Do czego służy wskaźnik VAT?

Pojęcie wskaźnika VAT bywa problematyczne dla przedsiębiorców. Z jednej strony jest on zależny od sprzedaży, z drugiej – służy do obliczeń podatku naliczonego, czyli od zakupu. Aby się nie pogubić, prześledźmy mechanizm wskaźnika VAT krok po kroku.

Wskaźnik VAT – kiedy występuje?

Wskaźnik VAT dotyczy firm, w których sprzedawane są jednocześnie towary i usługi:

  • podlegające opodatkowaniu oraz
  • korzystające ze zwolnienia z VAT.

 

Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy przedsiębiorca – generalnie czynny podatnik VAT, rozliczający się z podatku – będzie zajmował się także towarami lub usługami zwolnionymi przedmiotowo z VAT. Określa się to mianem sprzedaży mieszanej.

Wskaźnik VAT – do czego służy?

Zasadniczo czynny podatnik VAT ma prawo odliczać VAT naliczony od wydatków, które zostały poniesione na cele działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu VAT. Innymi słowy, gdy sprzedaż jest opodatkowana w VAT, wydatki z nią związane korzystają z prawa do odliczenia.

Uwaga! Aby móc dokonać odliczenia, przedsiębiorca powinien spełnić niezbędne wymogi formalne. Należy też pamiętać, że istnieją wydatki od których nie można odliczyć VAT, mimo że są związane z działalnością opodatkowaną, np. usługi noclegowe lub 50% VAT przy samochodzie osobowym.

Przy sprzedaży mieszanej konieczne będzie staranne pogrupowanie ponoszonych kosztów na te związane ze sprzedażą opodatkowaną i te przeznaczone na działalność zwolnioną z VAT. Podatek naliczony możemy odliczyć tylko od pierwszej grupy wydatków – drugie będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w kwocie brutto.

W praktyce gospodarczej zdarzają się jednak wydatki, których nie można przyporządkować stricte do danej grupy – dotyczą zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej (np. koszty księgowości czy wynajmu biura). Właśnie wtedy wykorzystuje się wskaźnik VAT – czyli wyliczenie, jaką część całej sprzedaży stanowi sprzedaż opodatkowana. Na podstawie takiej proporcji będzie możliwe odliczenie VAT naliczonego procentowo, odpowiednio do wartości sprzedaży.

Jak korzystać ze wskaźnika VAT?

Przykład. W firmie PHU Kwiatek sprzedaż opodatkowana stanowi 30% całości przychodów. Faktura za wynajem biura to 1230 zł brutto – 1000 zł netto i 230 zł VAT.

Odliczeniu będzie podlegało 30% VAT naliczonego z faktury, zatem:

230 zł * 30% = 69 zł
Księgując fakturę, przedsiębiorca odliczy 69 zł podatku, a w kosztach ujmie wartość netto i niepodlegający odliczeniu VAT: 1000 zł + 161 zł = 1161 zł.

Ustal z nami wysokość swojego wskaźnika VAT – sprawdź, jakie to proste.
 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK