Decyzja odmowna z ZUS, jak ująć składki ZUS przedsiębiorcy?

Z dniem 30 czerwca 2020 r. zakończył się nabór wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. Ustawa tarcza antykryzysowa umożliwiała skorzystanie z takiej opcji bardzo dużej rzeszy przedsiębiorców. Oczywiście przepisy określają warunki progowe, które należy spełniać, aby wystąpić z wnioskiem i otrzymać decyzję pozytywną. Co się dzieje jeżeli ZUS prześle przedsiębiorcy decyzję odmowną?

Decyzja odmowna z ZUS

Na etapie weryfikacji wniosku RDZ ZUS może ocenić, że przedsiębiorca nie spełnia wymogów, aby go objąć takim zwolnieniem w ramach przywilejów przysługujących w ustawie tarcza antykryzysowa. Istnieje oczywiście możliwość złożenia odwołania od decyzji negatywnej. Informacja z ZUS o rozstrzygnięciu powinna dotrzeć do przedsiębiorcy albo za pośrednictwem poczty, albo na PUE ZUS.

Jeżeli się okaże jednak, że trzeba dokonać zapłaty zaległych składek to należy tego dokonać wraz z odsetkami za zwłokę.

W jaki sposób zaksięgować składki ZUS w przypadku odmowy?

Przedsiębiorcy opłacający składki ZUS tylko za siebie, jak również za siebie i zatrudnionych pracowników w części płatnika składek ujmują w kosztach uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Warunkiem ich ujęcia jest opłacanie należności do ZUS.

Złożenie wniosku do ZUS w sprawie zwolnienia z opłacenia składek wiązało się z brakiem ich zapłaty za miesiące marzec-maj 2020 r.

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zapłacić zaległe składki wraz z należnymi odsetkami za zwłokę na rachunek bankowy ZUS. Dopiero w dacie zapłaty zaległych składek będzie można je ująć w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR. Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca może rozliczyć na dwa sposoby, a mianowicie w kolumnie 13 “Pozostałe wydatki” lub pomniejszyć podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, składkę na Fundusz Pracy wpisujemy w kol. 13 a składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczymy od kwoty podatku za dany okres rozliczeniowy.

Decyzja odmowna z ZUS a składki na ubezpieczenie chorobowe

Pozostaje jeszcze kwestia zaległej opłaty z tytułu składek na ubezpieczenie chorobowe , które nieopłacone w terminie pozbawiają prawa do przyznania zasiłku chorobowego. W skrajnych przypadkach mogłoby to prowadzić do naliczenia kolejnego okresu 90 dni do uzyskania prawa do wypłaty świadczeń. Prawnicy radzą w takiej sytuacji występowanie do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na zapłatę składek po terminie płatności. W tym celu należy wypełnić formularz US-9 – Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe. Taki wniosek należy wypełnić i przesłać jak najszybciej.

Zwolnienie ze składek ZUS czy jest kosztem firmy?
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań