Blog ifirma.pl

Delegacja pracownika – koszty eksploatacji mieszkania

|
|
3 minut czytania
Wynajęcie mieszkanie dla pracownika w delegacji zasadniczo może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu – szczególnie, jeśli rozwiązanie to jest tańsze niż hotel. Jak zatem należałoby rozliczyć koszty najmu i pobocznych wydatków z nim związanych?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wynajęcie mieszkania dla pracownika w delegacji zasadniczo może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu – szczególnie, jeśli rozwiązanie to jest tańsze niż hotel. Delegacja pracownika oraz koszty najmu i pobocznych wydatków z nią związanych – sprawdź jak poprawnie wszystko rozliczyć!

Wynajem mieszkania w kosztach

Generalnie wynajmując lokal mieszkalny dla swojego pracownika, przedsiębiorca może zaliczyć czynsz do kosztów na podstawie dowodu opłaty. Ważne jest także, aby w dokumentacji firmy znalazła się umowa najmu mieszkania.

Media w wynajętym mieszkaniu

Wynajmujący lokal oprócz opłaty za najem reguluje także koszty mediów. W zależności od umowy, można je opłacać:

 • W jednej kwocie, wraz z czynszem (ryczałtowo) – koszt księgujemy na podstawie dowodu opłaty
 • Odrębnie, ale do wynajmującego (na podstawie umowy) – koszt księgujemy na podstawie dowodu opłaty
 • Na podstawie faktur wystawionych na firmę najemcy (po przepisaniu liczników lub przez refakturę od wynajmującego) – koszt księgujemy na podstawie faktury.

Warto wspomnieć, że w ten sposób nie powinno się rozliczać wydatków za Internet oraz telefon – w tym przypadku faktura powinna być wystawiona na przedsiębiorcę. Częstym rozwiązaniem jest wyposażenie pracownika w służbowy telefon i laptop, wraz z Internetem. Dzięki temu znikają wątpliwości co do zaliczenia tego typu wydatków w koszty.

Drobne wyposażenie

Standard mieszkań na wynajem jest różny. Niekiedy nawet delegacja pracownika i pobyt w nowym miejscu wymaga uzupełnienia podstawowego wyposażenia.

Generalnie zakup drobnych rzeczy, takich jak sztućce, naczynia, podstawowe środki czystości nie powinno budzić wątpliwości organów skarbowych co do możliwości zaliczenia poniesionych na nie wydatków do kosztów. Oczywiście, każdy taki wydatek powinien zostać udokumentowany fakturą na dane firmowe. Natomiast wynajmując mieszkanie, warto zadbać aby było ono umeblowane. Ewentualny zakup mebli może być zakwestionowany przez organ skarbowy jako nieuzasadniony ekonomicznie, w porównaniu np. z kosztem noclegów w hotelu.

Czy wiesz, jakie jeszcze koszty delegowania pracownika możesz zaliczyć do kosztów? Sprawdź!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie