Delegacja pracownika – koszty eksploatacji mieszkania

delegacja pracownika i wynajem mieszkania

Wynajęcie mieszkanie dla pracownika w delegacji zasadniczo może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu – szczególnie, jeśli rozwiązanie to jest tańsze niż hotel. Jak zatem należałoby rozliczyć koszty najmu i pobocznych wydatków z nim związanych?

Wynajęcie mieszkania dla pracownika w delegacji zasadniczo może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu – szczególnie, jeśli rozwiązanie to jest tańsze niż hotel. Delegacja pracownika oraz koszty najmu i pobocznych wydatków z nią związanych – sprawdź jak poprawnie wszystko rozliczyć!

Wynajem mieszkania w kosztach

Generalnie wynajmując lokal mieszkalny dla swojego pracownika, przedsiębiorca może zaliczyć czynsz do kosztów na podstawie dowodu opłaty. Ważne jest także, aby w dokumentacji firmy znalazła się umowa najmu mieszkania.

Media w wynajętym mieszkaniu

Wynajmujący lokal oprócz opłaty za najem reguluje także koszty mediów. W zależności od umowy, można je opłacać:

  • W jednej kwocie, wraz z czynszem (ryczałtowo) – koszt księgujemy na podstawie dowodu opłaty
  • Odrębnie, ale do wynajmującego (na podstawie umowy) – koszt księgujemy na podstawie dowodu opłaty
  • Na podstawie faktur wystawionych na firmę najemcy (po przepisaniu liczników lub przez refakturę od wynajmującego) – koszt księgujemy na podstawie faktury.

Warto wspomnieć, że w ten sposób nie powinno się rozliczać wydatków za Internet oraz telefon – w tym przypadku faktura powinna być wystawiona na przedsiębiorcę. Częstym rozwiązaniem jest wyposażenie pracownika w służbowy telefon i laptop, wraz z Internetem. Dzięki temu znikają wątpliwości co do zaliczenia tego typu wydatków w koszty.

Drobne wyposażenie

Standard mieszkań na wynajem jest różny. Niekiedy nawet delegacja pracownika i pobyt w nowym miejscu wymaga uzupełnienia podstawowego wyposażenia.

Generalnie zakup drobnych rzeczy, takich jak sztućce, naczynia, podstawowe środki czystości nie powinno budzić wątpliwości organów skarbowych co do możliwości zaliczenia poniesionych na nie wydatków do kosztów. Oczywiście, każdy taki wydatek powinien zostać udokumentowany fakturą na dane firmowe. Natomiast wynajmując mieszkanie, warto zadbać aby było ono umeblowane. Ewentualny zakup mebli może być zakwestionowany przez organ skarbowy jako nieuzasadniony ekonomicznie, w porównaniu np. z kosztem noclegów w hotelu.

Czy wiesz, jakie jeszcze koszty delegowania pracownika możesz zaliczyć do kosztów? Sprawdź!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość