progowe, które należy spełniać, aby wystąpić z wnioskiem i otrzymać decyzję pozytywną. Co się dzieje jeżeli ZUS prześle przedsiębiorcy decyzję odmowną?

Decyzja odmowna z ZUS

Na etapie weryfikacji wniosku RDZ ZUS może ocenić, że przedsiębiorca nie spełnia wymogów, aby go objąć takim zwolnieniem w ramach przywilejów przysługujących w ustawie tarcza antykryzysowa. Istnieje oczywiście możliwość złożenia odwołania od decyzji negatywnej. Informacja z ZUS o rozstrzygnięciu powinna dotrzeć do przedsiębiorcy albo za pośrednictwem poczty, albo na PUE ZUS.

Jeżeli się okaże jednak, że trzeba dokonać zapłaty zaległych składek to należy tego dokonać wraz z odsetkami za zwłokę.

W jaki sposób zaksięgować składki ZUS w przypadku odmowy?

Przedsiębiorcy opłacający składki ZUS tylko za siebie, jak również za siebie i zatrudnionych pracowników w części płatnika składek ujmują w kosztach uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Warunkiem ich ujęcia jest opłacanie należności do ZUS.

Złożenie wniosku do ZUS w sprawie zwolnienia z opłacenia składek wiązało się z brakiem ich zapłaty za miesiące marzec-maj 2020 r.

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zapłacić zaległe składki wraz z należnymi odsetkami za zwłokę na rachunek bankowy ZUS. Dopiero w dacie zapłaty zaległych składek będzie można je ująć w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR. Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca może rozliczyć na dwa sposoby, a mianowicie w kolumnie 13 “Pozostałe wydatki” lub pomniejszyć podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, składkę na Fundusz Pracy wpisujemy w kol. 13 a składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczymy od kwoty podatku za dany okres rozliczeniowy.

Decyzja odmowna z ZUS a składki na ubezpieczenie chorobowe

Pozostaje jeszcze kwestia zaległej opłaty z tytułu składek na ubezpieczenie chorobowe , które nieopłacone w terminie pozbawiają prawa do przyznania zasiłku chorobowego. W skrajnych przypadkach mogłoby to prowadzić do naliczenia kolejnego okresu 90 dni do uzyskania prawa do wypłaty świadczeń. Prawnicy radzą w takiej sytuacji występowanie do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na zapłatę składek po terminie płatności. W tym celu należy wypełnić formularz US-9 – Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe. Taki wniosek należy wypełnić i przesłać jak najszybciej.

Zwolnienie ze składek ZUS czy jest kosztem firmy?

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie