Blog ifirma.pl

Do czego służy wskaźnik VAT?

|
|
2 minut czytania
Pojęcie wskaźnika VAT bywa problematyczne dla przedsiębiorców. Z jednej strony jest on zależny od sprzedaży, z drugiej – służy do obliczeń podatku naliczonego, czyli od zakupu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pojęcie wskaźnika VAT bywa problematyczne dla przedsiębiorców. Z jednej strony jest on zależny od sprzedaży, z drugiej – służy do obliczeń podatku naliczonego, czyli od zakupu. Aby się nie pogubić, prześledźmy mechanizm wskaźnika VAT krok po kroku.

Wskaźnik VAT – kiedy występuje?

Wskaźnik VAT dotyczy firm, w których sprzedawane są jednocześnie towary i usługi:

 • podlegające opodatkowaniu oraz
 • korzystające ze zwolnienia z VAT.

Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy przedsiębiorca – generalnie czynny podatnik VAT, rozliczający się z podatku – będzie zajmował się także towarami lub usługami zwolnionymi przedmiotowo z VAT. Określa się to mianem sprzedaży mieszanej.

Do czego służy?

Zasadniczo czynny podatnik VAT ma prawo odliczać VAT naliczony od wydatków, które zostały poniesione na cele działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu VAT. Innymi słowy, gdy sprzedaż jest opodatkowana w VAT, wydatki z nią związane korzystają z prawa do odliczenia.

Uwaga!

Aby móc dokonać odliczenia, przedsiębiorca powinien spełnić niezbędne wymogi formalne. Należy też pamiętać, że istnieją wydatki od których nie można odliczyć VAT, mimo że są związane z działalnością opodatkowaną, np. usługi noclegowe lub 50% VAT przy samochodzie osobowym.

Przy sprzedaży mieszanej konieczne będzie staranne pogrupowanie ponoszonych kosztów na te związane ze sprzedażą opodatkowaną i te przeznaczone na działalność zwolnioną z VAT. Podatek naliczony możemy odliczyć tylko od pierwszej grupy wydatków – drugie będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w kwocie brutto.

W praktyce gospodarczej zdarzają się jednak wydatki, których nie można przyporządkować stricte do danej grupy – dotyczą zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej (np. koszty księgowości czy wynajmu biura). Właśnie wtedy wykorzystuje się wskaźnik VAT – czyli wyliczenie, jaką część całej sprzedaży stanowi sprzedaż opodatkowana. Na podstawie takiej proporcji będzie możliwe odliczenie VAT naliczonego procentowo, odpowiednio do wartości sprzedaży.

Jak korzystać ze wskaźnika VAT?

Przykład. W firmie PHU Kwiatek sprzedaż opodatkowana stanowi 30% całości przychodów. Faktura za wynajem biura to 1230 zł brutto – 1000 zł netto i 230 zł VAT.

Odliczeniu będzie podlegało 30% VAT naliczonego z faktury, zatem:

230 zł * 30% = 69 zł

Księgując fakturę, przedsiębiorca odliczy 69 zł podatku, a w kosztach ujmie wartość netto i niepodlegający odliczeniu VAT: 1000 zł + 161 zł = 1161 zł.

Ustal z nami wysokość swojego wskaźnika VAT – sprawdź, jakie to proste.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie